Jak Polska integruje imigrantów? Weź udział w czerwcowej Premierze Pisma

Spotkaj się z nami oraz innymi osobami, które czytają „Pismo” i słuchają naszych podcastów. Weź udział w dyskusji, zabierz głos podczas debaty na żywo, a potem kontynuuj dyskusję w kuluarach.
JAK POLSKA INTEGRUJE IMIGRANTÓW?
4 czerwca (środa), godz. 18:00
STUDIO teatrgaleria, Plac Defilad 1, Warszawa
WEŹ UDZIAŁ W WYDARZENIU:
na Facebooku, LinkedInie lub magazynpismo.pl:
4 czerwca o godzinie 18:00 udostępnimy transmisję wideo z wydarzenia na profilach „Pisma” na Facebooku i LinkedInie, a także na stronie magazynpismo.pl. Będzie ona dostępna TUTAJ.
w STUDIO teatrgalerii:
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy.
Jeśli jesteś ekspertem lub ekspertką, a temat jest dla ciebie ważny i chciałbyś lub chciałabyś wziąć udział w wydarzeniu, a nie ma już miejsc – napisz do nas na [email protected] – prześlemy Ci wejściówkę.
O czym będziemy rozmawiać?
Tylko między latami 2023 a 2024 liczba wniosków o ochronę międzynarodową składanych na naszych granicach wzrosła o 81 procent – i to przy nieuniknionym zaniżeniu statystyk w związku z praktykowaniem pushbacków. Większość imigrantów ubiegających się o azyl w Polsce to obywatele Ukrainy, Białorusi i Rosji, ale przybywa również migrantów spoza Europy – o 700 procent zwiększyła się liczba wniosków składanych przez Etiopczyków, Erytrejczyków i Somalijczyków, a dziesięciokrotnie przez mieszkańców Sudanu. Polska staje się domem dla coraz większej liczby cudzoziemców, ale czy to dom otwarty i gościnny? Czy jesteśmy przygotowani na zmiany, jakie przychodzą wraz z nasileniem się imigracji do naszego kraju? Jak Polska prowadzi politykę integracyjną w obliczu rosnącego multikulturalizmu? Czy uczy się na błędach swoich zachodnich sąsiadów? Jak wygląda obecnie integracja imigrantów i osób z doświadczeniem migracji w Polsce – a jak będzie wyglądać w przyszłości? O tym porozmawiamy podczas czerwcowej Premiery Pisma.
Nazwiska panelistów ujawnimy niebawem.
Debatę poprowadzi Zuzanna Kowalczyk, redaktorka prowadząca w „Piśmie”, dziennikarka, kulturoznawczyni, autorka esejów i podcastów.
Premiera Pisma to cykl rozmów poświęconych przewodniemu tematowi wydania magazynu. Zapraszamy do debaty ekspertów i ekspertki z różnych światów i pokoleń. Spotykamy się co miesiąc w Warszawie, a na magazynpismo.pl oraz w mediach społecznościowych udostępniamy transmisję na żywo ze spotkania. Tydzień po każdej debacie publikujemy podcast na platformie Pismo do słuchania.
Premierę Pisma wspiera kancelaria CMS.

Premierę Pisma gości STUDIO teatrgaleria.
Napoje zapewnia Bar Studio.

Transmisję zapewnia Maciej Samborski z DobreTransmisje.pl.

Dowiedz się, o czym rozmawialiśmy poprzednio:

„Większość leków, których używamy, jest przeznaczona dla 80-kilogramowych białych mężczyzn” – powiedziała w jednej z rozmów profesorka Uniwersytetu w Zurychu Carolin Lerchenmüller, zajmująca się wpływem płci na dostęp do skutecznego leczenia. W efekcie, jak pisze w książce Niewidzialne kobiety Caroline Criado Perez, na przykład „analiza danych pozyskanych od 22 milionów mieszkańców Ameryki Północnej, Europy, Azji oraz Australii i Oceanii wykazała, że prawdopodobieństwo zawału serca u kobiet z niższych warstw socjoekonomicznych jest wyższe o 25 procent w stosunku do mężczyzn w tym samym przedziale dochodowym”. Dlaczego? „Badania prowadzone w Wielkiej Brytanii pokazują, że u płci żeńskiej prawdopodobieństwo nietrafnej diagnozy po zawale jest wyższe o 50 procent (a przy niektórych jego odmianach wzrasta do prawie 60 procent)” – tłumaczy Perez. Dane te nieszczególnie dziwią, gdy zdać sobie sprawę, że w ciągu ostatnich czterdziestu lat produkty medyczne były trzy i pół razy częściej wycofywane z rynku z powodu skutków ubocznych występujących u kobiet. Podobne problemy dotyczą wszystkich tych, których w ostatnich dekadach pomijały – lub traktowały mniej priorytetowo – badania i testy kliniczne. Jak daleko sięga więc ten problem? Jakie grupy są skazane na większe prawdopodobieństwo mylnej diagnozy lub nieskutecznego leczenia z powodu braku danych na temat ich fizjologii? Czy współczesna medycyna stara się to zmienić?
Obejrzyj transmisję wideo z majowej Premiery Pisma.
Pozostałe podcasty z cyklu Premiera Pisma znajdziesz TUTAJ.