Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Standardy rzetelności

Ponieważ jedną z naczelnych wartości „Pisma" jest wiarygodność, przykładamy szczególną wagę do weryfikacji faktów, zdarzeń i wypowiedzi rozmówców, które pojawiają się w publikowanych tekstach.

Nacisk na rzetelność w żadnym wypadku nie wynika z wątpliwości odnoszących się do profesjonalizmu autorów i autorek, z którymi współpracujemy. Wierząc, że dołożyli staranności podczas pracy nad tekstem, chcielibyśmy podkreślić, że wszelkie działania dotyczące konsultacji merytorycznych i sprawdzania informacji wypływają z troski redakcji o najwyższą jakość publikowanych treści i w tym sensie mają być dla autora/ki dodatkowym wsparciem. Wierzymy, że nasi autorzy i nasze autorki podzielą to zobowiązanie do wiarygodności i zaakceptują poniższe podejście.

Aby nadać temu procesowi ramy, które z jednej strony określą oczekiwania redakcji, a z drugiej strony nie obciążą autorek i autorów nieuzasadnionym balastem biurokratycznych wymagań, przygotowaliśmy zestaw zasad, według których chcielibyśmy prowadzić proces weryfikacji treści publikowanych w „Piśmie”. Dotyczą one zarówno autorów/ek, jak i członków redakcji i osób współpracujących w procesie redagowania i weryfikacji treści.

Redakcja „Pisma” oczekuje między innymi, że autorzy/ki wraz z tekstem przedstawią:

1. listę źródeł, z których pochodzą przytaczane w tekście fakty (liczby, statystyki, daty, rozmówcy) lub cytaty,

2. bibliografię, z której korzystali (wraz ze źródłami internetowymi).

W uzasadnionych przypadkach redakcja zastrzega sobie prawo przekazania tekstu lub jego fragmentu do konsultacji ekspertowi/ekspertce w opisywanej dziedzinie.

Kwestia trybu prowadzenia weryfikacji nabiera szczególnego znaczenia w odniesieniu do reportażu. Z uwagi na to, że bazuje on na wypowiedziach bohaterów i bohaterek oraz przedstawia ich doświadczenie, weryfikacja faktów odbywa się w tym przypadku z dochowaniem szczególnej ostrożności i delikatności. Zależy nam na tym, żeby bohaterowie, którzy zdecydowali się podzielić z autorem/ką swoją historią, czasami dramatyczną i bardzo intymną, nie byli w dodatkowy sposób obciążeni ani narażeni na stres. Ponadto, rozumiejąc, że kontakt autora/ki z rozmówcą ma szczególny charakter, nie chcemy w ową więź ingerować ani w żaden sposób podważać zaufania rozmówcy do autora/ki.

Proces weryfikacji faktów i/lub rozmówców redakcja prowadzi zawsze w porozumieniu z autorami.

Aktualizacja treści

Zdajemy sobie sprawę, że pomyłki i błędy zdarzają się nawet najbardziej skrupulatnym twórcom i redakcjom, a ich pojawienie się w publikowanych tekstach – nawet gdy są to niedociągnięcia sporadyczne czy dotykające kwestii marginalnych – może naruszać zaufanie czytelnika do tekstu, autora i redakcji. W takiej sytuacji redakcja niezwłocznie dokonywać będzie aktualizacji treści w wydaniu cyfrowym (informując również o zakresie owych zmian).

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00