Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Premiera Pisma. Weź udział w wydarzeniu

Premiera Pisma to cykl rozmów poświęconych przewodniemu tematowi wydania magazynu. Zapraszamy do debaty ekspertów i ekspertki z różnych światów i pokoleń. Spotykamy się co miesiąc, a do udziału w wydarzeniu zapraszamy Prenumeratorów i Prenumeratorki „Pisma”. Na magazynpismo.pl udostępniamy też transmisję na żywo z rozmowy. Tydzień po każdej debacie publikujemy podcast w kanałach Pisma do słuchania.

CZY UDA NAM SIĘ WYLECZYĆ RAKA?

12 czerwca, godz. 18.00 (poniedziałek)

STUDIO teatrgaleria, Plac Defilad 1, Warszawa

O czym będziemy rozmawiać?

Według Światowej Organizacji Zdrowia nowotwory to najwięksi zabójcy wśród chorób na świecie. W 2020 roku pokonały w tym ponurym rankingu choroby serca – pisze Julia Lachowicz-Nowińska w studium, które publikujemy w czerwcowym numerze miesięcznika. Dla wielu rak nadal oznacza wyrok. Najnowsze zdobycze medycyny i zmiana podejścia w leczeniu nowotworów dają jednak nadzieję na zmianę. Już dziś długość życia pacjentów z onkologiczną diagnozą znacząco się wydłuża. Rak coraz częściej z choroby śmiertelnej staje się chorobą przewlekłą, a do tego wyleczalną – zwłaszcza, jeśli zostanie odpowiednio wcześnie wykryty. Jakie są obecnie najskuteczniejsze terapie onkologiczne? Jaką rolę w diagnozowaniu i leczeniu nowotworów odgrywają nowe technologie? Jak najlepiej wesprzeć chorego w długiej walce z chorobą? Czy można się do tego przygotować?

W rozmowie wezmą udział:

Anna Czarnecka – lekarka, biolożka molekularna, nauczycielka akademicka, profesorka nauk medycznych i nauk o zdrowiu, specjalistka w zakresie onkologii klinicznej, członkini Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk.

Adrianna Sobol – psychoonkolożka i wykładowczyni w Zakładzie Profilaktyki Onkologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pracuje w Lux Med Onkologia w Warszawie. Współautorka książki Oswoić raka. Inspirujące historie i przewodnik po emocjach (Znak, 2020). Autorka licznych publikacji z dziedziny psychoonkologii i psychologii zdrowia.

Marzena Erm – pedagożka, aktywistka społeczna i dziennikarka, twórczyni tekstów o tematyce społecznej, psychologiczno-pedagogicznej i feministycznej. Prowadzi konto na Facebooku RAKiJA.

Debatę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka radiowo-telewizyjna, autorka książek i podcastów.

WEŹ UDZIAŁ W WYDARZENIU:

na magazynpismo.pl:

12 czerwca o godzinie 18:00 udostępnimy transmisję wideo z wydarzenia. Będzie ona dostępna TUTAJ.

w STUDIO teatrgalerii:

W Premierze Pisma mogą wziąć udział tylko osoby posiadające prenumeratę lub dostęp online do „Pisma”. Jeśli chciałbyś lub chciałabyś wziąć ze sobą osobę towarzyszącą, zarejestruj ją na adres mailowy, z którego realizowałeś lub realizowałaś zakup w serwisie magazynpismo.pl.


Premierę Pisma wspiera kancelaria CMS.

Wydarzenie powstaje we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla.

Premierę Pisma gości STUDIO teatrgaleria.
Napoje zapewnia Bar Studio.

Dowiedz się, o czym rozmawialiśmy poprzednio:

Porwania rodzicielskie. Jak się kończy wojna o dziecko?

Zazwyczaj debaty z cyklu Premiera Pisma poświęcamy tematom przewodnim kolejnych wydań miesięcznika. W maju zrobiliśmy jednak wyjątek. Premiera czwartego sezonu Śledztwa Pisma była pretekstem do pogłębionej dyskusji na temat podjęty przez autorów najnowszej odsłony reporterskiego serialu podcastowego, Maję Hawranek i Szymona Opryszka. Bohaterem historii jest Alberto, zdesperowany ojciec, który przez wiele lat szukał swojej zaginionej córki Olivii, uprowadzonej przez matkę do Polski. Reporterzy próbują dociec, dlaczego kobieta zdecydowała się porwać dziecko i skazać ją na lata życia w ukryciu. Stawiają też pytanie, dlaczego w Polsce nikt nie chciał pomóc hiszpańskiemu ojcu, choć prawo było po jego stronie.

Historia opowiedziana w czwartym sezonie śledztwa to tylko jedna z setek podobnych spraw, które co roku trafiają na biurka polskich sądów i policji. Porwań dzieci najczęściej dopuszcza się jeden z rodziców. Choć wszyscy mają na ustach dobro dziecka, w większości przypadków tracą je z oczu. Czy fakt, że porywa rodzic, jest okolicznością łagodzącą? Jakie mogą być długofalowe konsekwencje uprowadzenia dla psychiki dziecka? Jak zadbać o jego dobrostan w takiej sytuacji? Czy polskie prawo skutecznie chroni uprowadzone dzieci? Czy równorzędnie traktuje oboje zaangażowanych w konflikt rodziców?

Pozostałe podcasty z cyklu Premiera Pisma znajdziesz TUTAJ.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00