»Pobierz okładkę listopadowego wydania „Pisma”«
„Temat prawa do aborcji jest dla mnie jako kobiety i po prostu empatycznego człowieka bardzo ważny. Moja ilustracja to próba oddania absurdu i odrealnienia obecnej sytuacji, w której osoby ciężarne szukające pomocy w momencie swojej największej bezbronności spotykają się z nieludzkim traktowaniem i biernością lekarzy. Prywatność i godność jest deptana przez kolejne buty, które zmieniają azyl sali szpitalnej w miejsce śledztwa. Przez wielość głosów i ocen w dyskusji gubimy gdzieś najważniejszy – ten należący do osoby w ciąży.” – opowiada Marta Róża Żak, ilustratorka i architektka, autorka okładki najnowszego numeru magazynu.
Urodziłam się w 1987 roku. Moja mama, ciocia i ich rówieśniczki mogły wtedy decydować o swoim ciele; przerywanie ciąży było legalne i nieobarczone tabu, a kobiety z tego prawa powszechnie korzystały. Tymczasem ja całe swoje dorosłe życie jestem obywatelką, której to prawo ograniczano coraz bardziej. Właśnie minęło trzydzieści lat od uchwalenia tak zwanej ustawy aborcyjnej, kilka tygodni temu – trzy lata od wyroku Trybunału Konstytucyjnego jeszcze tę ustawę zaostrzającego. Drastycznie zmniejszył się zakres wolności mojej i innych kobiet, a nawet w tych ramach trudno nam egzekwować swoje prawa. Świadczą o tym historie Izabeli z Pszczyny, Doroty z Bochni i innych kobiet, które umarły, bo… Odpowiedzi na pytanie o powody tych śmierci i o odpowiedzialność: państwa, ale też lekarzy i lekarek, szukałam, pisząc tekst do tego numeru miesięcznika. Rozmawiałam ze środowiskiem lekarskim, zbierałam dane, w tym te od organów ścigania, ale przede wszystkim – słuchałam o doświadczeniach kobiet, starając się złożyć możliwie wyczerpujący obraz sytuacji, w jakiej od trzech lat jesteśmy. I odpowiedzieć na pytanie: dlaczego?
Ciężar tego tematu staramy się w numerze zrównoważyć materiałami przenoszącymi w inne rejony rzeczywistości. Z Jerzym Kochem, tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej Gdynia (za przekład), podróżujemy po świecie jego prozy. Z Filipem Springerem w kolejnej odsłonie jego cyklu o wyzwaniach dla architektury rozważamy, czy nie powinniśmy dziś żyć bliżej siebie. Z Adamem Robińskim wybieramy się do Szczecina i w jego okolice (oraz w przeszłość), by poznać historię przyrodnika samouka Paula Robiena. Sarah Larson przybliża postać Brené Brown, a przede wszystkim to, co amerykańska badaczka chce nam przekazać: wskazówki do rozpoznawania własnych emocji i przeżywania ich. Zwróćcie też uwagę na fotoreportaż Patrycji Głusiec – kameralna opowieść o zupełnie niekameralnym spełnianiu marzenia była dla mnie samej zaskoczeniem i inspiracją do sięgania po to, co wydaje się niedostępne. A bardzo takiej odwagi teraz potrzeba.
redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii” i wiceprezeska Fundacji Pismo
Masz przed sobą otwartą treść, którą udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Jeśli nie masz prenumeraty lub dostępu online – zarejestruj się i wykup dostęp.