„Ziemia” – cyfrowa edycja specjalna
Soczewka Pisma to wyjątkowy format materiałów dziennikarskich, który łączy w sobie reportaż, analityczne studium zilustrowane zdjęciami oraz infografikami. Nagrodzony w 2022 roku Grand Pressem cykl Soczewek „Ziemia” jest inspirowany filmem i książką Davida Attenborough Życie na naszej planecie. Tomasz Ulanowski, postanowił sprawdzić, czy realizowane w różnych częściach świata, rozwiązania przedstawione przez brytyjskiego przyrodnika, rzeczywiście działają.
Cyfrowa edycja specjalna to wydanie w wersji na czytniki (pliki: PDF, EPUB) oraz wydanie audio. Pliki do pobrania są dostępne dla wszystkich, którzy mają wykupioną prenumeratę lub sam dostęp online do „Pisma”.
Zamów dostęp online za 8,99 zł zamiast 11,99 zł miesięcznie. Skorzystaj z tej promocji, a otrzymasz:
✎ stałą, niższą cenę (wypróbuj, możesz zrezygnować w dowolnym momencie),
✎ dostęp online do wszystkich treści w serwisie bez reklam,
✎ miesięcznik w wersji na czytniki (pliki do pobrania: PDF, EPUB),
✎ miesięcznik w wersji audio czytany przez lektorów i lektorki,
✎ dostęp do wszystkich produkcji z cyklu Śledztwo Pisma (premiera 5. sezonu już 25 kwietnia),
✎ dostęp do pełnego cyfrowego archiwum miesięcznika,
✎ dodatkowe treści udostępniane tylko online (podcasty, wywiady, przedpremierowe fragmenty książek),
✎ możliwość dzielenia się treściami z osobami, które nie mają prenumeraty lub dostępu do „Pisma”,
✎ możliwość uczestnictwa w spotkaniach z cyklu Premiera Pisma na żywo,
✎ newsletter Zachwyty Pisma z rekomendacjami kulturalnymi Zuzanny Kowalczyk,
✎ newsletter Powody do radości z informacjami od z informacjami od redaktorki naczelnej Magdaleny Kicińskiej,
✎ newsletter Wybór zagraniczny z przeglądem prasy anglosaskiej Piotra Nesterowicza,
✎ ilustracje okładkowe do pobrania w wersji do druku (PDF okładki bez tytułów),
✎ zaproszenie do zamkniętej społeczności Czytamy Pismo na Facebooku.
* Zamówienie odnawia się automatycznie co miesiąc. W każdej chwili możesz zmienić dane karty lub zrezygnować z subskrypcji.
✎ POZNAJ CYKL ZIEMIA
Podążając śladami Attenborough, Ulanowski zadaje pytania, na które odpowiedzi zawierają kolejne teksty z serii:
W pierwszej części, Energia – prawdziwa waluta wszechświata, autor sprawdza, czy całkowite przejście na energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych jest możliwe oraz czy są one rzeczywiście najbardziej ekologicznym rozwiązaniem.
W drugiej części, zatytułowanej Atmosfera czarna od węgla, Tomasz Ulanowski pyta, czy dekarbonizacja atmosfery jest realna. Co musi się wydarzyć, żebyśmy usunęli z niej to, czym od czasu rewolucji przemysłowej systematycznie ją zatruwamy?
W trzeciej części, zatytułowanej Jak nakarmić świat?, autor bada, czy rolnictwo zdoła wyżywić naszą wciąż rosnącą populację oraz czy uda nam się przy tym zredukować ślad węglowy.
W czwartej części, zatytułowanej Człowiek, wyrodne dziecko matki natury, przyglądając się badaniom biologów w Kostaryce, Tomasz Ulanowski zastanawia się, jak ważne jest zachowanie bioróżnorodności. Podsumowuje swoje podróże i rozmowy z ekspertami z całego świata, badaczami natury i inżynierami szukającymi praktycznych rozwiązań, a także próbuje odpowiedzieć na pytanie o przyszłość naszej planety i obecnych na niej gatunków – w tym ludzi.
