Wspierają nas
W „Piśmie” wierzymy w siłę słowa pisanego, które ma moc, by kształtować postawy, uwrażliwiać, zachęcać do refleksji i dyskusji. Widzimy miejsce dla rzetelnego dziennikarstwa i dokładamy starań, by sprostać najwyższym wymogom wiarygodności i standardom merytorycznym. Dlatego przykładamy szczególną wagę do weryfikacji informacji, które pojawiają się na naszych łamach. Nie epatujemy sensacją, jesteśmy niepartyjni i nie angażujemy się w małostkowe spory polityczne. Nie oznacza to jednak, że nie walczymy o wartości, które naszym zdaniem są najważniejsze w życiu publicznym: szczerość, przyzwoitość i szacunek.
Właśnie dlatego, by „Pismo” nie ulegało zewnętrznym wpływom politycznym ani nie przedkładało efektów finansowych ponad wyznawane zasady, nie działamy dla zysku. Wydawcą magazynu „Pismo” jest Fundacja Pismo, a całe przedsięwzięcie realizujemy pro bono. Utrzymujemy się w dużej mierze dzięki naszym Czytelniczkom i Czytelnikom, którzy prenumerują i regularnie kupują miesięcznik.
Ważna jest dla nas również pomoc Darczyńców prywatnych i Partnerów – firm i instytucji, z którymi współpracujemy. Dziękujemy Wam, że że jesteście z nami.
Do tej pory wsparli nas:
Fundacja AEQUILIBRIUM wspiera działania w zakresie finansów, bankowości, ubezpieczeń, kultury, sportu, ochrony środowiska i znajomości języków obcych oraz ochrony zdrowia i profilaktyki, a także szeroko pojętej działalności ekumenicznej. Od 2018 roku, wspiera nasze teksty, reportaże oraz eseje dotyczące istotnych krajowych zagadnień społeczno-kulturalnych.
*

Accenture jest globalną firmą świadczącą profesjonalne usługi w zakresie technologii cyfrowych, chmury obliczeniowej i bezpieczeństwa. W 2022 roku byli Mecenasem naszego podcastu futurologicznego autorstwa Barbary Sowy Jak naprawić przyszłość?
*

Fundacja Artystyczna Podróż Hestii działa z ramienia jednego z największych polskich ubezpieczycieli – ERGO Hestii, prężnie rozwijając program mecenatu artystycznego. Przybliżają szerokiemu gronu odbiorców sztukę współczesną oraz korzystają z możliwości, jakie daje synergia różnych dziedzin kultury i sztuki, prowadząc wykłady, spotkania, oprowadzania i warsztaty. Ich misją jest również ułatwianie dialogu pomiędzy światami sztuki i biznesu. Organizator konkursu Literacka Podróż Hestii na najlepszą polską książkę fiction dla młodych czytelników i czytelniczek.
*

Bain & Company Poland Sp. z o.o. to międzynarodowa firma konsultingowa i czołowy doradca strategiczny funduszy private equity i venture capital w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. W 2022 roku wspierali nasze teksty związane z nowych ideami, przyszłością i nauką.
*

Fundacja im. Heinricha Bölla działa międzynarodowo w ponad 60 krajach poprzez 34 biura zagraniczne. Celem Fundacji jest promowanie otwartego dialogu między polityką, gospodarką, środowiskami akademickimi i społeczeństwem, wzmacnianie demokracji i praw człowieka, zwiększanie partycypacji obywatelskiej, ochrona klimatu i ekosystemu, a także promowanie równych szans i praw bez względu na płeć, orientację, czy pochodzenie. W 2023 wspiera finansowo spotkania z cyklu Premiera Pisma.
*

BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy to polska kancelaria świadcząca kompleksowe doradztwo prawne i podatkowe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce. Obsługujemy zarówno firmy lokalne, jak i międzynarodowe koncerny działające w wielu gałęziach gospodarki. W 2022 roku wspierali nasze teksty w obszarze technologii, ekonomii i globalnej polityki.
*

Centrum Archiwistyki Społecznej to instytucja kultury, która rozwija ruch archiwistyki społecznej w Polsce. CAS prowadzi portal Zbiory Społeczne, na którym znajduje się ponad 125 000 materiałów – unikatowych fotografii, pamiątek, kronik i nagrań zamieszczonych przez archiwa społeczne z całej Polski. W 2022 roku wspólnie z CAS powstały w „Piśmie” cztery materiały: dwa teksty, fotoreportaż i odcinek podcastu. W styczniu w 2023 roku zorganizowaliśmy wspólnie warsztat „Odkryj w sobie archiwistę społecznego”.
*

