Wiersz na poniedziałek
Wiersz na szczególny tydzień
W najbliższych dniach przypada kolejna, 82.rocznica powstania w getcie warszawskim, wielu z Was przygotowuje się zaś może do ważnych świąt.
Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.
W najbliższych dniach przypada kolejna, 82.rocznica powstania w getcie warszawskim, wielu z Was przygotowuje się zaś może do ważnych świąt.
Dzisiejszy odcinek powstał z inspiracji magazynu „The Atlantic”, który niedawno opublikował zestawienie najważniejszych amerykańskich tomików poetyckich ostatniego ćwierćwiecza.
W rankingu Światowej Organizacji Zdrowia polskie miejscowości od lat znajdują się w czołówce europejskich miast, w których odnotowuje się najwyższy stopień zanieczyszczenia powietrza. Odpowiedzią na ten problem ma być wprowadzenie Stref Czystego Transportu.
W dzisiejszym odcinku przychodzę do Was z poezją Julii Fiedorczuk, poetki, pisarki, akademiczki i współtwórczyni Szkoły Ekopoetyki, która od kilku lat przemeblowuje nam myślenie o pisaniu i czytaniu.
Kalendarzowo, astronomicznie i – mam nadzieję – w głowach mamy w końcu wiosnę. Witam ją z Wami wierszem Wisławy Szymborskiej, poetki, do której często wracam w podcaście.
Jeśli słuchasz tego odcinka, to bardzo prawdopodobne, że czytasz poezję nie od święta. Dlatego przypadający w tym tygodniu Dzień Poezji – ani ja – nie musimy Cię dodatkowo motywować. Świętujmy
Dziś mam dla Was przegląd książek poetyckich, z którymi wchodzę w tę wiosnę. Bo chociaż wyszły w ubiegłym roku, to są moim odkryciem dopiero teraz (Czy ktokolwiek z Was nadąża
Skąd bierze się w nas potrzeba odczytywania znaków i przepowiadania przyszłości? O tym rozmawialiśmy podczas marcowej Premiery Pisma.
W zeszłym roku, na zaproszenie Grzegorza Lewandowskiego z zaprzyjaźnionego z „Pismem” baru Studio, miałam okazję zostać współtwórczynią niezwykłego kalendarza.
Trzy lata temu, w dniu wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie, w reakcji na to, co się dzieje, opublikowaliśmy wiersz Ivana Davydenko.
W tym tygodniu przedstawiam Wam poezję Pauliny Korzeniewskiej, poetki i tłumaczki, której wiersze i przekłady pojawiają się na łamach „Pisma”.
Z pewną regularnością zwracam się ku poezji Juliana Kornhausera, poety, eseisty, jednego z najważniejszych przedstawicieli Nowej Fali. Znajduję w niej dystans do spraw, nad którymi nie mam kontroli. A takich
Jak rozmawiać o otyłości, aby nie dyskryminować? Posłuchaj podcastu z lutowej Premiery Pisma.
Dziś, kiedy ukazuje się ten odcinek, na warszawskich Powązkach żegnamy Marcina Wichę.
Dzisiejszy odcinek to znów poetycka pocztówka z podróży.
Dzisiaj przychodzę do Was z poezją znalezioną na krótkich, zimowych wakacjach w Portugalii.
Nie wiem jak u Was, ale u mnie 2025 rok rozpoczął się z przytupem.
W jaki sposób gadżety erotyczne wpływają na nasze relacje i czy rzeczywiście coraz chętniej pozbywamy się seksualnych tabu? Posłuchaj podcastu.
Życzę Wam wszystkim, by 2025 przyniósł to, czego najbardziej teraz potrzebujecie i żeby było w nim dużo poezji.
Dziękuję za wszystkie poniedziałki w 2024 i cieszę się już na kolejne, w nowym roku.
