Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

O „Piśmie”

„Pismo. Magazyn Opinii” to wyjątkowy projekt medialny realizowany pro publico bono przez Fundację Pismo.

Misją „Pisma” jest kształtowanie obecnych oraz przyszłych liderów i liderek życia społecznego, politycznego i kulturalnego przez uwrażliwianie ich na najważniejsze zjawiska współczesności i inspirowanie do myślenia o procesach kształtujących przyszłość kraju i świata. Pragniemy być dla nich wzorem niezależnego dziennikarstwa działającego dla dobra publicznego oraz bezkompromisowości pod względem jakości, wnikliwości i rzetelności treści. 

Kim jesteśmy?

Jesteśmy zespołem osób wierzących w uczciwe, wiarygodne, wysokiej jakości dziennikarstwo działające dla dobra publicznego. Pragniemy tworzyć wrażliwą społecznie treść, rzetelną i niepartyjną. Niezależność redakcyjna jest dla nas najważniejsza. Nie przedkładamy efektów finansowych ponad wyznawane zasady, nie epatujemy sensacją, nie angażujemy się w małostkowe spory. Wiemy, że pod tym względem jesteśmy w unikalnej pozycji i doceniamy, że możemy tworzyć „Pismo” dla naszych zaangażowanych i otwartych na świat Czytelniczek i Czytelników.

Utrzymujemy się w dużej mierze dzięki naszym Czytelniczkom i Czytelnikom, którzy regularnie kupują, prenumerują lub subskrybują nasz magazyn oraz osobom i instytucjom wspierających nas darowiznami lub grantami.

Czym jest „Pismo”?

„Pismo” to miesięcznik, który publikuje materiały reporterskie (śledcze, reportaże literackie, reporterskie seriale podcastowe), literaturę faktu (eseje, portrety czy rozmowy), literaturę piękną (opowiadania, poezję) i obraz (wyjątkowe ilustracje i zdjęcia). Jako bodajże jedyna redakcja w kraju prowadzi weryfikację faktów we wszystkich treściach. „Pismo” od początku ukazuje się w trzech wersjach, papierowej, cyfrowej (magazynpismo.pl) i audio oraz rozwija reporterskie seriale podcastowe, jak  „Śledztwo Pisma”. 

Jak „Pismo” jest oceniane?

Chociaż „Pismo” ukazuje się zaledwie od 2018 roku, jego materiały już były nominowane i nagradzany przez nagrody dziennikarskie: międzynarodowe, jak European Press Prize i True Story Award, oraz krajowe, m.in. Grand Press, Grand Press Photo, nagrody Festiwalu Wrażliwego czy Gali Dobrego Dziennikarstwa. Sezony „Śledztwa Pisma” był nominowany do nagród Grand Press, Podcast Roku , a sezon drugi otrzymał Grand Press za reportaż audio w 2020 roku. 

W 2019 roku Media & Marketing Polska wyróżnił „Pismo” za „bezkompromisowe wyznaczanie standardów i przypomnienie, co jest istotą prasy”, w marcu tego roku przyznał Magdalenie Kicińskiej, Redaktor Naczelnej „Pisma”, nagrodę Naczelnej Roku. Z kolei w 2021 r. Polska Izba Książki nagrodziła je za promocję czytelnictwa, podkreślając, że: „udało się stworzyć niezwykłą formułę, innowacyjną i atrakcyjną, w której mieści się zarówno poezja, jak i reportaż. Jest magazynem opinii, podkreślającym swoją niezależność od partyjnej polityki (…), przywraca równowagę i proponuje namysł nad otaczającym światem”. 

Kim są odbiorcy „Pisma”?

„Pismo” co miesiąc czyta i słucha około 50 tysięcy osób, w tym około 20 tys regularnie, a ponad 8 tys. osób je subskrybuje i prenumeruje. Wydanie papierowe ukazuje się w nakładzie 12 tys. egzemplarzy. Wydanie cyfrowe to około 45 tys. użytkowników miesięcznie, a treści w wersji audio i podcasty są odsłuchiwane około 20 tys. razy. 300 tysięcy słuchaczy wysłuchało 2 miliona razy odcinki czterech sezonów „Śledztwa Pisma”. 

„Pismo” dociera do osób, które mają istotny wpływ na opinie i postawy innych, i powstaje z myślą o nich. Prawie 60% czytelników i czytelniczek to menedżerowie średniego i wyższego szczebla, przedsiębiorcy, reprezentanci wolnych zawodów, nauczyciele, a ponad 50% ma mniej niż 35 lat. Równocześnie poprzez seriala podcastowe dociera do odbiorców, którzy w dużej mierze nie czytają prasy i nie ufają mediom: 3/4 to kobiety, ponad 2/3 to osoby młode.