Jeśli masz już dostęp online, wystarczy, że się zalogujesz. Pliki do pobrania znajdziesz tutaj: magazynpismo.pl/Edycje/wydanie-ziemia
✎ WSPIERAJ PROJEKT PRO PUBLICO BONO
„Pismo. Magazyn Opinii” to wyjątkowy projekt medialny realizowany pro publico bono przez Fundację Pismo. Misją „Pisma” jest kształtowanie obecnych i przyszłych liderów i liderek życia społecznego, politycznego i kulturalnego przez uwrażliwianie ich na najważniejsze zjawiska współczesności i inspirowanie do myślenia o procesach kształtujących przyszłość kraju i świata. Jesteśmy zespołem osób wierzących w uczciwe, wiarygodne, wysokiej jakości dziennikarstwo działające dla dobra publicznego. Wierzymy w siłę słowa pisanego. Pragniemy tworzyć wrażliwą społecznie treść, wnikliwą i rzetelną.
✎ WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO
„Pismo” jest miesięcznikiem apolitycznym. Nie drażnimy sensacją, nie angażujemy się w małostkowe spory. Wierzymy w przyszłość rzetelnego dziennikarstwa i przywiązujemy wagę do wiarygodności publikowanych treści. Niezależność redakcyjna jest dla nas krytyczna. Nie ulegamy zewnętrznym wpływom ani nie przedkładamy efektów finansowych ponad wyznawane zasady. W 2019 roku zostaliśmy wyróżnieni za „bezkompromisowe wyznaczanie standardów i przypomnienie, co jest istotą prasy”, a w 2021 roku otrzymaliśmy nagrodę Polskiej Izby Książek za promocję czytelnictwa w prasie drukowanej – „za śmiałość, wytrwałość i świadomość zagrożeń dla przyszłości niedalekiej i dalszej”. Materiały publikowane w „Piśmie” są nagradzane i nominowane do najważniejszych nagród krajowych, jak Grand Press czy Festiwal Wrażliwy, oraz międzynarodowych, w tym dwukrotnie do European Press Prize.
W 2022 roku jakość naszej pracy znalazła odzwierciedlenie między innymi w postaci dwóch nagród Grand Press. W czerwcu Marek M. Berezowski otrzymał Grand Press Photo za cykl zdjęć, których część ukazała się jako fotoreportaż Ostrzał w kwietniowym numerze „Pisma”. Z kolei w grudniu Tomasz Ulanowski został nagrodzony Grand Pressem w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne i nowe formy dziennikarstwa za cykl Soczewek Pisma Ziemia, poświęconych wyzwaniom związanym z katastrofą klimatyczną.
✎ KORZYSTAJ Z SERWISU BEZ REKLAM
Dostęp online, który aktywujemy od razu po zaksięgowaniu płatności, pozwoli Ci czytać i słuchać „Pismo”, gdzie i kiedy chcesz. Na komórce, tablecie, komputerze i czytniku. W serwisie znajdziesz wszystkie treści z aktualnego numeru, pełne cyfrowe archiwum oraz treści dostępne tylko online. W serwisie nie ma reklam. Świadomie zrezygnowaliśmy z modelu finansowania opartego na generowanych przez nie przychodach. Utrzymujemy się dzięki darowiznom i prenumeracie. Prenumerując lub subskrybując „Pismo”, bezpośrednio wspierasz wydawanie naszego magazynu.
✎ CZYTAJ I SŁUCHAJ „PISMA”
Wszystkie teksty, które pojawiają się w wydaniu drukowanym, mają wersję audio. Dzięki temu możesz je czytać lub ich słuchać. W serwisie znajdziesz również podcasty z cyklu Jak naprawić przyszłość? prowadzone przez Barbarę Sowę, À propos autorstwa Zuzanny Kowalczyk, Wiersz na poniedziałek redaktorki naczelnej Magdaleny Kicińskiej, a także cykl Premiera Pisma oraz wszystkie sezony Śledztwa Pisma. Wszystkie numery miesięcznika możesz pobrać także w wersji na czytniki (pliki: PDF, ePub i mobi). Czytaj i słuchaj, jak Ci wygodniej.
Kupując prenumeratę lub dostęp online do „Pisma”, wspierasz misję Fundacji Pismo. Utrzymujemy się dzięki darowiznom oraz prenumeratom. Subskrybując wspierasz uczciwe, wiarygodne, niepartyjne, wysokiej jakości dziennikarstwo działające dla dobra publicznego.
Dziękujemy i życzymy dobrej lektury!
Zespół „Pisma”