W tym tygodniu, niezależnie od tego, czy (i jak) obchodzicie święta, życzę Wam spokoju i bycia w zgodzie ze sobą i tym, co dookoła.
W tym przedświątecznym tygodniu, w którym - mam nadzieję - świat zacznie zwalniać, przychodzę do Was z wierszem, który na potrzeby tego odcinka nazwałabym... antykonsumpcyjnym.
Marta Podgórnik jest jedną z najważniejszych autorek polskiej współczesnej poezji.
Co kieruje osobami świadomie nie decydującymi się na dzieci? Obejrzyj transmisję wideo lub posłuchaj podcastu z grudniowej Premiery Pisma.
W pierwszy poniedziałek ostatniego miesiąca tego roku mam dla Was wiersz, który opublikowaliśmy w miesięczniku kilka lat temu.
W tym odcinku, nie tylko za sprawą tekstu o Bałtyku z listopadowego numeru (którego jestem – wraz z Karoliną Sulej – współautorką) zabieram Was nad morze.
Krystyna Dąbrowska jest z nami od początku.
Na ten poniedziałek, trochę, za sprawą święta, być może wolniejszy niż zwykle, przychodzę do Was z poezją Tomasza Różyckiego.
Czy „nasze” morze nas w ogóle obchodzi poza sezonem? Kto odpowiada za Bałtyk wraz z jego fauną i florą? Co morzu zagraża i jak na te zagrożenia możemy odpowiedzieć?
W dzisiejszym odcinku jestem jeszcze w nostalgii Zaduszek.
W tym tygodniu pozostajemy we Wrocławiu, bo już znamy nazwiska laureatów tegorocznej odsłony Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.
W weekend poznaliśmy laureatów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.
Dzisiaj witam się z Wami inaczej niż w ubiegłych latach.
Dla jesieniar i jesieniarzy mam dziś, obok garści kasztanów, wiersz-żart.
Czym tak naprawdę jest trauma i jak można z nią bezpiecznie pracować?
W tym odcinku chciałabym naprawić błąd z wrześniowego numeru.
W dzisiejszym odcinku zapraszam Was do świata poezji Urszuli Kozioł, która zamyka w kilku wersach wielkie sensy.
Kiedy nagrywałam ten odcinek, zachwycałam się obfitością przyrody o tej porze roku.
Wiersz, który przynoszę Wam dzisiaj, znalazłam w tomie wybranym z półki u przyjaciela.
Żegnając wakacje, ale nie lato, przynoszę Wam dziś wiersz Stanisława Barańczaka.
Seksualizacja dzieci – zwłaszcza dziewczynek – nie jest zjawiskiem nowym, ale dziś coraz lepiej rozpoznajemy jego przejawy i konsekwencje, które w ostatnich dekadach wzmocniła spornografizowana kultura masowa.
W tym tygodniu, u schyłku wakacji, zabieram Was do świata poezji chorwackich autorek.
W tym odcinku zapraszam Was do wysłuchania nowego wiersza Justyny Kulikowskiej, poetki nagrodzonej najważniejszymi laurami, w tym tegoroczną Nagrodą Literacką m.st. Warszawy.
Joanna Lech ucieszyła mnie bardzo, kiedy przysłała swoje najnowsze wiersze.
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej nadal jest dramatyczna, a wyzwania stojące przed polską polityką migracyjną nie znikają.
Katarzyna Szaulińska, której nowy wiersz mam dla Was dzisiaj, jest kobietą wielu talentów. Pracuje jako lekarka i pisarka oraz poetka.
W tym tygodniu minie osiemdziesiąt lat od wybuchu, a drugiego października – od jego upadku.
W dzisiejszym odcinku poruszam temat niezwykle ważny: koty a wiersze. Jak wiecie, Gojka często pomaga (czy też: „pomaga”) mi przy nagraniach. A czy kot może pomóc w tworzeniu wiersza?
Mam dzisiaj dla Was wiersz i pewną propozycję.
