Historia osobista

Zimową nocą na Manhattanie

  • autor
  • Nelle Harper Lee
Pewnej nowojorskiej zimy w latach 50. Harper Lee zatrzymała się u przyjaciół. Nie spodziewała się, że dostanie najwspanialszy prezent w życiu.
Wojtek Koss

Przed kilku laty mieszkałam w Nowym Jorku i pracowałam dla linii lotniczych, nigdy więc nie wracałam na Boże Narodzenie do domu w Alabamie, o ile w ogóle miałam dzień wolny. Dla przybłędy z Południa święta w Nowym Jorku to dość smutna okazja, nie dlatego, że dla kogoś znajdującego się z dala od domu to miejsce obce, lecz właśnie znajome: nowojorscy klienci sklepów przejawiają tę samą koncentrację na celu, co powolni południowcy; orkiestry Armii Zbawienia i kolędy są wszędzie jednakowe, a ulice Nowego Jorku błyszczą wilgocią tego samego łagodnego farmerskiego deszczu, jaki zrasza zimowe pola Alabamy.

Myślałam, że tęsknię za świętami w domu. Tak naprawdę jednak tęskniłam za ludźmi, którzy już dawno odeszli, za domem dziadków pękającym w szwach od kuzynów, kolcorośli i ostrokrzewów. Tęskniłam za stąpaniem butów myśliwskich i nagłymi powiewami zimnego wiatru, który przez otwarte drzwi niósł zapach sosnowego igliwia i sosu ostrygowego. Tęskniłam za przywdziewaną przez brata w wigilię maską prawości i ojcem jak trzmiel buczącym swym basem kolędęJoy to the World.

W Nowym Jorku zwykle spędzałam ten dzień – albo to, co z niego zostało – z najbliższymi przyjaciółmi na Manhattanie. Była to młoda rodzina, której czasami dobrze się powodziło. Czasami, ponieważ stojący na jej czele mężczyzna zarabiał na utrzymanie niepewnym rzemiosłem pisarskim. Był to człowiek błyskotliwy i pełen życia; miał tylko jedną wadę: przesadnie uwielbiał gry słów.

Posiadał też – osobliwą nie tylko jak na pisarza, lecz także młodzieńca – cechę: nieustraszony optymizm – nie jego życzeniową odmianę, ale tę, która pozwala dojrzeć osiągalny cel i odważyć się zaryzykować w pogoni za nim. Jego śmiałość zapierała czasem przyjaciołom dech – kto w podobnej sytuacji odważyłby się kupić dom na …

Zarejestruj się, by przez miesiąc czytać Pismo bez ograniczeń.

Liczba artykułów dostępnych w całości bez logowania się w naszym serwisie: 0 z 0

Zarejestruj się

Copyright © 1961 by Harper Lee Opowiadanie ukazało się po raz pierwszy w czasopiśmie „McCall’s” w numerze z grudnia 1961 roku pod tytułem Christmas To Me.  

FreshMail.pl