Fotoreportaż
Współczesny uczeń Jana Matejki
Choć Ireneusz Rolewski mówi o poszukiwaniu własnego stylu w malarstwie oraz konieczności odcięcia się od mistrza, czas, który spędził z Matejką przy wykonywaniu kopii jego najbardziej znanego obrazu, miał duży wpływ na to, jak maluje i jak myśli o tym medium.
Kopiowanie do dzisiaj odgrywa dużą rolę w kształtowaniu malarzy. Pozwala na opanowanie technik malarskich oraz – dzięki poznaniu tradycji – odnalezienie własnej drogi twórczej, stojącej na przykład w opozycji do uznanych wzorców. Akt kopiowania wybranego dzieła może być także wyrazem szacunku dla naśladowanego artysty. Tym wszystkim dla Ireneusza Rolewskiego było podjęcie się wykonania kopii w skali jeden do jednego najsłynniejszego obrazu najbardziej znanego polskiego artysty – Bitwy pod Grunwaldem (1878) Jana Matejki.
Udało mu się uzyskać zgodę Muzeum Narodowego w Warszawie na pracę przy oryginale. Pierwotnie miał skopiować fragment dzieła, ale usłyszał, jak muzealni edukatorzy wspominali uczestnikom wycieczek, że oryginał nigdy nie opuści muzeum ze względu na swój stan. Uznał, że lepszym pomysłem byłoby namalowanie pełnej kopii obrazu, która mogłaby podróżować.
Odrzucił możliwość kontaktu ze sztuką poprzez fotografie dzieła i zwrócił się w kierunku dawnych praktyk. Dzisiaj jest to metoda uważana za raczej archaiczną, służącą najczęściej celom dydaktycznym lub miłośnikom sztuki, którzy nie mogąc pozwolić sobie na zakup oryginału, decydują się na zamówienie kopii.
Temat Grunwaldu towarzyszył Irkowi już od dzieciństwa, w domu rodzinnym nad jego łóżkiem wisiała reprodukcja dzieła Matejki. W liceum plastycznym postanowił, że na jednej ze ścian swojego pokoju w bursie namaluje kopię obrazu Bitwy. Mural stał się tłem jego licealnego dyplomu, który stanowiła kolekcja ubrań ozdobionych wizerunkami postaci z obrazu.
Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.
Mecenasem Fotografii w Piśmie jest sieć Puro Hotels, która poprzez zaangażowanie w życie kulturalne i działania edukacyjne popularyzuje wiedzę na temat sztuk wizualnych.