Civitates jest inicjatywą 16 organizacji grantodawczych, której misją jest wzmacnianie demokracji i solidarności w Europie. Civitates wspiera organizacje społeczne działające na rzecz otwartej demokracji, która służy wszystkim. Od 2021 roku dzięki grantowi z Funduszu Civitates, rozłożonemu na trzy lata, możemy szerzej planować nasze działania.
*

Clear Channel Poland jest polskim oddziałem światowego lidera reklamy zewnętrznej Clear Channel Outdoor. Od ponad 30 lat zapewnia komunikację marek z konsumentami. Clear Channel wspiera lokalne i krajowe organizacje rządowe i pozarządowe poprzez promowanie inicjatyw związanych z bezpieczeństwem publicznym, ochroną środowiska, sztuką, edukacją i różnorodnością kulturową. Od 2021 roku aktywnie promuje nasz miesięcznik oraz projekty specjalne poprzez wyświetlanie komunikatów na nośnikach zlokalizowanych w przestrzeni miejskiej.
*

CMS to międzynarodowa kancelaria prawnicza świadcząca kompleksowe usługi doradztwa prawnego i podatkowego na rzecz przedsiębiorstw, instytucji finansowych oraz organów administracji. Od lat wspiera nas na kilku płaszczyznach: jako Mecenas Reportażu w „Piśmie” w 2020 i 2021 roku oraz jako Partner Premiery Pisma w 2019, 2022 i w 2023 roku.
*

European Media and Information Fund realizuje cele leżące w interesie publicznym i przyznaje dotacje, na zasadach konkurencyjnych, badaczom, podmiotom zajmującym się weryfikacją faktów, organizacjom non-profit i innym organizacjom działającym w interesie publicznym, zajmującym się badaniami nad dezinformacją oraz doskonaleniem umiejętności korzystania z mediów i weryfikacji faktów. W „Piśmie” wspiera weryfikację faktów od czerwca 2023 roku.
*

Empik to jeden z liderów transformacji cyfrowej w Polsce. Z 300 salonami Empik i Papiernik by Empik oraz jedną z trzech największych platform e-commerce w Polsce to również dystrybutor treści cyfrowych. W 2019 roku objął „Pismo” mecenatem. Współpraca skupiała się na projektach kulturalnych i literackich, wymianie materiałów redakcyjnych oraz rozwoju treści audio. W 2021 roku był partnerem Premiery Pisma. W studiu Empiku w Warszawie nagrywane były spotkania prowadzącej Justynie Dżbik-Kluge z gośćmi Premiery. Empik wspiera również promocyjnie dystrybucję wydań specjalnych naszego magazynu.
*

E.ON Energy Infrastructure Solutions jest częścią międzynarodowej Grupy E.ON – jednego z największych koncernów energetycznych w Europie. E.ON EIS zostało Mecenasem serii Soczewek Pisma pod tytułem Ziemia w 2022 roku. W poprzednich latach wspierało dwa nasze cykle tekstów: w 2020 roku E.ON był Partnerem cyklu Mądre Miasta, a w 2021 roku cyklu Jeśli nie węgiel, to co?
*

Facebook to serwis społecznościowy będący własnością amerykańskiego konglomeratu technologicznego Meta Platforms. Był Mecenasem cyklu tekstów Jak naprawić internet? oraz partnerem spotkań fizycznych Premiery Pisma, w „Przestrzeni from Facebook” na ul. Koszykowej w 2019, 2020 i 2022 roku.
*

Fundacja Jana Michalskiego zajmuje się wspieraniem literatury, a w szczególności udzielaniem pomocy twórcom pracującym nad nowymi dziełami. Od 2021 roku wspiera publikację wierszy oraz esejów w naszym wydaniu papierowym i cyfrowym.
*

Fundacja Miasto Literatury wspomaga strategię miasta Kraków w dziedzinie promocji kultury i literatury. Od listopada 2020 do końca 2021 roku była Mecenasem podcastu naszej redaktor naczelnej Magdaleny Kicińskiej Wiersz na Poniedziałek.
*

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej to organizacja powołana w 1991 roku przez rządy Polski i Niemiec, która wspiera finansowo przedsięwzięcia zbliżające oba narody. Przez 30 lat istnienia FWPN dofinansowała 16 tysięcy wspólnych projektów. W 2019 roku Fundacja wsparła powstanie październikowego numeru „Pisma” oraz Premiery Pisma w Warszawie i Berlinie. W 2021 roku FWPN była Partnerem cyklu Wyprawa po nadzieję autorstwa Filipa Springera. Październikowe wydanie „Pisma” w 2022 roku oraz spotkanie w Berlinie organizowane wspólnie z księgarnią buch|bund również powstały z finansowym wsparciem FWPN.
*

