Obawiam się, że nie sposób powiedzieć czegokolwiek na temat pokoleń, póki nie zdradzi się swojej własnej przynależności pokoleniowej. Moją sygnuje litera „Y”, podobnie jak Thomasa Leonciniego – włoskiego dziennikarza i pisarza, który swój dialog z Zygmuntem Baumanem, składający się na książkęPłynne pokolenie, zaczyna od następującego stwierdzenia: „Młodzi są odbiciem zmieniających się czasów, [dlatego] budzą jednocześnie nieodpartą miłość i nienawiść. Reprezentują to, co najbardziej cenimy w naszej przeszłości i czego odruchowo nie znosimy – ponieważ nie okazało się wieczne, lecz zmienne, płynne” [przeł. Szymon Żuchowski]. Czy nie jest to trafne podsumowanie tego enigmatycznego tworu, który zwykło się nazywać konfliktem pokoleń? Czy może to jedynie opinia nas, milenialsów?
W końcu w tak zwanym konflikcie pokoleń na pierwszy plan wysuwają się po prostu różnice wynikające z puli zebranych doświadczeń. Doskonale pokazują to dwa filmy dokumentalne opowiadające tę samą historię z różnych perspektyw –Ojciec i synPawła Łozińskiego, …
Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.
Wykup dostęp online
Zuzanna Kowalczyk -(ur. 1994), szefowa Działu Ekonomia i technologie w „Piśmie”, dziennikarka, kulturoznawczyni, autorka esejów i podcastów. Wcześniej związana z „Gazetą Wyborczą" oraz think tankiem Przyszłość Jest Teraz. Poza „Pismem" publikowała m.in. w „Magazynie Świątecznym”, „Gazecie Wyborczej”, „non/fiction” oraz Dwutygodniku.