W tym tygodniu zabieramy Was na warsztaty ogrodnicze i streetartowe, proponujemy nowe wystawy, miejskie świętowanie, a także idealny film na wakacyjny czas.
Zapraszamy do Warszawy, Gdańska, Sopotu i Gdyni, a także do sal kinowych. Nie zapominamy również o Wrocławiu, w którym odbywa się 24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty – koniecznie skorzystajcie z listy filmów, które polecamy podczas tej edycji (we Wrocławiu oraz online).
Sprawdźcie też, jakie festiwale polecamy w kolejnych dniach lipca oraz które książki warto, naszym zdaniem, zabrać do wakacyjnej torby.
Masz przed sobą otwarty tekst, który udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Wykup prenumeratę lub dostęp online.
Zapraszamy!
Co robić w Trójmieście?
W Gdańsku na wszystkich fanów komiksów czekają wyjątkowe atrakcje. W piątek i sobotę (19 i 20 lipca) trwa tu bowiem festiwal Kajko i Kokosz zapraszają. W programie między innymi: błyskawiczne warsztaty o foncie w komiksie, rozmowy o bohaterach komiksowych, dyskusja „Czy śmierć to dobry temat na komiks dla dzieci?” i spotkanie z gościem specjalnym: Karim Karhonenem, fińskim autorem komiksów o Kaczorze Donaldzie. Poza tym konkursy z nagrodami i niespodzianki dla kolekcjonerów twórczości Janusza Christy. Przy okazji pamiętajcie o tekście Pawła Kicmana o polskim komiksie, który opublikowaliśmy w czerwcowym „Piśmie”.
Już w sobotę w Trójmieście rozpoczyna się wydarzenie, o którym pisaliśmy w podsumowaniu lipcowym festiwali: Baltic Opera Festival (20–25 lipca). Koncerty odbędą się w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Operze Leśnej w Sopocie, a nawet w gdyńskiej stoczni.
W Gdańsku zapraszamy również na dwie wyjątkowe wystawy.
Aż do 29 grudnia w Nomusie, czyli oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku, który usytuowany jest na terenie przystoczniowym, odbywa się wystawa Todd Forsgren. Postindustrialny Eden. Zobaczymy tu fotografie amerykańskiego artysty, który od dwudziestu lat dokumentuje małe enklawy ogrodnicze – między innymi w Stanach Zjednoczonych, na Kubie, w Mongolii, Japonii, Wielkiej Brytanii, Czechach, Holandii i Polsce.
W niedzielę 21 lipca przynieście na wystawę doniczkę lub skrzynkę na kwiaty. Podczas spotkania Zielony balkon. Jak stworzyć miejski ogród? nauczycie się robić ziołową kompozycję z roślin. Zwróćcie uwagę również na inne wydarzenia towarzyszące wystawie – 30 lipca odbędzie się działkowy spacer sensoryczny dla najmłodszych.
Druga z polecanych przez nas wystaw, Rising. Learning from the Past Today for Tomorrow, odbywa się jednocześnie w dwóch lokalizacjach. 19 lipca możemy wziąć udział w wernisażu w CSW Łaźnia oraz w Instytucie Kultury Miejskiej, a także we wspólnym przejściu z jednej do drugiej przestrzeni wystawienniczej. W Łaźni zobaczymy dzieła sześciu artystek, które przyczyniły się do rozwoju sztuki w powojennym Gdańsku – Anny Fiszer, Barbary Massalskiej, Teresy Pągowskiej, Aliny Szapocznikow, Józefy Wnukowej i Hanny Żuławskiej. Natomiast w przestrzeni IKM znalazły się instalacje artystyczne współczesnych artystów – zobaczymy tu dzieła przygotowane specjalnie na tę wystawę przez takich twórców i twórczyń jak: Marek Płuciennik, Hanna Shumska, Florian Tuercke, Elizabeth Turrell, Anastasiia Vorobiova i Mariusz Waras.
Przełom lipca i sierpnia (25 lipca – 4 sierpnia) warto zarezerwować sobie na wielką teatralną ucztę, czyli 28. edycję Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, którego tegoroczne motto brzmi „A niech się głowy toczą!”.
Jeśli będziecie w Gdańsku tego lata, nie zapomnijcie o jednym z najbardziej wyjątkowych projektów, czyli o spacerach po nieturystycznych dzielnicach miasta z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami.
Co robić w Warszawie?
Ten weekend (19–21 lipca) to wielkie warszawskie świętowanie 71. urodzin Starówki. 40 miejskich instytucji przygotowało z tej okazji ponad 100 wydarzeń: od potańcówki na Rynku Starego Miasta, przez koncerty Agi Zaryan i zespołu Molesta Ewenement, po wielokulturowe śniadanie przy Wspólnym Stole. Szczegóły znajdziecie na stronie organizatorów.
Stołeczny Konserwator Zabytków zaprasza w niedzielę 21 lipca na wydarzenie Otwarte pracownie – zwiedzanie historycznych pracowni artystycznych. Dzięki tej inicjatywie możemy zobaczyć, jak wyglądają miejsca, w których tworzono lub do dziś tworzy się sztukę w zakątkach Starego i Nowego Miasta. Szczegóły i konkretne adresy znajdziecie w opisie wydarzenia na Facebooku.
Kiedy ostatnio byliście w Parku Rzeźby na Bródnie? Przez całe lato Muzeum Sztuki Nowoczesnej organizuje w tym miejscu spotkania i warsztaty, zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. W tę i kolejną sobotę (20 i 27 lipca) będzie można wziąć udział w streetartowych zajęciach (dla osób powyżej 16. roku życia), które poprowadzi Yaroslava Holysh. A w dwie kolejne niedziele (21 i 28 lipca) warto wybrać się z całą rodziną na twórcze spotkania z przyrodą (dla rodzin z dziećmi w wieku 6–12 lat) prowadzone przez Wandę Woźnicką. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, ale trzeba zarezerwować bezpłatne wejściówki na stronie sklep.artmuseum.pl.
Na co iść do kina?
Już dziś, 19 lipca, na ekrany polskich kin wchodzi W stronę słońca (reż. Agnieszka Kokowska), jeden z hitów majowego festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Mamy tu małżeństwo – Kasię i Roberta – oraz ich trzech dorastających synów: Leona, Tymona i Tytusa. Rodzina postanawia sprzedać wszystko, zostawić swoje dotychczasowe życie i ruszyć w długą podróż, czyli wyprawę wielkim samochodem (przystosowanym do mieszkania w nim przez pięć osób) dookoła świata. Towarzyszymy im w ich codzienności: są tu i napięcia, i trudne rozmowy, i chwile beztroski. A tłem są oczywiście podróż i natura. Zachęcamy Was do obejrzenia tego filmu, ale również naszego fotoreportażu Dzieciństwo w podróży.
Zdjęcia: materiały prasowe
Jeśli organizujesz wydarzenie, które może zainteresować naszych czytelników i czytelniczki, napisz do nas na [email protected]. Może ukaże się w jednym z kolejnych naszych zestawień?