Limitowana edycja sitodruku z reprodukcją szkicu do obrazu Marcina Maciejowskiego
Sygnowane przez artystę reprodukcje szkicu do obrazu, który znalazł się na okładce czerwcowego wydania „Pisma”, mają wymiar 50 x 70 centymetrów i zostały wykonane przez Kwiaciarnię Grafiki. Cena jednego sitodruku to 1000 zł brutto. Egzemplarze sprzedajemy pojedynczo i wydajemy losowo, nie ma możliwości wyboru numeru. Sitodruki w limitowanej edycji są wyprodukowane tylko w trzydziestu egzemplarzach.
Wszystkie prace zostały wyprzedane.
Zakupioną pracę można odebrać osobiście w Warszawie w siedzibie Fundacji Pismo (ul. Wojciecha Górskiego 1/66) po wcześniejszym umówieniu się. Szczegóły znajdziesz w mailu potwierdzającym zakup. Praca będzie opakowana i zabezpieczona.
Połowę zysku ze sprzedaży prac przekażemy artyście, a druga połowa zostanie przeznaczona na cele statutowe Fundacji Pismo.
Na obrazie widzimy scenę z krakowskiego MOCAK-u: performer to Arti Grabowski, obraz, który tu widać w dość dziwnej perspektywie, to praca Wilhelma Sasnala (z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie). Mamy tu kilka poziomów narracyjnych, kilku artystów, instytucję kultury, osobę uczestniczącą i jednocześnie też interpretującą (może „przewodniczkę”?). Ta sytuacja artystyczna – jak to współczesne sytuacje artystyczne – może wystawiać widzów na próbę wiedzy i wrażliwości kulturalnej.
Tekst w dymku wyraża intelektualne wątpliwości samego autora na temat własnego obrazu przy jednoczesnej całkowitej pewności plastycznej – kompozycyjnej i malarskiej. Ich potwierdzeniem jest decyzja o przeniesieniu właśnie tego rysunku z prowadzonego na co dzień szkicownika na płótno i transformowanie tego, co początkowo było wizualną notatką i intelektualnym rozważaniem, w dzieło malarskie.
Autorowi interesujące wydaje się robienie własnej sztuki z sytuacji, w której on sam, w muzeum, ogląda sztukę tworzoną przez innego artystę. Ten obraz stanowi więc rodzaj metadzieła − dzieło sztuki z oglądania dzieła sztuki.
MARCIN MACIEJOWSKI
(ur. 1974 r.) – malarz i rysownik, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, laureat nagrody Paszportów Polityki.
W latach 2000−2010 współpracował z „Przekrojem”, przygotowywał okładki i ilustracje, a w swojej autorskiej rubryce komentował rysunkowo polską rzeczywistość; sztukę, sport i politykę. Od kilku lat, na zaproszenie Artura Rojka, przygotowuje projekty dla OFF Festiwalu, w tym mural w Katowicach Dawno w mieście nie byłem. Współtwórca murali w stulecie urodzin Wisławy Szymborskiej. Jest, wraz z Marcinem Świetlickim, współautorem tomiku wierszy Ale o co ci chodzi?. Książka zdobyła główną nagrodę w sześćdziesiątym Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejsze Książki Roku 2019.
Współpracuje z Galerie Meyer Kainer w Wiedniu i Thaddaeus Ropac Gallery w Paryżu i Londynie oraz Galerią Raster w Warszawie. Prace artysty cieszą się międzynarodowym uznaniem, znajdują się w polskich i zagranicznych kolekcjach prywatnych i muzealnych, między innymi w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Albertinie i Belvedere Museum w Wiedniu. Obecnie pracuje nad rysunkowo-malarskim projektem dla Zamku Królewskiego na Wawelu – przedsięwzięcie będzie miało premierę wystawienniczą i wydawniczą jesienią tego roku.
FUNDACJA PISMO
„Pismo. Magazyn Opinii” to wyjątkowy projekt medialny realizowany pro publico bono przez Fundację Pismo. Misją „Pisma” jest kształtowanie obecnych i przyszłych liderów i liderek życia społecznego, politycznego i kulturalnego przez uwrażliwianie ich na najważniejsze zjawiska współczesności i inspirowanie do myślenia o procesach kształtujących przyszłość kraju i świata.