Nagroda Literacka GDYNIA została powołana do życia w 2006 roku przez Prezydenta Gdyni Wojciecha SZCZURKA, w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców. Jest przyznawana rokrocznie autorom i autorkom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Nagroda Literacka GDYNIA jest rozbudowaną inicjatywą miasta, skierowaną zarówno do polskich pisarzy, jak i odbiorców współczesnej literatury. Nagroda nieustannie ewoluuje i poszerza zakres swojej działalności. Pod szyldem „GDYNI” przyznawane są nie tylko laury, ale też organizowane liczne proczytelnicze przedsięwzięcia.
*

InCredibles to zainicjowany przez Sebastiana Kulczyka w 2017 r. wszechstronny program mentoringowo-edukacyjny dla najbardziej innowacyjnych polskich startupów. Wyróżnia go autorska formuła „szytych na miarę” warsztatów oraz indywidualnych konsultacji z mentorami, potencjalnymi klientami, inwestorami oraz uznanymi praktykami biznesu. InCredibles to także platforma projektów i inspiracji wspierających rozwój polskiego ekosystemu startupowego. InCredibles inicjuje i współtworzy specjalistyczne raporty, debaty, publikacje oraz patronuje wydarzeniom edukacyjnym dedykowanym młodym polskim przedsiębiorcom, m.in.: MBA for Startups, Jutronauci oraz audycje Firmament w Radiu 357. W 2019 roku Sebastian Kulczyk wsparł powstanie realizowanego przez nas pierwszego polskiego reporterskiego serialu podcastowego Śledztwo Pisma. Rok później wraz z Fundacją One Day ponownie wspomógł nas przy realizacji drugiego sezonu.
*

Instytut Kultury Miejskiej to samorządowa instytucja kultury z Gdańska. Zajmuje się organizowaniem wydarzeń kulturalnych, wspieraniem kadr kultury i prowadzeniem badań kultury. Od stycznia do października 2020 roku była Mecenasem podcastu naszej redaktor naczelnej Magdaleny Kicińskiej Wiersz na Poniedziałek w ramach współpracy przy Festiwalu Europejski Poeta Wolności. Współpracowaliśmy również redakcyjnie przy festiwalu Odnalezione w tłumaczeniu. W 2022 roku Instytut wspierał publikację wierszy w wydaniu papierowym i cyfrowym „Pisma”.
*

Journalismfund Europe jest niezależną organizacją non-profit z siedzibą w Brukseli, założoną w 1998 r. Jej misją jest wspieranie dziennikarstwa śledczego, międzynarodowego i niezależnego w celu wzmocnienia demokracji w Europie poprzez łączenie donatorów i dziennikarzy, bez narażania ich niezależności. W „Piśmie” fundacja wsparła powstanie i publikację soczewki o Odrze, autorstwa Bartka Sabeli.
*

mBridge to zespół ekspertów wyspecjalizowanych w projektowaniu i realizacji strategii marketingowych w internecie. Od 2020 roku wspierają nas w obszarze SEO i SEM dla serwisu magazynpismo.pl.
*

Osborne Clarke to polska grupa świadcząca kompleksowe usługi doradcze. Wspiera nas pro bono od 2017 roku w obsłudze prawnej.
*

mLeasing to część grupy mBanku. Należy do czołówki polskich firm leasingowych. Był Mecenasem serii Soczewek Pisma pod tytułem Ziemia w 2022 roku. W 2023 roku mLeasing został Mecenasem serii tekstów Filipa Springera w ramach cyklu „Architektura 2.0″.
*

Centrum Fotografii to nowa inicjatywa Muzeum Warszawy, której celem jest rozwijanie zainteresowania fotografią. Tworzona jest baza wiedzy o fotografii historycznej i współczesnej. Podstawą tych działań jest wyjątkowa kolekcja tysięcy zdjęć profesjonalnych i amatorskich. Centrum Fotografii w ramach projektu Focus on Photographydofinansowane jest ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i MKiDN. W 2023 publikujemy zdjęcia z tego archiwum m.in. w wydaniu specjalnym „Wokół Zbrodni i Kary”, które premierę miało w listopadzie.
*

