Fotoesej
Pies o dwóch ogonach
Węgry leżące między Wschodem a Zachodem zawsze szukały swojej tożsamości i miejsca na mapie Europy. Powstanie w 1848 roku, traktat w Trianon w 1920 roku czy rewolucja w 1956 roku to daty, które zna każdy Węgier i powoła się na nie w rozmowie o tym, co się w kraju nie udało, a mogło. Przemiany, które nastąpiły w ostatnich trzydziestu latach, doprowadziły do zagubienia i podziałów w węgierskim społeczeństwie.
Lakitelek, lipiec 2018. József Tichy-Racs, kandydat na posła z Partii Psa o Dwóch Ogonach. Podczas kampanii wyborczej wystąpił w publicznej telewizji w stroju kurczaka i odpowiadał na pytania prowadzącego, gdacząc.
Fotografując współczesne Węgry, skupiłem się na relacjach między rządem a społeczeństwem. Zdjęcia przedstawiają symbole, miejsca, wydarzenia, a przede wszystkim pokazują człowieka uwikłanego w polityczne procesy zdobywania władzy.
Tytuł dla książki fotograficznej Pies o dwóch ogonach zaczerpnąłem od partii politycznej założonej przez grupę artystów. W swoich działaniach performatywnych i happeningach wyśmiewają rządzących i ich sposób zdobywania władzy. Życie wieczne, darmowe piwo, dwa zachody słońca dziennie czy zakaz chorób jako rozwiązanie problemów służby zdrowia to tylko niektóre hasła z ich programu wyborczego. Ich ironiczne spojrzenie na rzeczywistość stało się dla mnie kluczem do opowiedzenia o umacniającym się autorytaryzmie Viktora Orbana.
Po trzech latach od wydania książki wybrałem się ponownie do Budapesztu. Tym razem zainteresowałem się historycznym centrum miasta, które przypomina plac budowy. Od 2019 roku wprowadzany jest w życie narodowy program Hauszmanna, nazwany od nazwiska żyjącego na przełomie XIX i XX wieku węgierskiego architekta. Głównym dziełem Alajosa Hauszmanna było dokończenie budowy Zamku Królewskiego w Budzie (rozpoczętej przez Miklósa Ybla) – projekty elewacji od strony Dunaju oraz wnętrz pałacu.
Właśnie na Wzgórzu Zamkowym trwa największa inwestycja, czyli odbudowa kilku budynków zniszczonych podczas II wojny światowej i w czasach komunizmu. Na stronie projektu możemy przeczytać, że wszystkie te zmiany powstają w celu „przywrócenia Zamku ludziom i stworzenia dzielnicy, w której będzie się przyjemnie żyć, spędzać czas, do której zawsze będzie się chciało wrócić, bo tutaj będzie ogniskowało się życie”.
Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.
Mecenasem Fotografii w Piśmie jest sieć Puro Hotels, która poprzez zaangażowanie w życie kulturalne i działania edukacyjne popularyzuje wiedzę na temat sztuk wizualnych.
