Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Studium

Zjawisko przedniej szyby. Co zabija owady?

Jakim sposobem coś tak oczywistego jak owady mogło po prostu rozwiać się w powietrzu? I co stanie się ze światem, w którym ich zabraknie?
POSŁUCHAJ

Sune Boye Riis wybrał się na przejażdżkę rowerową wraz z najmłodszym synem. Cieszył się promieniami słońca padającymi na pola i lasy w pobliżu ich domu na północ od Kopenhagi. Nagle przyszło mu do głowy, że coś jest nie w porządku. A dokładniej: że czegoś brakuje.

Było lato. Znajdował się na wsi, jechał szybko. Ale, co dziwne, nie zjadał żadnych owadów.

Na chwilę przeniósł się do dzieciństwa spędzonego na duńskiej wyspie Lolland na Morzu Bałtyckim. Wtedy podczas letnich wypraw rowerowych zamykał usta, by przebić się przez chmary insektów, a i tak sporo ich połykał. Kiedy, wspominał, rodzice zabierali go gdzieś samochodem, przednia szyba często była tak upstrzona owadzimi zwłokami, że prawie nic nie było przez nią widać. Ale w tej chwili to wszystko wydawało się odległą przeszłością. Riis nie mógł sobie przypomnieć, kiedy ostatnio był zmuszony zmywać owady z szyby auta. Zaczął się nawet zastanawiać, czy producenci samochodów nie wynaleźli przypadkiem jakiejś wymyślnej powłoki odstraszającej insekty. Ale ta nieobecność – co uświadomił sobie teraz z pewnym zaniepokojeniem – wydawała się wszechobecna. Gdzie zniknęły wszystkie te owady? Kiedy? I dlaczego tego nie zauważył?

Może kiedy jeździłem rowerem i łykałem tyle owadów, nie bardzo mi się to podobało, ale z perspektywy czasu mam wrażenie, że każdy powinien tego doświadczyć.

Riis patrzył, jak jego syn mknie rowerem przez ten piękny dzień, nie połykając owadów. Uderzyła go nostalgiczna myśl – że w dzieciństwie chłopca brakować będzie tego szczególnego doświadczenia. Dziwne, przyznał, czuć melancholię z takiego powodu. Ale nie mógł się pozbyć poczucia straty. – To chyba ludzka rzecz sądzić, że w dzieciństwie wszystko było lepsze – stwierdził. – Może kiedy jeździłem rowerem i łykałem tyle owadów, nie bardzo mi się to podobało, ale z perspektywy czasu mam wrażenie, że każdy powinien tego doświadczyć.

Z Riisem, patykowatym nauczycielem przedmiotów ścisłych w szkole średniej, spotkałam się w gorący, czerwcowy dzień. Martwił się, że nie napisał jeszcze przemowy na wieczorną uroczystość wręczania świadectw ukończenia szkoły, ale najpierw musiał coś jeszcze zrobić. Wyciągnął z garażu wielką siatkę na owady, podjechał do najbliższego skrzyżowania i zatrzymał się, żeby przymocować ją do dachu samochodu. Siatka z cienkiego białego drutu, podtrzymywana przez znajdujący się z przodu maszt namiotowy, była długości samochodu i zwężała się ku małej, zdejmowanej torebce z tyłu. Mijający go na pełnym gazie kierowcy wykręcali głowy, by na to popatrzeć. Riis nerwowo rozglądał się po okolicy, dopasowując paski do ustrojstwa. – Nie jest to całkowicie zgodne z prawem – wyjaśnił – ale cóż, dla dobra nauki…

Nie potrafił przestać myśleć o owadach, które zniknęły. Im więcej się dowiadywał, tym bardziej nostalgia ustępowała zmartwieniu. Insekty – zapylające rośliny i biorące udział w przetwarzaniu materii – mają fundamentalne znaczenie dla ekosystemów, a ponadto stanowią podstawę każdego łańcucha pokarmowego. Nie tylko Riis dostrzegł ich znikanie. Naukowcy w Stanach Zjednoczonych ustalili niedawno, że populacja danaidów wędrownych w ciągu ostatnich dwudziestu lat zmalała o dziewięćdziesiąt procent, co oznacza jej zmniejszenie o dziewięćset milionów motyli; liczba trzmieliBombus affiniszmalała przez ten sam czas o osiemdziesiąt siedem procent. Jeśli chodzi o inne, rzadziej badane gatunki owadów, jeden z naukowców powiedział mi: – Możemy jedynie wzruszyć ramionami i stwierdzić: „Już ich tu nie ma!”. 

Jednak to nie zniknięcie poszczególnych gatunków było najbardziej niepokojące; większe zmartwienie, które Riis dzielił z wieloma innymi ludźmi, stanowiła obawa, że cały świat insektów może zginąć po cichu – utrata tej obfitości mogłaby w nieprzewidywalny sposób zmienić naszą planetę. – Zauważamy straty – mówi David Wagner, entomolog z University of Connecticut. – Nie widzimy znikania.

Ponieważ owadów jest cała masa, nie rzucają się w oczy i trudno je sensownie śledzić, lęk, że może ich być o wiele mniej niż dawniej, opierał się raczej na odczuciach niż udokumentowanych faktach. Ludzie dostrzegali brak nad kanałami, w ogródkach za domem albo wieczorami w świetle lamp ulicznych – znajome miejsca stały się obco puste. Wrażenie było tak powszechne, że entomolodzy ukuli nawet termin od sposobu, w jaki wielu ludzi po raz pierwszy zaczęło dostrzegać, że owady znikają – „zjawisko przedniej szyby”.

Aby sprawdzić to, co początkowo było niejasnym podejrzeniem, że coś się nie zgadza, Riis i dwustu innych Duńczyków spędzało czerwiec, przemierzając tutejsze boczne drogi odpowiednio wyposażonymi samochodami. Brali udział w badaniu przeprowadzanym przez Muzeum Historii Naturalnej w Kopenhadze, stanowiącym wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu Kopenhaskiego, Uniwersytetu Aarhus i stanowego Uniwersytetu Karoliny Północnej. Siatki miały zastąpić przednie szyby, podczas gdy Riis i inni wolontariusze jeździli przez różne habitaty – obszary miejskie, lasy, polne drogi, tereny nieuprawne i mokradła – w nadziei, że dezorientujące poczucie, iż – jak ujął to jeden z pomysłodawców badania – „w teraźniejszości brakuje czegoś z przeszłości”, da się sprowadzić do liczb.

Kiedy w 2016 roku pomysłodawcy projektu zaczęli planować badanie, nie było pewności, czy ktokolwiek się do nich zgłosi. Ale nim przygotowano siatki, artykuł naukowy mało znanego …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

Artykuł ukazał się w listopadowym numerze „The New York Times Magazine” pt. The Insect Apocalypse Is Here. What does it mean for the rest of life on Earth? © 2018 The New York Times.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00