Limitowana edycja sitodruku z reprodukcją obrazu Jadwigi Sawickiej
Sygnowane przez artystkę reprodukcje obrazu, który znalazł się na styczniowej okładce „Pisma” mają wymiar 50 x 50 centymetrów i zostały wykonane przez Kwiaciarnię Grafiki. Cena jednego sitodruku to 500 zł netto + 23% VAT, czyli 615 zł brutto. Limitowana edycja sitodruków jest dostępna jedynie w trzydziestu egzemplarzach. Egzemplarze sprzedawane są pojedynczo i wydawane są losowo, nie ma możliwości wyboru numeru.
Zakupioną pracę prześlemy bezpłatnie odpowiednio zabezpieczoną przesyłką kurierską, ale możliwy jest również odbiór osobisty w siedzibie Fundacji Pismo w Warszawie. Szczegóły w mailu potwierdzającym zakup.
Połowa zysku ze sprzedaży prac zostanie przekazana artystce, a druga połowa zostanie przekazana na cele statutowe Fundacji Pismo.
Jadwiga Sawicka
(ur. 1959 r.) – Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Jerzego Nowosielskiego. Tworzy obrazy, fotografie, obiekty, instalacje tekstowe. Przy realizacji instalacji i fotografii współpracuje z Markiem Horwatem. Mieszka i pracuje w Przemyślu. Współpracuje z Galerią BWA Warszawa.
Jadwiga Sawicka zajmuje się malarstwem, fotografią, wykonuje obiekty i prace w przestrzeni publicznej. Jej obrazy od końca lat 90. operują słowami i zdaniami zaczerpniętymi ze środków masowego przekazu. „Malarstwo tekstowe” Sawickiej używa słów, które w medialnym strumieniu przykuwają naszą uwagę tylko na chwilę. Pobudza refleksję nad życiem w „epoce informacji”: problemem współczesnego człowieka nie jest brak wiadomości, ale trudna do zniesienia lawina komunikatów walczących o jego uwagę. U Sawickiej językowe komunikaty kontrastują z tradycyjną techniką, którą zostały utrwalone – płótnem i farbą olejną.
Wystawy indywidualne m. in. w Galerii Foksal w Warszawie, w Zachęcie w Warszawie, w Bunkrze Sztuki w Krakowie, w Galerii Kronika w Bytomiu, Atlasie Sztuki w Łodzi, w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Extravagnce w Sosnowcu, ZPAP w Warszawie i BWA w Olsztynie. Ostatnio, w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu (2021),Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (2021). Brała udział w licznych wystawach problemowych w kraju i prezentacjach polskiej sztuki za granicą. Realizacje w przestrzeni miejskiej w Krakowie, Warszawie, Toruniu, Lublinie, Tarnowie, Białymstoku, Łodzi, Paryżu, Wiedniu, Berlinie, Kijowie i w Odessie. Jest laureatką nagrody im. Jana Cybisa (2013) i Nagrody im. Katarzyny Kobro (2015).
FUNDACJA PISMO
„Pismo. Magazyn opinii” to wyjątkowy projekt medialny realizowany pro publico bono przez Fundację Pismo. Misją „Pisma” jest kształtowanie obecnych i przyszłych liderów i liderek życia społecznego, politycznego i kulturalnego przez uwrażliwianie ich na najważniejsze zjawiska współczesności i inspirowanie do myślenia o procesach kształtujących przyszłość kraju i świata.
Magdalena Kicińska, redaktorka naczelna „Pisma” o styczniowej okładce: Wydarzenia ostatnich lat u wielu z nas hamują entuzjazm przed wchodzeniem w nowe. Z jednej strony pokora, z drugiej mimo wszystko nadzieja – to stany, które na przełomie roku wzajemnie się dopełniają. Chcieliśmy, żeby styczniowa okładka odzwierciedlała tę ambiwalencję. Praca Jadwigi Sawickiej – malarki, artystki sztuk wizualnych, autorki obrazów-słów – w celny, mocny sposób nadaje im formę. Pochodzi z cyklu „Komunikaty emocjonalne”, o których autorka mówi, że to „przekazy pochodzące z ciała wyraźnie zmęczonego, poruszonego i obolałego”. Sawicka mierzy się z narracją w przestrzeni publicznej, zaanektowanej przez hasła reklamowe i ideologiczne slogany, w której nie znajduje miejsca na własne wypowiedzi i stany emocjonalne. Chcieliśmy dać jej wolność wypowiedzi, w którą sami wierzymy. Trudno więc o bardziej adekwatny komentarz do tego, co jest tak powszechnym dzisiaj doświadczeniem. Trwamy jednak, mimo wszystko – i dlatego właśnie z tą okładką wkraczamy w 2023 rok. Szukamy jasnych barw wśród mroku.