Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Prenumerata z wydaniem specjalnym i książkami o wodzie w prezencie

„Pismo” to comiesięczny zestaw ponadczasowych materiałów, które pozwalają lepiej zrozumieć najważniejsze zjawiska współczesnego świata – pokazują prawdę i dają nadzieję na lepsze jutro. A to wszystko podane w pięknej formie – w drukowanym magazynie, przejrzystym serwisie i w wygodnej aplikacji oraz w wersji audio czytanej przez profesjonalnych lektorów i lektorki.

Skorzystaj z limitowanej oferty, a w cenie 189 zł otrzymasz:

 przez rok, co miesiąc najnowszy drukowany numer „Pisma” (wysyłany tak, by doszedł przed premierą),

 wydanie specjalne „Wokół wody” (wyślemy je do Ciebie niezwłocznie),

 książki „Ciecz” i „O czasie i wodzie” w prezencie (wyślemy je do Ciebie wraz z wydaniem specjalnym),

 bezpłatną dostawę na terenie kraju,

 roczny dostęp online do wszystkich treści w serwisie bez reklam,

 możliwość czytania i słuchania treści „Pisma” w wygodnej aplikacji mobilnej (do pobrania z App Store i Google Play),

✎ wszystkie numery miesięcznika w wersji na czytniki (pliki: PDF, ePUB i MOBI),

 wszystkie wydania audio miesięcznika czytane przez profesjonalnych lektorów i lektorki,

 dostęp do pełnego cyfrowego archiwum tekstów i nagrań,

 dodatkowe treści udostępnione tylko online,

 dostęp do wszystkich produkcji Śledztwa Pisma (w tym nowego sezonu),

 możliwość dzielenia się treściami z osobami, które nie mają dostępu do „Pisma”,

 newsletter Zachwyty Pisma z rekomendacjami kulturalnymi Zuzanny Kowalczyk,

 newsletter Powody do radości z informacjami od redaktorki naczelnej Magdaleny Kicińskiej,

 newsletter Wybór zagraniczny z przeglądem prasy zagranicznej Piotra Nesterowicza,

 ilustracje okładkowe „Pisma” do pobrania w wersji do druku,

 możliwość uczestnictwa w spotkaniach z cyklu Premiera Pisma na żywo,

 zaproszenie do zamkniętej społeczności na Facebooku.

Kup

Oferta limitowana, ważna do wyczerpania zapasów.

„O czasie i wodzie”

Andri Snær Magnason

Wydawnictwo Karakter

To rozpisana na wiele głosów książka, która łączy esej z reportażem, osobistą historię ze staroislandzką literaturą, hinduską mitologią oraz refleksjami na temat postępującej katastrofy klimatycznej. Czas to przeszłość, ale i przyszłość, w której będziemy żyli w pamięci naszych dzieci i wnuków. Woda – topniejące islandzkie i himalajskie lodowce, coraz bardziej zakwaszone oceany.

Chcąc zmienić sposób, w jaki myślimy o naszej relacji z naturą, autor proponuje nowy język, taki, który przemówi wreszcie do naszej wyobraźni i uczuć. Wciąga nas więc w czułą, intymną opowieść – pisze o swojej babci, pionierce turystyki lodowcowej, która w 1947 roku z samolotu obserwowała erupcję wulkanu Hekla, o dziadku, który operował wynalazcę bomby jądrowej, o wuju, który uratował od wyginięcia pewien gatunek krokodyli, i o swojej córce, która – jeśli dożyje wieku prababci – będzie mogła znać ludzi żyjących łącznie w ciągu 260 lat. Cytuje islandzkich poetów, rozmawia z bliskimi, ale też z biologami, klimatologami i z Dalajlamą.

„Ciecz”

Mark Miodownik

Wydawnictwo Karakter

Co sprawia, że jedne ciecze zastygają, a inne nie? Jak to możliwe, że niektóre owady umieją chodzić po wodzie? Czy smak wina jest skorelowany z jego barwą? Jak tworzą się zwykłe fale, a jak tsunami? Kiedy wynaleziono pierwszy klej?

Mark Miodownik, materiałoznawca i niezrównany popularyzator nauki, zabiera nas w podróż po świecie cudownych substancji. Wsiada do samolotu i opowiada o wszystkich cieczach biorących udział w locie z Londynu do San Francisco, od paliwa napędzającego maszynę, poprzez alkohol serwowany na pokładzie, ciekłokrystaliczne ekrany, na których wyświetla się filmy, wodę w oceanie i tę, która przybrała postać chmur za oknem, aż po płyny ustrojowe, środki do dezynfekcji i tusz w długopisie. Opowieść o fascynującym świecie ciekłych substancji jest zarazem podróżą w czasie – Miodownik pisze i o tym, jak ludzkość odkrywała zbawienne lub destrukcyjne właściwości cieczy i jak tworzyła nowe. Książka nie tylko dla tych, którzy uwielbiali bawić się zestawem „Mały Chemik”.

