»Pobierz okładkę wrześniowego wydania „Pisma”«
„Wydaje mi się, że niemal jak głębia oceanów ludzka psychika skrywa przed nami wiele tajemnic i nasza wiedza o niej wciąż jest skromna. Jednocześnie coraz częściej zmagamy się z problemami psychicznymi, depresją, poczuciem braku sensu. Desperacko poszukujemy skutecznych rozwiązań. W dobie internetu i mediów społecznościowych oferuje się nam niezliczoną ilość terapii i diagnoz. W nadmiarze opinii często wpadamy w ręce szarlatanów, którzy proponują bezwzględnie skuteczne i bajecznie proste, aczkolwiek bardzo drogie metody radzenia sobie z dręczącymi nas problemami. Zawarcie w jednym obrazie tylu wątków było nie lada wyzwaniem. Na szczęście mogłem liczyć na nieocenioną pomoc i wsparcie Karoliny Mazurkiewicz, Redaktorki Artystycznej „Pisma”.
Inspirację do pracy czerpię najczęściej z otoczenia. Teraz też ów sposób okazał się najlepszy. Czasami najskuteczniejszym lekarstwem na smutek i blokadę twórczą jest spojrzenie w czułe oczy naszego psa. Zawsze towarzyszy mi też muzyka; tym razem były to albumy Ostatni dzień lata Pejzażu, Przelot Ptaków, Love in Exile Arooja Aftaba, Vijay Ier, Shahzada Ismaily’ego; Space 1.8 Nali Sinephro; 2nd Grace Ives; Raven Keleli i DAMN. Kendricka Lamara.” – opowiada Artur Blusiewicz, ilustrator, autor okładki najnowszego numeru magazynu.
Czy też chcielibyście się dowiedzieć, jak żyć? Spoiler – niestety, nie udzielimy odpowiedzi na to pytanie we wrześniowym numerze „Pisma”. Wyręczają nas w tym zadaniu liczni pseudoeksperci, serwujący proste przepisy na szczęście w zamian za pieniądze, lajki i status autorytetu. Wraz z Joanną Gutral wzięłyśmy pod lupę właśnie takich socialmediowych wieszczy, którzy na bazie wieloletnich osiągnięć psychologii i zaobserwowanego w późnym kapitalizmie popytu na samorozwój uprawiają psychowashing – celowe „wybielanie” autorskich, drogich i nieweryfikowanych odgórnie kursów, sesji coachingowych oraz terapii. O tym, jak nie dać się nabrać psychoedukacyjnym guru i weryfikować kompetencje tych, którym powierzamy swoje zdrowie psychiczne, piszemy w obszernym studium Pułapki psychowashingu.
Inny rodzaj pułapek, polegający na udzielaniu prostych odpowiedzi na skomplikowane pytania, opisał w swoim eseju o piramidach finansowych Piotr Wójcik. Jeśli jesteście ciekawi, co od wieków pcha ludzi ku ryzykownym inwestycjom i w jaki sposób powstały największe przekręty finansowe w historii, przeczytajcie tekst Trudna pogoń za łatwym zyskiem.
O przekrętach i ryzyku – choć zupełnie innego typu – pisze we wrześniowym numerze również Mariusz Janik, który naświetla sytuację w pokiereszowanym wojną i terrorem Iraku. Bo choć nie jest to już temat z pierwszych stron gazet, „w Iraku okres chaosu i niepewności trwa w najlepsze. Tylko w innej formie”.
Chaos, niepewność i psychiczne spustoszenie to również tematy przewijające się w opublikowanym przez nas reportażu o zaburzeniach snu wśród dzieci. Tekst Pauliny Maślony udowadnia, że trudności w usypianiu najmłodszych są dużo powszechniejsze, niż nam się często wydaje – i nie zawsze pomaga w nich liczenie owiec czy czytanie bajki na dobranoc.
Choć bajka – lub inna opowieść – z pewnością nie zaszkodzi. Na deser Natalia Staszczak-Prüfer opowiada w nowym numerze „Pisma” o tym, co tracimy, nie śledząc współczesnej literatury niemieckiej. A w szerszym ujęciu – literatury w ogóle. Literatury, która w dużo bardziej nieoczywisty, wielostronny i złożony sposób udziela niekiedy odpowiedzi na pytanie, jak żyć.
Szefowa Działu Ekonomia i Technologie w „Piśmie”
Masz przed sobą otwartą treść, którą udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Jeśli nie masz prenumeraty lub dostępu online – zarejestruj się i wykup dostęp.