Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Opowiadanie

Portret kobiety w balii

POSŁUCHAJ

Siedzieliśmy na skraju łąki. Dzień powoli ucichał, ale przed zmierzchem powietrze rozcinały jeszcze ostatnie pióropusze dźwięków. Potem jakiś ostatni gwizdek, gwizd i pozorna cisza, bo był to raczej trwały szum, jak koła bezsilnikowego pojazdu po twardym gruncie. Prawdziwej ciszy na wsi nie było. Skostniali od zimna siedzieliśmy na skraju tego odłogu, który opadał diablo stromym zboczem w kierunku „Chłopskiego lasu”, świerczyny tworzącej nam u stóp czarne jezioro, nasze wiejskie Loch Ness, z którego latem, w południe, faktycznie widać było jakieś miraże, nieistniejące słupy, dwuszyjne bestie. Listopad był moim ulubionym miesiącem. Nie ze względu na uwielbiany przez wielu klimat zaduszny. Na zachodzie o zmierzchu występowało na niebie jedyne takie pęknięcie, tuż nad linią nigdy nieprzycinanych, nagich o tej porze drzew owocowych.

Pomiędzy ich sterczącymi w niebo gałęziami ściekał świetlisty, pozaziemski szkarłat w kierunku pobielonych wapnem pni. Mój pokój na krótką chwilę przepełniała wtedy blada rubinowa poświata, przed którą wszyscy uciekali do swoich kątów. Narzekałem matce, że nie zrobiła mi w pokoju wykuszu, bo nacięcie na niebie widać było, gdy przyklejałem nos do szyby. A ono bladło, mrok szybko goił co wieczór tę ranę. Natychmiast musiałem to namalować. Bałem się, że ten cud już się nie powtórzy. Myłem ręce. Zamykałem drzwi na klucz. Cieszyłem się, że już jest ten listopad i we wsi robi się ciszej, niedługo adwent, czas, kiedy ziemia śpi i ludzie śpią, pochrapują i z trudem dźwigają się spod pierzyn. Rozkładałem na stole duży szkicownik. Wtedy gdy siedzieliśmy w listopadzie na skraju łąki, w spłowiałych trawach, zmierzwionych jak tłuste i oszronione włosy chłopaków z tartaku, Wiola, patrząc na ten zachód słońca, poprosiła po raz pierwszy:

– Namaluj mi to.

Wiola mieszkała cztery domy dalej, po tej samej stronie ulicy. A więc dzieliły mnie od niej trzy sady, sześć rzędów drzew, też nieprzycinanych, a zatem z wysokimi koronami, i gdyby nie parę krzaków agrestu, porzeczek i gęstych leszczyn, mógłbym podglądać ją zza pni bezkarnie i bez zakłóceń, zwykle ubraną jasno, na biało, albo półnagą, nagą, też jasną, bo jej ciemna karnacja zaczynała latem blednąć, jakby słońce powodowało na jej skórze cykl tajemniczych reakcji. Ale …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00