Nasi odbiorcy są bardzo zaangażowani: Net Promoter Score (NPS) „Pisma” wynosi 86%, co uznawane jest za klasę światową.  

Dla kogo piszemy?

Przygotowaliśmy „Pismo” dla tych, dla których ważne jest poznanie i zrozumienie zjawisk wpływających zarówno na naszą codzienność, jak i kształtujących przyszłość. Do tych, którzy cenią sobie dziennikarską rzetelność, wiarygodność, obiektywizm. Jest projektem skierowanym do osób poszukujących jakości, reportaży poświęconych sprawom krajowym i zagranicznym, zainteresowanych najważniejszymi trendami w kulturze, nauce, technologii i gospodarce oraz ideami kształtującymi współczesne rozwiązania społeczne i polityczne; dla czytelników polskiej prozy, poezji oraz komiksu. Dla wszystkich, którzy lubią czytać dobre teksty dziennikarskie.

Czytelnikami i słuchaczami są osoby zainteresowane ambitnymi treściami społecznymi, gospodarczymi, kulturalnymi; dynamiczne, aspirujące, którą już są liderami opinii (2/3 czytelników to menedżerowie średniego i wyższego szczebla, reprezentanci wolnych zawodów, ludzie kultury, nauczyciele akademiccy i szkolni) lub wkrótce nimi będą (ponad 50% czytelników ma mniej niż 35 lat, 2/3 w przypadku wydania cyfrowego i audio). Net Promoter Score (NPS) „Pisma”, czyli wskaźnik gotowości do polecania najbliższym, wynosi 80%, co uznawane jest za klasę światową. Co miesiąc „Pismo” dociera do ponad 20 tys. odbiorców wydania papierowego, cyfrowego i audio.


Przykładamy wielką wagę do weryfikacji informacji. Chcemy, aby nasi czytelnicy i czytelniczki otrzymali jak najciekawsze, najrzetelniejsze i napisane jak najpiękniejszym językiem artykuły.  Przeczytaj więcej o tym, jak wygląda fact-checking w „Piśmie”.

O Fundacji

Misją Pisma jest kształtowanie obecnych i przyszłych liderów i liderek życia społecznego, politycznego i kulturalnego przez uwrażliwianie ich na najważniejsze zjawiska współczesności i inspirowanie do myślenia o procesach kształtujących przyszłość kraju i świata.

W skład Zarządu Fundacji Pismo wchodzą:

 • Magdalena Kicińska

  Magdalena Kicińska

  Redaktorka Naczelna, Członkini Zarządu Fundacji Pismo

  redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii” i wiceprezeska Fundacji Pismo. Reporterka i laureatka Grand Press 2017 w kategorii „wywiad”. Autorka książek: Pani Stefa (Czarne, 2015), Środki transportu (Wydawnictwo Literackie, 2019) współautorka (z Marcinem Dziedzicem) książki Teraz ’43. Losy (Wielka Litera, 2018). We wrześniu 2021 roku ukazała się książka, którą napisała z Agnieszką Jucewicz, Dom w butelce. Rozmowy z Dorosłymi Dziećmi Alkoholików. Podziwia fototropizm.

 • Piotr Nesterowicz

  Piotr Nesterowicz

  Dyrektor Wydawniczy, Prezes Fundacji Pismo

  (ur. 1971), twórca i wydawca „Pisma. Magazynu Opinii”. Prezes Zarządu Fundacji Pismo. Producent Śledztwa Pisma. Autor esejów, reportaży, opowiadań i powieści. W 2015 roku za reportaż Cudowna otrzymał Nagrodę Literacką im. Wiesława Kazaneckiego oraz nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody Literackiej Nike.

 • Kalina Wyszyńska

  Kalina Wyszyńska

  Członkini Zarządu Fundacji Pismo

  Kilkanaście lat związana z mediami i projektami internetowymi. Ukończyła społeczną psychologię informatyki i komunikacji w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Zawsze ma za mało czasu, by czytać i chodzić po galeriach. Dużo więc chodzi i słucha.

Dane fundacji

Fundacja Pismo
ul. Górskiego 1/66
00-033 Warszawa
NIP: 1182150957

Statut Fundacji Pismo znajdziesz TUTAJ.

Aktualny KRS jest dostępny TUTAJ.

Sprawozdania z działalności Fundacji Pismo za rok 2020, 2021 i 2022 dostępne są po kliknięciu w wymienione daty.

Sprawozdania finansowe Fundacji za lata 2017, 20182019 , 2020, 2021 i 2022 dostępne są po kliknięciu w wymienione daty.