Dzisiaj przynoszę Wam poezję Jarosława Mikołajewskiego.
Według raportu z polskiej edycji badania „O poczuciu piękna i pewności siebie wśród dziewcząt” siedem na dziesięć dziewczyn w wieku od dziesięciu do siedemnastu lat uważa, że kultura wyznacza nierealistyczny
Gościnią tego odcinka jest poezja Patrycji Sikory, poetki, pisarki, autorki dwóch książek poetyckich –„Instrukcji dla ludzi nie stąd” i „Wszyscy o nas mówią”.
Dziś zapraszam Was na spotkanie z poezją Barbary Piórkowskiej, poetki, pisarki, przewodniczki i performerki.
Dziś zapraszam Was do świata poezji Tadeusza Dąbrowskiego, poety, eseisty, który nie raz pojawiał się na łamach „Pisma”.
Dawno żadna informacja aż tak mną nie wstrząsnęła.
Sztuka współczesna wielu przeraża i onieśmiela.
Dzisiejszy wiersz pochodzi jeszcze z majowego numeru „Pisma”.
Bohaterką dzisiejszego odcinka jest poezja Damiana Piwowarczyka.
W niedzielę Dzień Matki.
Bohaterką dzisiejszego odcinka jest książka niezwykła – „Trzy czwarte”, tom Adama Zagajewskiego, który właśnie ukazał się nakładem wydawnictwa a5.
Jesteśmy jednym z najciężej pracujących narodów w Europie. Co piąty z nas wyrabia regularnie nieodpłatne nadgodziny, ponad połowa deklaruje przemęczenie i przepracowanie.
W pierwszy majowy poniedziałek mam dla Was wiersz, który „brzmiał mi” tak, jak ostatnie dni.
W dzisiejszym odcinku wspominam wciąż o Gdańsku i Europejskim Poecie Wolności, z którego Łukasz Wojtusik, w swoim podcaście, zrobił świetną relację.
Kiedy ostatnio wydarzyło się w Waszym życiu coś, na co długo czekaliście, przygotowywaliście, a gdy w końcu nadeszło, było tak, jak miało być? A nawet lepiej?
Czasem trzeba przyznać słowami poety: „dziś jestem w nastroju nieprzysiadalnym”.
W tym odcinku pozostajemy przy tomie „Okres ochronny” Moniki Herceg (w przekładzie Aleksandry Wojtaszek), laureatki tegorocznej edycji Nagrody Europejski Poeta Wolności.
Dziś, w świąteczny, spokojniejszy poniedziałek, przychodzę do Was z „Okresem ochronnym”, tomem Moniki Herceg w przekładzie Aleksandry Wojtaszek.
W kwietniu rozliczamy PIT-y. Podliczamy zarobki i… nierzadko narzekamy na podatki.
Dziś zapraszam Was do czytania i słuchania wierszy, które – mam nadzieję – pasują nastrojem do tego czasu: „Tydzień w świętym mieście” Jakuba Kornhausera i wiersz Herty Muller.
W dzisiejszym odcinku opowiadam o różnych kontekstach, w jakich pojawia się ostatnio poezja i zapraszam w miejsca, gdzie w tym tygodniu można jej słuchać.
Pytanie z tytułu odcinka to parafraza tytułu eseju Lindy Nochlin, którego fragmenty publikowaliśmy w wydaniu cyfrowym.
Co mamy na myśli, nazywając kogoś utalentowanym?
Inspiracją dla dzisiejszego odcinka było spotkanie. Zupełnie prywatnie kilka kobiet, w tym ja, spotkało się, by czytać na głos wiersze.
Nie chciałam musieć nagrywać tego odcinka, przygotowywać czegoś na drugą rocznicę.
W ten poniedziałek zapraszam do poznania poezji Katarzyny Nandzik.
Bohaterem dzisiejszego odcinka jest poezja Edwarda Pasewicza – poety, pisarza, dramaturga, kompozytora.
