Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Czytaj o szczęściu, przyjemności i samorozwoju

Eseje i rozmowy, których fragmenty zamieszczamy poniżej, wybrały z archiwum „Pisma” psycholożki – Joanna Gutral i Marta Niedźwiecka. Psychoterapuetki i twórczynie znanych podcastów na temat zdrowia psychicznego – Gutral gada i O zmierzchu – to także przyjaciółki i prenumeratorki „Pisma”.

Zamów miesięczny dostęp online do „Pisma” w niższej cenie na zawsze. Dzięki niemu przeczytasz wszystkie polecane teksty, a także treści z najnowszego numeru i zyskasz dostęp do całego cyfrowego archiwum. Zapłacisz tylko 8,99 zł* miesięcznie zamiast 11,99 zł. Promocyjna cena obowiązuje przy zachowaniu ciągłości subskrypcji. Rezygnujesz, kiedy chcesz.

Szczęście i spełnienie: jak je znaleźć i utrzymać

autorka KAROLINA LEWESTAM

Nic dziwnego, że trudno nam osiągnąć szczęście, skoro świat jest podzielony na podzbiory, z których każdy wymaga od nas bycia kimś zupełnie innym.

Może pomieszanie samopoczucia (nastroju, przyjemności) ze szczęściem to nie jest przypadek, ale syndrom pewnej choroby kultury?

Ja to mam, wy to macie, my to mamy. Poczucie, że mogłoby przecież być lepiej, wygodniej, łatwiej, przyjemniej. Że może będzie lepiej, ale nie teraz, tylko za jakiś czas, jeśli coś zrobimy, zapracujemy, wytrzymamy lub stanie się cud. Nie wiem jak inni, ale ja tylko cztery razy w życiu doświadczyłam poczucia absolutnego dopasowania okoliczności do mojej duszy, tego stanu, który pozwala na rozkoszne zanurzenie się w chwili z przekonaniem, że nie chce się być nigdzie indziej. 

Jak chcieć mniej

autor ARTHUR C. BROOKS

Prawdziwe zadowolenie nie ma nic wspólnego z osiąganiem sukcesów, pieniędzmi ani z konsumpcją. 

W imię nieosiągalnej satysfakcji każdy z nas biegnie po swojej hedonicznej bieżni, a przy tym próbuje prześcignąć pozostałych, choć przecież nie posuwamy się ani trochę do przodu.

Satysfakcja to jeden z najważniejszych „składników odżywczych” szczęścia (dwa pozostałe to radość i poczucie sensu). Jest nieuchwytna i między innymi właśnie dlatego szczęście tak łatwo się nam wymyka.

W pogoni za doskonałością

autorka ZUZANNA KOWALCZYK

Podbita przez nowe technologie kultura macha atrapą doskonałości, sprzedając nam pięknie opakowane kłamstwo, że doskonałość jest możliwa.

Przekaz mojej bańki mogłabym streścić następująco: nie napinaj się, ale śpij przynajmniej osiem godzin na dobę. Przez pozostałe szesnaście jedz wyłącznie zdrową, przygotowywaną w domu żywność pozyskiwaną w etyczny sposób (powinnaś wiedzieć, że mleko migdałowe jest prawie tak słabe jak krowie), zarób na to pracą, którą kochasz i która zmienia świat na lepsze, ale zapewnia ci przy okazji work-life balance, pozwalając w razie choroby wziąć L4, a w razie decyzji o dziecku – urlop macierzyński.

Prawo do przyjemności 

autorka KATARZYNA KAZIMIEROWSKA

Przyjemność, z którą mamy do czynienia, jest łatwa i od ręki, instant jak chińska zupka. Dziś epikurejska oś przyjemności stała się osią z cenami. Są na niej przyjemności drogie i tanie. Szczęście stało się kwestią ceny.

Dla człowieka żyjącego w kapitalizmie przeżywanie przyjemności jest pełnoetatową pracą, bo żeby ludzie cię postrzegali jako kogoś, kto ma ciekawe życie, musisz zrobić coś ekstra.

Jesteśmy nieustannie rozdarci między zaspokajaniem potrzeb kreowanych przez rynek i przez innych a spowiadaniem się z grzechów, które popełniamy w imię własnych oczekiwań.

Wszyscy jesteśmy narcyzami

autorka KAROLINA LEWESTAM

Żyjemy w oparach narcyzmu, oddychamy nim, jesteśmy narcyzami i wychowujemy narcyzów, jest go tyle, że stał się niedostrzegalny, i z trudem przychodzi nam zrozumienie naszego nieszczęścia.