Nasz zespół:

 • Paweł Cybulski

  Paweł Cybulski

  Menadżer ds. marketingu i sprzedaży

  (ur. 1989), socjolog, wierzący ale niepraktykujący. Z mediami związany od kilkunastu lat (zaczynał w liceum, pisząc o grach komputerowych) i wciąż wierzący w moc i misję słowa. Po godzinach nałogowo czyta książki i pisze o muzyce dla kwartalnika „Twój Blues”, a od niedawna tworzy też scenariusze komiksowe.

 • Marcin Czajkowski

  Marcin Czajkowski

  Weryfikacja Faktów i Dziennikarstwo Danych

  (ur. 1986), redaktor, z wykształcenia historyk i antropolog kultury. Publikował m.in. w „Mówią Wieki”, „Newsweeku”, „Polityce” i „Tygodniku Powszechnym”. W „Piśmie” odpowiada za redakcję językową, weryfikację wszystkich publikowanych treści i dziennikarstwo danych.

 • Inez Jaworska

  Inez Jaworska

  Fundraising

  Zajmowała się fundraisingiem w takich organizacjach pozarządowych jak Polska Akcja Humanitarna i Fundacja DKMS, była wiceprezeska Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu. W „Piśmie” zajmuje się współpracą z darczyńcami indywidualnymi, biznesowymi, pozyskiwaniem grantów oraz reklamodawców. Psycholożka i opiekunka psicy, od zawsze zafascynowana wszystkimi istotami żyjącymi.

 • Katarzyna Kazimierowska

  Katarzyna Kazimierowska

  Redaktorka Prowadząca, sekretarzowanie redakcji

  (ur. 1979), dziennikarka. Redaktorka prowadząca i sekretarzyni redakcji „Pisma”. Redaktorka prowadząca wydań specjalnych. Autorka cyklu Strategie przetrwania. Na wiosnę 2024 roku ukaże się jej debiutancka książka poświęcona cukrzycy typu 1.

 • Magdalena Kicińska

  Magdalena Kicińska

  Redaktorka Naczelna, Członkini Zarządu Fundacji Pismo

  redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii” i wiceprezeska Fundacji Pismo. Reporterka i laureatka Grand Press 2017 w kategorii „wywiad”. Autorka książek: Pani Stefa (Czarne, 2015), Środki transportu (Wydawnictwo Literackie, 2019) współautorka (z Marcinem Dziedzicem) książki Teraz ’43. Losy (Wielka Litera, 2018). We wrześniu 2021 roku ukazała się książka, którą napisała z Agnieszką Jucewicz, Dom w butelce. Rozmowy z Dorosłymi Dziećmi Alkoholików. Podziwia fototropizm.

 • Zuzanna Kowalczyk

  Zuzanna Kowalczyk

  Redaktorka Prowadząca

  (ur. 1994), redaktorka prowadząca w „Piśmie”, dziennikarka, kulturoznawczyni, autorka esejów i podcastów. Wcześniej związana z „Gazetą Wyborczą” oraz think tankiem Przyszłość Jest Teraz. Poza „Pismem” publikowała m.in. w „Magazynie Świątecznym”, „Gazecie Wyborczej”, „non/fiction” oraz Dwutygodniku.

 • Karolina Lewestam

  Karolina Lewestam

  Felietonistka

  (ur. 1979), dziennikarka i redaktorka, członkini redakcji „Pisma”. Obroniła doktorat z filozofii na Uniwersytecie Bostońskim. Wielokrotnie nominowana do nagrody Grand Press w kategorii „Publicystyka”. W 2021 roku ukazał się jej debiut prozatorski Mała Księżniczka, a w 2022 roku wydała zbiór esejów Pasterze smoków.

 • Marcin Lipiec

  Marcin Lipiec

  Prenumerata i Subskrypcja

  Miał nietypową ścieżkę kariery zawodowej: zdarzyło mu się być tłumaczem, statystą, pracował w obsłudze widza dla Fundacji Krystyny Jandy na Rzecz Kultury i jako analityk bankowy w Royal Bank of Scotland. Nerwy koi podczas robienia musztardy, kiszonek i innych przetworów, które potem rozdaje.

 • Karolina Mazurkiewicz

  Karolina Mazurkiewicz

  Redaktorka Artystyczna

  Projektantka graficzna, ilustratorka, absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Autorka infografik, ilustracji, identyfikacji wizualnych, layoutów książek i magazynów. Odpowiada za wizualny ład i estetyczne bezpieczeństwo „Pisma”. Szuka równowagi w świecie przyrody, kocha rudego lisa, którego oswoiła.

 • Piotr Nesterowicz

  Piotr Nesterowicz

  Dyrektor Wydawniczy, Prezes Fundacji Pismo

  (ur. 1971), twórca i wydawca „Pisma. Magazynu Opinii”. Prezes Zarządu Fundacji Pismo. Producent Śledztwa Pisma. Autor esejów, reportaży, opowiadań i powieści. W 2015 roku za reportaż Cudowna otrzymał Nagrodę Literacką im. Wiesława Kazaneckiego oraz nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody Literackiej Nike.

