Chłopcy w wieku od 14 do 18 lat, którzy popełnili przestępstwa, w tym te najcięższe – gwałty i zabójstwa – odsiadują wyroki w zakładzie dla młodocianych przestępców w Petersburgu.
[Wychowankowie budują pomnik w kształcie napisu 'Więzienie".]
Bondarevą interesują „zamknięte społeczeństwa, w których ludzie zachowują się inaczej niż zwykle”. Izolacja społeczna – wymuszona i dobrowolna – wpływa na zachowanie i styl życia człowieka. Autorka poszukuje granic wolności osoby lub grupy i identyfikuje je.
[Chłopcy pracują codziennie z wyjątkiem weekendów.]
Tytułowi chłopcy, osadzeni w takich instytucjach, mają znacznie lepsze warunki, niż mieliby w zwykłych rosyjskich więzieniach. Dla wielu z nich, zaniedbanych, dorastających w dysfunkcyjnych rodzinach i biedzie, życie w zakładzie jest wygodniejsze od tego na wolności.
[W każdym więzieniu jest przywódca. Zazwyczaj mieszka sam w pokoju. Oleg odsiaduje cztery lata kary. Mówi, że był w stanie ukończyć szkołę, zwiedzić różne muzea i poważnie myśleć o przyszłości tylko w więzieniu. Oleg porównuje życie w więzieniu ze złotą klatką i marzeniami o wolności.]
Więzienna społeczność gwarantuje jasno określone zasady, ochronę i stabilność.
[Chłopak poprosił o zrobienie zdjęcia na pamiątkę.]
Zakład zapewnia program resocjalizacyjny i infrastrukturę, w tym kościół, siłownię, boiska, bibliotekę, kuchnię i warsztat. Jeśli osadzeni dobrze się sprawują, zabierani są na wycieczki, na przykład do muzeów.
[Lunch w więzieniu podczas Dnia Rodziców.]
Jednocześnie przyzwyczajenia nabywane w więzieniu sprawiają, że osoby te zaczynają funkcjonować wyłącznie w ramach świata przestępczego.
[Przerwa w pracy.]
To ściśle zhierarchizowana społeczność, w której każdy ma własne miejsce i funkcję.
[Więźniowie, którzy mają zostać zwolnieni, oraz ci, którzy zachowują się dobrze, są zabierani z więzienia do muzeum.]
W dodatku po zwolnieniu z zakładu chłopcy wracają do swoich rodzin i środowiska, w którym bycie przestępcą to prestiż, a kultura masowa jeszcze wzmacnia takie postawy.
[Występ podczas Dnia Rodziców.]
Fotoreportaż jest częścią sekcji ShowOFF festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie, który odbywa się w dniach 24 maja – 23 czerwca 2019 r. Pismo jest patronem medialnym Festiwalu.