Wiersz na poniedziałek
Wiersz niegrypsem pisany
W dzisiejszym odcinku zachęcam Was do lektury wierszy Wojciecha Brzoski, poety na co dzień związanego z więziennictwem.
Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.
W dzisiejszym odcinku zachęcam Was do lektury wierszy Wojciecha Brzoski, poety na co dzień związanego z więziennictwem.
W dzisiejszym odcinku opowiadam o naznaczonej wojennym doświadczeniem poezji Iryny Ciłyk i Eki Kevanishvili.
Do wyboru wiersza, który pojawia się w dzisiejszym odcinku, zainspirowały mnie słowa prozaiczki Natalki Śniadanko.
W dzisiejszym odcinku przypominam o wierszach Pawła Szweda, twórcy wydawnictwa Wielka Litera, którego pierwsza rocznica śmierci właśnie minęła.
W dzisiejszym odcinku chciałabym przypomnieć o twórczości Marii Konopnickiej. 180. rocznica urodzin pisarki to chyba najlepszy czas, by zacząć odczytywać ją na nowo.
Już jutro rozpoczyna się 7. edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. Zachęcam Was do udziału w wydarzeniu.
W majówkę zachęcam Was do szukania piękna w przyrodzie i w poezji.
W tym szczególnym czasie, kiedy prawosławni obchodzą najważniejsze dla siebie święto, znalazłam wiersz, który zaskoczył mnie adekwatnością: opisał być może to, o czym wielu Ukraińców i Ukrainek teraz myśli.
Dziś po raz kolejny wracam do poezji Serhija Żadana, który przebywa obecnie w Charkowie, skąd relacjonuje wojenną rzeczywistość.
W dzisiejszym odcinku opowiem o poezji Marii Halber, która zagościła po raz pierwszy na łamach „Pisma” w styczniu 2022 roku.
W dzisiejszym odcinku nawiązuję do poezji Tadeusza Różewicza, którego Rok powoli dobiega końca. Przy okazji zachęcam, by przyjrzeć się jego twórczości również w nadchodzących miesiącach.
W dzisiejszym odcinku rozmawiam z Małgorzatą Lebdą o jej biegowym projekcie „Czytanie wody: Wisła”, który relacjonowaliśmy w „Piśmie” przez cały wrzesień.
W dzisiejszym odcinku podcastu rozmawiam z Mileną Gumienny z krakowskiej księgarni De Revolutionibus o nielicznych księgarniach, w których poezja ma swoje stałe miejsce.
W tym odcinku podcastu opowiadam o poecie i tłumaczu, którego wiersze skupiają się na tym, co na wyciągnięcie ręki, ale często pomijane.
W dzisiejszym odcinku opowiem o wierszu Antoniego Słonimskiego, w którym ujął w słowa jednocześnie wstyd i nadzieję, słabość i siłę, która – wierzę – jeszcze może przyjść.
Gościnią dzisiejszego odcinka jest młoda poetka Sara Szamot, której pierwsza książka „Ścisk” ukazała się w tym roku. Zachęcam, by po obiecującym debiucie śledzić jej kolejne teksty.
W dzisiejszym odcinku opowiem o poezji pisanej gwarą i jej autorce – pani Wandzie Szado-Kudasik, którą poznałam przy okazji pracy nad projektem „Krok za naturą”.
W dzisiejszym odcinku opowiem o artystce, której wrażliwość nie mieści się w jednej formie czy gatunku i która wciąż poszukuje dla siebie nowych języków.
W dzisiejszym odcinku opowiem o wierszu Jacka Dehnela, który być może stał się głosem ponadpokoleniowego doświadczenia.
W dzisiejszym odcinku opowiadam o nowej edycji Festiwalu Miłosza oraz o wspólnym czytaniu poezji, w którym możemy odnaleźć odpowiedź na pytanie, jak sobie radzić z intensywnością doświadczania życia.
W dzisiejszym odcinku podcastu zachęcam, by ruszyć w drogę szlakiem letnich festiwali literackich i rozejrzeć się za poezją na wyciągnięcie ręki.
W dzisiejszym odcinku podcastu opowiem o wierszu, który powstał w innym języku niż polski i zupełnie innym kontekście, ale okazuje się być adekwatny też dla nas.
W dzisiejszym odcinku podcastu sprawdzam, jak pandemia wpłynęła na twórczość poetek i poetów, tych z Polski, jak i tych za granicą.
W dzisiejszym odcinku podcastu nietypowa zachęta do lektury dzieła, które może nam pomóc zmierzyć się ze stratą.
W dzisiejszym odcinku podcastu opowiem o najważniejszych nagrodach poetyckich w Polsce. Czy rzeczywiście wyznaczają one hierarchie i wskazują to, co najbardziej istotnego wydarza się w poezji?
W dzisiejszym odcinku podcastu przenosimy się do Wrocławia, gdzie rozpoczyna się właśnie kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius.
Dziś obchodzimy rocznicę powstania w getcie warszawskim. Dla mnie upamiętnienie tej daty odbywa się w milczeniu. Wyjątkiem są tylko wiersze, najczęściej te autorstwa Władysława Szlengla. I to do ich lektury
W tym odcinku podcastu „Wiersz na poniedziałek” zabiorę Was ponownie w świat chińskiej poezji.
W piętnastym odcinku podcastu "Wiersz na poniedziałek" rozmawiam z poetką, Krystyną Dąbrowską.
W czternastym odcinku podcastu "Wiersz na poniedziałek", przy okazji rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, opowiadam o wierszach Władysława Szlengla.
W trzynastym odcinku podcastu "Wiersz na poniedziałek" krzepię wierszami naszego noblisty, Czesława Miłosza.
W dwunastym odcinku podcastu "Wiersz na poniedziałek" opowiadam o poezji amerykańskiej poetki, Rukhl Fishman.
W jedenastym odcinku podcastu "Wiersz na poniedziałek" opowiadam o wierszu luksemburskiego poety, Jeana Portante.
W dziesiątym odcinku podcastu "Wiersz na poniedziałek" opowiadam o poezji irlandzkiej poetki, Sinéad Morrissey.
W dziewiątym odcinku podcastu "Wiersz na poniedziałek" opowiadam o gruzińskim poecie, Zwiadzie Ratianim.
W ósmym odcinku podcastu "Wiersz na poniedziałek" opowiadam o czarnogórskim poecie, Balšie Brkovićiu.
W siódmym odcinku podcastu "Wiersz na poniedziałek" opowiadam o pochodzącym z Bośni i Hercegowiny poecie Darko Cvijeticiu.