 • Anna Ostrowska

  Anna Ostrowska

  Specjalistka ds. e-commerce

  Z wykształcenia kulturoznawczyni i dziennikarka, współautorka albumu Dekalog dobrej przestrzeni. W Agorze prowadziła serwis architektoniczny Bryła, publikowała w magazynie „Architecture Snob”. Umiejętności marketingowe rozwijała, pracując w firmie Wnętrza. Uprawia ogródek warzywny w duchu permakultury i ukwieca metr kwadratowy miejskiego balkonu.

 • Ewa Pluta

  Ewa Pluta

  Redaktorka wydań cyfrowych

  Redaktorka wydań cyfrowych w „Piśmie”, autorka tekstów. Publikowała m.in. w „Kwartalniku Przekrój”, „Newsweek Psychologia” i na Newsweek.pl. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i m.st. Warszawy – dzielnicy Wawer. W 2022 roku ukazał się jej reporterski debiut Rubież. Reportaż wędrowny. Interesuje się krajoznawstwem, lubi spacerować.

 • Mateusz Roesler

  Mateusz Roesler

  Marketing

  Kulturoznawca, dziennikarz, badacz komunikacji. Absolwent Gender Studies IBL PAN. W „Piśmie” odpowiada za marketing. Wcześniej redaktor treści cyfrowych i audio miesięcznika. Kierował projektami: wydarzeniami z cyklu Premiera Pisma oraz dwoma sezonami Śledztwa Pisma. Autor podcastu „Trzaski i szmery”. Wyznaje nauki humanistyczne. Przygląda się sztuce współczesnej. Konsumuje popkulturę. Nawiązał długofalowe partnerstwo z żółwiem Herbertem. Instagram: @mm_roesler.

 • Ewa Salamon

  Ewa Salamon

  Promocja

  Od 2010 roku realizuje kampanie promocyjne z udziałem liderów opinii. Pracowała dla takich marek jak: Empik, natemat.pl, pracuj.pl, miasto Gdańsk. Organizuje konferencje, prowadzi szkolenia i wykłady. Jest absolwentką Szkoły Strategii Marki.

 • Barbara Sowa

  Barbara Sowa

  Szefowa Wydań Cyfrowych i Audio

  Kieruje wydaniami cyfrowymi i audio „Pisma” oraz nagrywa podcast Jak naprawić przyszłość?. Pomysłodawczyni Śledztwa Pisma i autorka drugiego sezonu, za który otrzymała nagrodę Grand Press w kategorii reportaż radiowy. Producentka trzeciego i czwartego sezonu. Wcześniej związana z „Dziennikiem Gazetą Prawną” i Dziennik.pl. Publikowała też na łamach „Przekroju”, „Newsweeka” i „Wprost”. Po godzinach odnawia meble i promuje DIY w serwisie Majsterki.pl

  [email protected]

 • Maciej Szczepański

  Maciej Szczepański

  Prenumerata i Subskrypcja

  Nerd, geek oraz miłośnik absurdalnego humoru Monty Pythona. Uwielbia Star Wars, filmy SF i nieco cięższą muzykę. Wieczory spędza, czytając książki o historii drugiej wojny światowej. Autor artykułów dla takich internetowych serwisów, jak: Dobreprogramy.pl, Tabletowo.pl, Chip.pl a obecnie dla Focus.pl.

 • Kalina Wyszyńska

  Kalina Wyszyńska

  Członkini Zarządu Fundacji Pismo

  Kilkanaście lat związana z mediami i projektami internetowymi. Ukończyła społeczną psychologię informatyki i komunikacji w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Zawsze ma za mało czasu, by czytać i chodzić po galeriach. Dużo więc chodzi i słucha.

Stali współpracownicy

Redakcja: Joanna Dolecka, Urszula Kifer, Zofia Sawicka, Ilona Turowska.
Korekta: Ewa Bargiel, Monika Marczyk, Dorota Śrutowska.

Autorki i autorzy:

Chcesz opublikować w „Piśmie” swój tekst, opowiadanie, wiersz, ilustracje lub zdjęcia? Informacje dotyczące szczegółów współpracy znajdziesz TUTAJ.

Współpraca

Plan wydawniczy zakłada ograniczoną publikację reklam w wydaniu papierowym, zarówno pod względem ilości pozycji, jak i formatów.

Aktualną ofertę dla reklamodawców, instytucji kultury oraz harmonogram wydawniczy znajdziesz TUTAJ.

Wszelkie pytania dotyczące reklamy prosimy kierować na adres: [email protected]

Kontakt

Fundacja Pismo
ul. Górskiego 1/66
00-033 Warszawa

[email protected] 

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

-

-

-

 • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00