Wszystkim się dotąd zdawało, pisali autorzy, że za nasze problemy psychiczne odpowiada za niska samoocena; tymczasem okazuje się, że zbyt wysoka, nierealistyczna ocena własnej osoby może być o wiele gorsza. Gorsza dla jednostek, bo konfrontowani z niepoddającym się im światem narcyzi są zamęczani gniewem, wstydem, powierzchownymi relacjami i poczuciem pustki; gorsza dla społeczeństwa, bo: pracodawcy użerają się z hordami nowych narcyzów, którym wszystko „się należy”; poczucie obowiązku obywatelskiego stopniowo zanika, prawdziwe relacje są w odwrocie, a przyszłe elity, zamiast pracować na rzecz postępu, melancholijnie retuszują zdjęcia lub znad kolejnego piwka snują fantazje o byciu prezydentem.

POZNAJ „PISMO”

„Pismo” to comiesięczny zestaw rzetelnych materiałów, które poszerzają horyzonty, inspirują do rozmów, refleksji nad sobą i nieustannie zmieniającą się rzeczywistością. A to wszystko podane w pięknej formie – w drukowanym magazynie, przejrzystym serwisie i w wygodnej aplikacji oraz w wersji audio czytanej przez profesjonalnych lektorów i lektorki.

Materiały publikowane w „Piśmie” są nagradzane i nominowane do najważniejszych nagród krajowych  –jak Grand Press czy Festiwal Wrażliwy – oraz międzynarodowych, w tym dwukrotnie do European Press Prize.

najwyższa jakość

inspirujące treści

czas dla siebie

„Pismo” to opiniotwórczy polski magazyn redagowany z uwzględnieniem najwyższych dziennikarskich standardów. Na łamach miesięcznika znajdziesz wyselekcjonowane, rzetelnie przygotowane, wysokiej jakości treści o zjawiskach i trendach w ekonomii, polityce, technologii oraz współczesnej kulturze i psychologii. Publikujemy teksty takich autorów i autorek jak: Katarzyna Kasia, Tomasz Stawiszyński, Justyna Dąbrowska, Andrzej Leder, Karolina Lewestam, Kamil Fejfer, Zuzanna Kowalczyk, Łukasz Lamża.

Zamów dostępem online w tej promocji, a otrzymasz: 

 niższą cenę na zawsze* (zapłacisz tylko 8,99 zł miesięcznie zamiast 11,99 zł),

 dostęp online do wszystkich treści w serwisie magazynpismo.pl (bez reklam),

 możliwość czytania i słuchania treści „Pisma” w wygodnej aplikacji mobilnej (do pobrania z App Store i Google Play),

wydanie audio miesięcznika czytane przez lektorów i lektorki,

numer miesięcznika na czytniki (pliki: PDF, EPUB i MOBI),

dostęp do pełnego cyfrowego archiwum treści i nagrań,

 dodatkowe treści „Pisma” udostępniane tylko online,

możliwość dzielenia się treściami z osobami, które nie mają dostępu do „Pisma”,

możliwość słuchania wszystkich sezonów Śledztwa Pisma,

newslettery dostępne tylko dla osób prenumerujących i subskrybujących „Pismo”,

ilustracje okładkowe do pobrania w wersji do druku (PDF okładki bez tytułów),

 możliwość uczestniczenia w spotkaniach z cyklu Premiera Pisma,

zaproszenie do zamkniętej społeczności na Facebooku.

Kup

  • Promocyjna cena obowiązuje przy zachowaniu ciągłości subskrypcji. Zamówienie odnawia się automatycznie co miesiąc. W każdej chwili możesz zmienić dane karty lub zrezygnować z subskrypcji.

Podaruj sobie czas na spokojną refleksję. Czytaj sprawdzone informacje i starannie redagowane artykuły na ważne społecznie tematy. Odetchnij przy opowiadaniach i poezji.

„Pismo. Magazyn opinii” to projekt medialny realizowany pro publico bono przez Fundację Pismo, której misją jest kształtowanie obecnych oraz przyszłych liderów i liderek życia społecznego, politycznego i kulturalnego przez uwrażliwianie na rzeczywistość i inspirowanie do myślenia o procesach kształtujących przyszłość. Magazyn utrzymuje się głównie dzięki osobom prenumerującym i subskrybującym je.

Prenumerując „Pismo”, pomagasz rozwijać magazyn, tworzyć ponadczasowe, najwyższej jakości, sprawdzone treści, które nam wszystkim pozwalają lepiej zrozumieć świat i naszą w nim rolę.

Dziękujemy!
Zespół „Pisma”

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00