zdjęcie AMADEUSZ ŚWIERK
Dziesięć lat temu Łukasz Koźlik (wówczas dziewiętnastoletni) postanowił skonstruować humanoidalnego robota. Pomysł pojawił się po tym, gdy Łukasz trafił na pochodzącą z lat 50. XX wieku koncepcję siłownika pneumatycznego autorstwa amerykańskiego inżyniera i fizyka Josepha McKibbena [siłownik ten jest zwany muskułem pneumatycznym, bo swoim działaniem przypomina ludzki mięsień – przyp. red.]. Łukasz chciał zbudować robota o konstrukcji jak najbliższej ludzkiej anatomii i naśladującej biologię działania ludzkich części ciała. Kierował się wizją maszyny wyręczającej człowieka w codziennych pracach domowych.
Zaczął od ręki jako potencjalnie najtrudniejszego i najważniejszego elementu. Prototyp, skonstruowany w garażu, był prostym metalowym szkieletem, napędzanym ręcznie tłoczonymi strzykawkami. Daleko mu było do sprawności ludzkiej ręki. Łukasza to jednak nie zraziło. Zaczął studiować anatomię, uczestniczyć w sekcjach zwłok, by poznać działanie ludzkiego ciała. Tysiące godzin prób i błędów oraz pokonywania technologicznych ślepych zaułków doprowadziły do momentu, w którym film prezentujący działanie i ruchy robotycznej ręki stał się hitem internetu.
W parze z rozgłosem pojawił się zagraniczny kapitał. Dzięki niemu w 2021 roku Łukasz założył Clone Robotics. Dziś zespół Clone Robotics liczy trzydzieści siedem osób, a firma właśnie otworzyła swój oddział w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej. W październiku 2024 roku zaprezentowano światu korpus robota, na który składają się obie ręce, tułów i głowa. Projekt wymaga jeszcze przygotowania nóg oraz stworzenia specjalnego oprogramowania, zanim zostanie wprowadzony na rynek.
Jedni z nas to tegoroczny cykl zdjęć naszego formatu W kadrze. Fotograf Amadeusz Świerk portretuje osoby żyjące poza głównym nurtem społeczeństwa, nie zawsze z własnego wyboru. Autor z empatią przygląda się wyborom życiowym swoich bohaterów, często nietypowych, zaskakujących, które mogłyby się spotkać ze społecznym ostracyzmem. Ale to właśnie nasza różnorodność – pod kątem wybieranych zawodów, niestereotypowych ról społecznych, decyzji życiowych – interesuje go najbardziej.