Orange Polska jest wiodącym dostawcą usług telekomunikacyjnych nad Wisłą. Posiada największą w Polsce infrastrukturę, dzięki której oferuje usługi w najnowocześniejszych technologiach m.in. gigabitowy internet światłowodowy, 4G LTE a także 5G. Firma prowadzi własną działalność badawczo-rozwojową, posiada unikatowe na polskim rynku telekomunikacyjnym centrum cyberbezpieczeństwa. Angażuje się w zagadnienia istotne społecznie: edukuje na temat mądrego korzystania z technologii, wspiera cyfrowo społeczeństwo obywatelskie i jego instytucje. Od 2019 roku, nieprzerwanie, wspiera też nasze teksty związane z nowymi technologiami, ekonomią i nauką.
*

Purpose Climate Lab buduje i wspiera kampanie, które inspirują ludzi do podejmowania odważnych działań na rzecz klimatu i przyjmowania uczciwych rozwiązań w zakresie zmian klimatycznych na całym świecie. Wspólnie z nami w 2021 roku zrealizowała projekt Krok za naturą, w ramach którego powstał reportaż, wystawa plenerowa, dwa specjalne odcinki podcastu i mural na budynku w Krakowie.
*

Puro Hotels to polska sieć hoteli, pierwsza, która stała się marką lifestyle’ową i stawia przede wszystkim na przeżycia i lokalne doświadczenia. Poprzez zaangażowanie w życie kulturalne i działania edukacyjne popularyzuje wiedzę na temat sztuk wizualnych. Pierwszy raz wsparła nasz magazyn w 2020 roku. Od 2022 roku jest Mecenasem Fotografii w „Piśmie”.
*

SALESmanago to platforma CDXP (all-in-one Customer Data Platform & Customer Experience Platform). SALESmanago wykorzystuje pełen potencjał danych o klientach, łącząc zaawansowaną analitykę i hiperpersonalizację do dostarczenia w pełni konfigurowalnych, spersonalizowanych doświadczeń we wszystkich kanałach marketingowych. Firma udostępnia nam swoje narzędzie i zapewnia wsparcie techniczne i szkoleniowe.
*

Santander Bank Polska jest jedną z największych grup finansowych i największym bankiem z kapitałem prywatnym w Polsce. Był Mecenasem serii tekstów Filipa Springera w ramach cyklu Zmiana klimatu już tu jest w 2019 roku. W 2022 roku Santander został Mecenasem naszego cyklu Techno(R)ewolucje.
*

Staromiejski Dom Kultury to warszawska instytucja, której działania skupiają się wokół edukacji kulturalnej i wychowaniu poprzez sztukę. W 2022 roku SDK był Mecenasem naszego podcastu Wiersz na Poniedziałek a od 2023 roku wspiera poezję w „Piśmie”.
*

Warsztaty Kultury są sercem i umysłem wszelakich otwartych i nieszablonowych wydarzeń kulturalnych w Lublinie. Tworzą wydarzenia kulturalne, które są: nowoczesne, interaktywne, interdyscyplinarne i innowacyjne. Współpracują z instytucjami i artystami z całego kraju, a także zeW centrum ich zainteresowania leży także wykorzystanie nowych technologii w edukacji kulturalnej i promocji dziedzictwa kulturowego. Organizują także cztery największe wydarzenia kulturalne – festiwale w Lublinie: Noc Kultury, Wschód Kultury – Inne Brzmienia, Carnaval Sztukmistrzów i Re:tradycję – Jarmark Jagielloński. Wszystkie są zakorzenione w historii i tradycjach Lublina, wpisują się w miejską przestrzeń oraz aktywizują lokalną społeczność. W „Piśmie” wspierają „Wiersz na poniedziałek”.
*

Wrocławski Dom Literatury to instytucja powstała w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Jego misją jest promocja i reprezentowanie kultury polskiej, zwłaszcza literatury, w kraju i za granicą. Od 2020 roku do 2022 roku była naszym Mecenasem Prozy. Wspólnie też w 2021 roku zrealizowaliśmy podcast Zuzanny Kowalczyk Dziś w książce.
Dziękujemy!
Działania Fundacji Pismo wspierają również osoby prywatne. Poprzez darowizny statutowe lub darowizny celowe. Jeśli chcesz dołączyć do grona osób wspierających, możesz to zrobić bezpośrednio przez naszą stronę lub skontaktować się z Inez Jaworską, odpowiedzialną za fundraising: [email protected].
Zapraszamy również do nawiązywania współpracy w ramach organizacji lub instytucji, w której pracujesz. Pomóż nam tworzyć „Pismo”. Zróbmy razem coś dobrego!
Zespół „Pisma”