Fotoreportaż
Pięciu Witkacych w lustrze. O portrecie wielokrotnym
Portret wielokrotny Stanisława Ignacego Witkiewicza, 1917 rok, Piotrogród
Fotografie z kolekcji STEFANA OKOŁOWICZA
Fotografie ze zwielokrotnionym wizerunkiem modela, uzyskanym przez manipulowanie dwoma lustrami na zawiasach, zrobiły niesamowitą karierę na przełomie XIX i XX wieku. W 1917 roku do Portretu wielokrotnego zapozował Witkacy. Zdjęcie zostało odkryte sześćdziesiąt lat później.
Portret wielokrotny Stanisława Ignacego Witkiewicza, zwanego Witkacym, odnaleźliśmy wspólnie z Ewą Franczak w 1976 roku w Zakopanem, tropiąc metodycznie ślady zaginionego dzieła fotograficznego artysty. Historia okrutnie obeszła się z jego spuścizną. Wszystkie zdjęcia znajdujące się w Warszawie, w mieszkaniu przy ulicy Brackiej 23, spłonęły we wrześniu 1939 roku. W latach powojennych tylko niewielka część prac Witkacego została przekazana do Muzeum Tatrzańskiego.
(…) Od śmierci Witkacego upłynęło już 37 lat, a oto nam, absolwentom Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, udało się dotrzeć do „zadekowanej” w różnych miejscach zasadniczej partii jego najważniejszych motywów fotograficznych, wśród nich do wspomnianego Portretu wielokrotnego. Jest to jedyne zdjęcie artysty z okresu jego służby w armii carskiej podczas pierwszej wojny światowej.
Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.
Mecenasem Fotografii w Piśmie jest sieć Puro Hotels, która poprzez zaangażowanie w życie kulturalne i działania edukacyjne popularyzuje wiedzę na temat sztuk wizualnych.
Fotoreportaż ukazał się w grudniowym numerze „Pisma” (12/2022) pod tytułem Pod kątem 72 stopni.