Wytwarzane przez nas śmieci można znaleźć już nawet na Księżycu i Marsie.
Maksym Krywcow miał trzydzieści trzy lata. Zginął miesiąc temu, służył na froncie.
W dzisiejszym odcinku zabieram Was w podróż po poezji europejskiej.
Dzisiejszy odcinek poświęcam pytaniu z tytułu.
Przyznam szczere: niebinarność w języku wciąż jest dla mnie pewnym wyzwaniem. Bo tak, jak fascynuje mnie zmiana w polszczyźnie, tak boję się czasem, że coś źle powiem, niewłaściwie zapiszę i
W dzisiejszym odcinku wracamy, bo jego poezja była u nas już nie raz, do twórczości Wasyla Stusa, jednego z najważniejszych poetów ukraińskich XX wieku.
Marzenia o długowieczności nie są charakterystyczne dla współczesności, ale bez wątpienia dysponujemy dziś nieporównywalnie większym niż kiedykolwiek zestawem narzędzi, by ziszczać je w coraz szybszym tempie.
Pierwszy poniedziałek nowego roku to czas, w którym wiele zaczyna się na nowo.
Niezależnie od tego, czy dziś świętujecie, czy nie, czy pracujecie, albo jesteście w podróży, życzę Wam, by udało się zwolnić.
W kolejnym odcinku podcastu zapraszam Was do świata poezji Aglai Janczak, której debiutancki tom ukazał się tej jesieni.
Bohaterką jest dzisiaj poezja Tomasza Różyckiego.
Coraz więcej słyszymy o kryzysie relacji romantycznych – rosnącej liczbie rozwodów, relacji nieformalnych, czy osób, które decydują się na życie w pojedynkę. Ale życie bez związku romantycznego nie musi przecież
A co gdyby to przyjaźnie, a nie małżeństwa, stały się centrum naszego życia? Takie pytanie stawia w tytule swojego artykułu dla magazynu „The Atlantic” dziennikarka Rhaina Cohen.
W dzisiejszym odcinku powracam do poezji Krystyny Miłobędzkiej, jednego z najważniejszych głosów polskiej, współczesnej poezji.
W zeszłym tygodniu wzięłam udział w debacie pod takim właśnie tytułem.
Dzisiejszą bohaterką jest Joanna Mueller, poetka uhonorowana Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius za całokształt twórczości.
Dlaczego Indie to jeden z najbardziej zróżnicowanych wewnętrznie krajów świata? W jak dużym stopniu opieramy swoje wyobrażenia o tym kraju na zlepku stereotypów i rażących uproszczeń, a w jakim znane
W dzisiejszym odcinku przypominam poezję Louise Glück, noblistki z 2020 roku, która zmarła dokładnie miesiąc temu.
Choć po wyroku Trybunału Konstytucyjnego Polki mają niezwykle ograniczone prawo do aborcji, wciąż jest to legalny zabieg. Dlaczego w takim razie w praktyce jej wykonanie jest tak trudne?
Szóstego czerwca 1971 roku zachodnioniemiecki magazyn „Stern” opublikował jedną z najgłośniejszych okładek w historii. Serię zdjęć różnych – w tym znanych publicznie – kobiet przecinał żółty pasek z napisem Wir haben abgetrieben! – „Miałyśmy
W ostatnich tygodniach częściej niż zwykle towarzyszy mi uczucie, że świat drży w posadach.
W dzisiejszym odcinku pozostajemy w temacie Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i jej tegorocznych laureatów.
W tym odcinku gościmy znanego z łamów „Pisma” poetę Ivana Davydenko, twórcę, z którym czuję silną więź.
Niezależnie od tego, czy wyniki wyborów nas ucieszyły czy zasmuciły, jedno jest pewne: frekwencja pokazuje, że wszyscy coś zrobiliśmy dobrze. I zależy nam na tym, co nas łączy.