Wydanie specjalne

„Wokół Wody”

Nr 1/23, Lato 2023

Okładka: Cecylia Malik.

W wydaniu tym uważnie przyglądamy się wodzie – zarówno tej w kranach, jak i wokół nas. Uprzywilejowana to perspektywa Europejczyka, który wody pitnej ma pod dostatkiem, jego kraj leży nad morzem, a przez jego środek przepływa jedna z największych europejskich rzek.

Ale może to ten przywilej sprawia, że nie dbamy o wodę, o jej jakość, zasoby na przyszłość. I dlatego pozwalamy się zaskakiwać – powodziom, suszom, pustym zbiornikom retencyjnym, sinicom w morzu, glonom w rzekach. Wydaniem „Wokół wody” chcemy zwrócić uwagę na wodę – jej potencjał, płynące z jej strony szanse i zagrożenia, jej przeszłość i przyszłość. Może pod koniec tej krótkiej przygody niektórzy inaczej spojrzą na kwestie związane z zanieczyszczaniem rzek, osuszaniem terenów podmokłych czy bogactwo flory i fauny, jakie niesie z sobą środowisko wodne.

W numerze znajdziecie między innymi artykuły, w których:

Barbara Sowa, redaktorka „Pisma” i zdobywczyni nagrody Grand Press za drugi sezon „Śledztwa Pisma” rozmawiając z licznymi ekspertami, a także sięgając po dobre i złe praktyki międzynarodowe, koncentruje się na tym, w jaki sposób zanieczyszczamy i oczyszczamy rzeki. I dlaczego ten system, zdawałoby się prosty, zawodzi.

Adam Robiński, przyrodopisarz, autor takich książek jak Hajstry, Kiczery i Pałace na wodzie, spotyka się na łamach naszego magazynu z Michałem Zygmuntem, muzykiem i aktywistą. Zygmunt opowiada o tym, jakie dźwięki niesie z sobą woda, jaki muzyczny ekosystem buduje, ale także o dniu, w którym nad Odrą zrobiło się nagle cicho i co się tam dzieje od tego momentu.

Weronika Murek, autorka nagradzanych opowiadań i sztuk teatralnych, odbywa dla nas literacką podróż w głąb oceanu, śladami badacza, filmowca i oceanologa Jacquesa Cousteau. Jej nieoczywisty portret Cousteau pokazuje, jak różne motywy stoją za naszymi działaniami, także tymi aktywistycznymi, ochraniającymi przyrodę. To przejmująca opowieść o tym, co kryje głębia wody i natura ludzka.

Michał Pospiszyl, filozof i teoretyk kultury napisał dla nas piękny esej o tym, jak przez stulecia bagna, trzęsawiska, mokradła, tereny podmokłe były miejscem wolności, poza uciskiem dworu, króla, rządu, także przestrzenią, do której uciekano od pańszczyzny, ucisku i poboru do wojska, oraz miejscem, gdzie żyły nieakceptowane przez aparat państwowy mniejszości etniczne i religijne. Woda w jego eseju niesie z sobą nie tylko życie, ale przede wszystkim wolność.

W „Piśmie” ważną rolę odgrywa również fotografia, dzięki której w bardziej obrazowy sposób docieramy do odbiorców i angażujemy ich w ważne dla nas treści. Stąd w wydaniu specjalnym ukaże się niezwykły fotoreportaż z życia mieszkańców rzeki Małej w podwarszawskim Konstancinie, zbudowany z materiału filmowego nagranego przez fotopułapki.

Całości dopełni wodne opowiadanie Dominiki Słowik, między innymi autorki powieści Atlas: Doppelganger i Zimowla oraz zbioru opowiadań Samosiejki.

_________________

„Pismo” to projekt medialny realizowany pro publico bono przez Fundację Pismo. Naszą misją jest kształtowanie obecnych oraz przyszłych liderów i liderek życia społecznego, politycznego i kulturalnego przez uwrażliwianie na rzeczywistość i inspirowanie do myślenia o procesach kształtujących przyszłość. Utrzymujemy się dzięki darowiznom oraz prenumeratom. Prenumerując wspierasz uczciwe, wiarygodne, niepartyjne, wysokiej jakości dziennikarstwo działające dla dobra publicznego.

W razie pytań, prosimy o kontakt na mail [email protected]

Życzymy dobrej lektury!
Zespół „Pisma”

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00