Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Standardy rzetelności

Ponieważ jedną z naczelnych wartości „Pisma" jest wiarygodność, przykładamy szczególną wagę do weryfikacji faktów, zdarzeń i wypowiedzi rozmówców, które pojawiają się w publikowanych tekstach.

Nacisk na rzetelność w żadnym wypadku nie wynika z wątpliwości odnoszących się do profesjonalizmu osób piszących, z którymi współpracujemy. Wierząc, że dołożyli staranności podczas pracy nad tekstem, chcielibyśmy podkreślić, że wszelkie działania dotyczące konsultacji merytorycznych i sprawdzania informacji wypływają z troski redakcji o najwyższą jakość publikowanych treści i w tym sensie mają być dla osoby piszącej dodatkowym wsparciem. Wierzymy, że osoby chcące z nami współpracować podzielą to zobowiązanie do wiarygodności i zaakceptują poniższe podejście.

Aby nadać temu procesowi ramy, które z jednej strony określą oczekiwania redakcji, a z drugiej strony nie obciążą osób piszących nieuzasadnionym balastem biurokratycznych wymagań, przygotowaliśmy zestaw zasad, według których prowadzimy proces weryfikacji treści publikowanych w „Piśmie”. Dotyczą one zarówno osób piszących dla nas, jak i członków redakcji oraz osób współpracujących w procesie redagowania i weryfikacji treści.

Redakcja „Pisma” oczekuje między innymi, że osoby piszące wraz z tekstem przedstawią:

1. listę źródeł, z których pochodzą przytaczane w tekście fakty (liczby, statystyki, daty, rozmówcy) lub cytaty,

2. bibliografię wraz ze źródłami internetowymi.

W uzasadnionych przypadkach redakcja zastrzega sobie prawo przekazania tekstu lub jego fragmentu do konsultacji osobom eksperckim w opisywanej dziedzinie.

Kwestia trybu prowadzenia weryfikacji nabiera szczególnego znaczenia w odniesieniu do reportażu. Z uwagi na to, że bazuje on na wypowiedziach osobach występujących w tekście oraz przedstawia ich doświadczenie, weryfikacja faktów odbywa się w tym przypadku z dochowaniem szczególnej ostrożności i delikatności. Zależy nam na tym, żeby osoby, które zdecydowały się podzielić z osobą piszącą swoją historią, czasami dramatyczną i bardzo intymną, nie byli w dodatkowy sposób obciążeni ani narażeni na stres. Ponadto, rozumiejąc, że kontakt z rozmówcą ma szczególny charakter, nie chcemy w ową więź ingerować ani w żaden sposób podważać zaufania rozmówcy do osoby piszącej.

Proces weryfikacji faktów i/lub rozmów redakcja prowadzi zawsze w porozumieniu z osobami piszącymi.

Aktualizacja treści

Zdajemy sobie sprawę, że pomyłki i błędy zdarzają się nawet najbardziej skrupulatnym osobom piszącym i redakcjom, a ich pojawienie się w publikowanych tekstach – nawet gdy są to niedociągnięcia sporadyczne czy dotykające kwestii marginalnych – może naruszać zaufanie osoby czytającej do tekstu, osoby piszącej i redakcji. W takiej sytuacji redakcja niezwłocznie dokonywać będzie aktualizacji treści w wydaniu cyfrowym informując również o zakresie owych zmian.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00