Premiera Pisma

Miłość w czasach narcyzmu

Czy mamy do czynienia z epidemią samouwielbienia? Jak opierać się kulturze cyfrowego narcyzmu i gdzie leży granica między zdrowym egoizmem a egocentryzmem? Na te i wiele innych pytań dotyczących miłości, związków i rodziny w czasach hołdujących rozwijaniu „ja” szukaliśmy odpowiedzi w trakcie lutowej Premiery Pisma – pierwszej debaty zorganizowanej po dłuższej przerwie w formie online.

Wracamy z serią comiesięcznych podcastów będących zapisem rozmów na ważne tematy społeczne, które poruszamy w „Piśmie”. W lutowej debacie poświęconej miłości w czasach narcyzmu udział wzięli Karolina Lewestam (dziennikarka, redaktorka Działu Idee i autorka tekstu Teatr marionetek, czyli myśli o narcyzmie, który ukazał się w lutowym numerze oraz stał się przyczynkiem do dyskusji o współczesnej miłości), Justyna Dąbrowska (psycholożka, psychoterapeutka, autorka rozmowy z Andrzejem Lederem o nadziei), Małgorzata Halber (pisarka, rysowniczka, feministka, współautorka Książki o miłości oraz twórczyni lifestylowego komiksu Bohater) i Grzegorz Ptaszek (doktor habilitowany w dyscyplinie nauki o komunikacji społecznej i mediach, psycholog, językoznawca, tłumacz Kultury narcyzmu Christophera Lascha). Dyskusję poprowadziła Justyna Dżbik.

Zachęcamy do wysłuchania podcastu:

Karolina Lewestam określiła współczesny narcyzm jako rodzaj towarzyszącego nam nastawienia egzystencjalnego, w którym obraz samego siebie staje się wyznacznikiem życia emocjonalnego i duchowego. – Pierwsza pisała o tym Simone de Beauvoir w odniesieniu do kobiet pozbawionych sprawczości w patriarchalnym systemie społecznym. Kobieta u de Beauvoir traktuje samą siebie jako pewnego rodzaju projekt, dzięki któremu staje się  jakaś. Rozdziela się przy tym na dwie – uczestniczy w wydarzeniu i obserwuje je jednocześnie.

Justyna Dąbrowska zwróciła uwagę na rozróżnienie, jakie występuje wewnątrz samej definicji pojęcia – Narcyzm i kultura narcyzmu są czymś zupełnie innym niż osobowość narcystyczna albo zaburzenia narcystyczne. – Dodała również, że w psychologii nie istnieje coś takiego jak miłość narcystyczna. – Jeżeli ktoś jest narcystyczny, to oznacza, że jest niezdolny do miłości, sam nigdy jej nie doświadczył. 

Grzegorz Ptaszek skupił się na ujęciu socjologicznym: – Kultura ponowoczesna wzmacnia cechy, które można nazwać narcystycznymi, takie jak egoizm i pęd za sukcesem – zauważył, wskazując tym samym, że narcyzm łączy się silnie z rozwojem kapitalizmu.

Małgorzata Halber uznała natomiast miłość romantyczną za jedyne skuteczne remedium pozwalające wyzbyć się narcyzmu.

Do jakich wniosków doszli wspólnie nasi goście? Posłuchaj całej rozmowy.

 


Premiera Pisma to cykl wyjątkowych rozmów na ważne tematy społeczne, które poruszamy na łamach miesięcznika. Debaty odbywają się online, co miesiąc, w dniu premiery magazynu. Transmitowane są na żywo na naszym Facebooku. Uczestnikami są autorzy, eksperci, ludzie mediów, a przede wszystkim czytelnicy „Pisma”. Informacje o najbliższym planowanym wydarzeniu już niedługo opublikujemy TUTAJ.

Całej dyskusji wysłuchasz także w Apple Podcast i Spotify. Subskrybuj nasz kanał „Pismo do słuchania”, gdzie znajdziesz wybrane teksty z miesięcznika, poezję, podcasty z cyklu Premiera PismaJak naprawić przyszłość? prowadzony przez Barbarę Sowę, Wiersz na poniedziałek autorstwa Magdaleny Kicińskiej, podcast À propos Zuzanny Kowalczyk oraz Śledztwo Pisma.

Podcast jest zapisem audio wieczornej debaty online, która odbyła się 4 lutego 2021 roku. Nagranie wideo z rozmowy możesz obejrzeć TUTAJ.

Partnerem Premiery Pisma jest Empik.

FreshMail.pl