Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Rzecz gustu

Redakcja poleca wydarzenia kulturalne w październiku

Rzecz gustu, czyli subiektywny wybór wydarzeń kulturalnych, które zespół „Pisma” poleca Czytelniczkom i Czytelnikom magazynu w październiku 2022 roku.

Wystawa Antropocen w ZODIAKU w Warszawskim Pawilonie Architektury (23.09-27.11)

Od 23 września Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK odbywa się wystawa Antropocen organizowana przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Kuratorzy podjęli na niej namysł nad zmianami zachodzącymi w architekturze w związku z kryzysem klimatycznym i przeobrażeniami w relacji człowieka z naturą. Wystawę można oglądać do 27 listopada.

więcej informacji: pawilonzodiak.pl

Wystawa „Czas wrócić do domu” w Galerii Kazamaty (29.09-27.10)

Do 27 października w Galerii Kazamaty w Starej Prochowni w Warszawie można oglądać wystawę „Czas wrócić do domu” artystki wizualnej Zuzanny Marii Białeckiej. Wystawa, konfrontująca z tematem korzeni oraz przepracowywania własnych traum, łączy elementy fotografii, video, muzyki i performansu.

więcej informacji: www.scek.pl

Wystawa Digital Grotesque Michaela Hansmeyera w Nowym Teatrze (5-22.10)

W ramach kolejnej odsłony projektu artystycznego BMW Art Club. Przyszłość to sztuka Nowy Teatr i Muzeum Sztuki Nowoczesnej zapraszają na wystawę Digital Grotesque Michaela Hansmeyera, w ramach której artysta zaprezentuje monumentalną 360-stopniową projekcję multimedialną oraz architektoniczną rzeźbę zaprojektowaną przy użyciu sztucznej inteligencji. Prace Hansmeyera można oglądać w Nowym Teatrze w Warszawie do 22 października.

więcej informacji: nowyteatr.org

Festiwal Książki Psychologicznej w Sopocie (6-8.10)

W Sopockiej Księgarni Smak Słowa między 6 a 8 października odbędzie się Festiwal Książki Psychologicznej – wydarzenie poświęcone literaturze psychologicznej i popularnonaukowej. W ramach festiwalu organizatorzy zapraszają na wykłady, dyskusje, spotkania i warsztaty, na których wystąpią największe autorytety polskiej psychologii.

więcej informacji: www.facebook.com/festiwalksiazkipsychologicznej

Festiwal Przemiany w Centrum Nauki Kopernik (7-9.10)

12. edycja festiwalu Przemiany odbędzie się między 7 a 9 października w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Wydarzenie koncentruje się na przecięciu nauki, technologii oraz humanistyki, zapraszając na wystawy oraz spotkania. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Wyhoduj sobie miasto” i skoncentruje się na współczesnych wyzwaniach cywilizacyjnych, które widać w miejskich tkankach.

więcej informacji: www.kopernik.org.pl

Unsound Festival (9-16.10)

20. edycja festiwalu Unsound – wydarzenia poświęconego odkrywaniu nowych scen muzyki eksperymentalnej i nowoczesnej oraz przedstawianiu projektów artystycznych powiązanych z dźwiękiem – odbędzie się w Krakowie między 9 a 16 października. W tym roku wystąpią m.in. Caroline Polachek, Marina Herlop i Alyona Alyona.

więcej informacji: www.unsound.pl/pl/bubbles

Europejskie Forum Nowych Idei (12-14.10)

Jedna z największych konferencji w tej części Europy, poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Unii Europejskiej – Europejskie Forum Nowych Idei – odbędzie się w Sopocie między 12 a 14 października. W tym roku w programie przewidziano między innymi debaty poświęcone tematom wojny w Ukrainie, potencjału nowych technologii, gospodarki nadmiaru czy transformacji energetycznej.

więcej informacji: www.efni.pl

Finał nagrody Angelusa i Silesiusa na Bruno Schulz. Festiwal we Wrocławiu (12-16.10)

Między 12 a 16 października we Wrocławiu odbędzie się Bruno Schulz. Festiwal – międzynarodowy festiwal literacki poświęcony twórczości Brunona Schulza oraz tematowi stosunków polsko-żydowsko-ukraińsko-niemieckich w literaturze i sztuce. Wydarzenie, podczas którego odbędą się również spotkania z nominowanymi do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, zwieńczy gala przyznania obu nagród.

więcej informacji: www.angelus.com.pl/nagroda-angelus

Wystawa Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90. w Muzeum Warszawy (20.10-19.02)

20 października w Muzeum Warszawy otworzy się wystawa Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90., na której zaprezentowanych zostanie prawie osiemset zdjęć i filmów autorstwa niemal stu twórców i twórczyń, w tym Hartwiga, Niedenthala, Rolkego, Millera, Bohdziewicz, Musiałówny, Białej czy Łozińskiego. Zdjęcia profesjonalnych fotografów uzupełnią amatorskie archiwa z tego szczególnego czasu zmian.

więcej informacji: www.muzeumwarszawy.pl

Nano Film Festival (21-23.10)

Nano Film Festival to nowy festiwal filmowy na kulturalnej mapie Krakowa. Wydarzenie to międzynarodowy przegląd krótkometrażowej twórczości fabularnej, otwarty na wszelką twórczość filmową – od filmowych debiutów po kino offowe. Tegoroczna edycja rozpocznie się 21 października i potrwa do 23.

więcej informacji: www.nanofilmfestival.com

Festiwal Warszawa w Budowie (21.10.22-15.01.23)

14. edycja festiwalu Warszawa w Budowie, przygotowana we współpracy z aktywistami ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, zostanie poświęcona tematowi miejskiego życia ulicy, współcześnie niemal całkowicie zdominowanej przez samochody. Festiwalowa wystawa Walka o ulice, która zapożyczyła swój tytuł ze znanej książki miejskiej aktywistki Janette Sadik-Khan, będzie dostępna dla widzów od 21 października.

więcej informacji: www.wwb13.artmuseum.pl

Conrad Festival w Krakowie (24-30.10)

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Literackiego Conrad odbędzie pod hasłem „wspólnoty”. Między 24 a 30 października w Krakowie odbędą się spotkania z pisarzami, wykłady i debaty, ukoronowane wręczeniem nagrody Conrada dla najlepszego polskiego debiutu. Wśród gości festiwalu pojawi się m.in. laureat Nagrody Nobla za 2021 roku, Abdulrazak Gurnah.

więcej informacji: www.conradfestival.pl

Masz przed sobą otwartą treść, którą udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Jeśli nie masz prenumeraty – zarejestruj się i wykup dostęp.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00