Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Premiera Pisma. Zarejestruj się i weź udział

Premiera Pisma to cykl rozmów poświęconych przewodniemu tematowi wydania magazynu. Zapraszamy do debaty ekspertów i ekspertki z różnych światów i pokoleń. W listopadzie wróciliśmy do przedpandemicznej formuły comiesięcznych spotkań na żywo, na które zapraszamy Prenumeratorów i Prenumeratorki „Pisma”. Na magazynpismo.pl udostępniamy też transmisję na żywo z rozmowy. A tydzień po każdej debacie publikujemy podcast w kanałach Pisma do słuchania.

Premierę Pisma wspiera kancelaria CMS.

Premierę Pisma gości STUDIO teatrgaleria.
Napoje zapewnia Bar Studio.


SEN O LUKSUSIE. JAK SIĘ ZMIENIAJĄ WYZNACZNIKI STATUSU?

5 kwietnia, godz. 18.00 (środa)

STUDIO teatrgaleria, Plac Defilad 1, Warszawa

O czym będziemy rozmawiać?

Na kostiumach brytyjskiej królowej próżno było szukać logotypów marek odzieżowych, choć wszyscy wiedzieli, że to ubrania najlepszego gatunku. Podobnie z golfami w szafie Steve’a Jobsa. Królowa nie musiała nikomu udowadniać swojego statusu, wystarczy, że na głowie miewała koronę, a twórca Apple’a mógł stronić od marek, bo i tak każdy wiedział, że jest wizjonerem i twórcą jednej z najdroższych firm na świecie, co automatycznie windowało go na szczyt hierarchii społecznej. To wyjątki od reguły. Zdecydowana większość mniej lub bardziej świadomie bierze udział w społecznej grze, która polega na konsumowaniu na pokaz, aby komunikować otoczeniu swoje możliwości finansowe i miejsce w społecznej strukturze. Kto w tej grze ustala reguły? Czy można je zmienić?

Czym jest dziś w Polsce luksus? W jaki sposób narzuca się nam wzory konsumpcji? Jakie szkody przynosi statusowa rywalizacja podsycana przez specjalistów od marketingu? Na czym polega zjawisko demokratyzacji luksusu? Czy obnoszenie się z majątkiem w dobie tak wielkich nierówności społecznych jest moralne? Jak ograniczać konsumpcję na pokaz i przeciwdziałać rozwarstwieniu społecznemu?

W rozmowie wezmą udział:

Filip Mecner – przez 8 lat był dziennikarzem radiowym i prasowym, później pracował w londyńskiej agencji Public Relations. W 2008 roku założył firmę Filip Mecner Artist Management. Od tamtej pory wspiera ludzi ze świata filmu, telewizji i showbiznesu w kształtowaniu i sprzedaży ich wizerunku oraz prowadzeniu ich karier zawodowych. Pracował z Dorotą Wellman, Sylwią Grzeszczak, Małgorzatą Rozenek, Adamem Darskim, Katarzyną Zielińską, Joanną Brodzik, Olgą Frycz, Anną Muchą i wieloma innymi. Jest wykładowcą akademickim. Na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z personal brandingu, kreowania wizerunku, networkingu oraz technik wystąpień publicznych.

Urszula Jarecka – socjolożka kultury, prowadzi badania w dziedzinie mediów, kultury popularnej, przekształceń technologicznych w kulturze współczesnej. Od 1998 roku związana zawodowo z Instytutem Filozofii i Socjologii PAN. Pracowała jako nauczycielka akademicka w różnych placówkach naukowych, prowadziła zajęcia z różnych obszarów socjologii i dziedzin pokrewnych, a także kultury wizualnej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Warszawskim (Instytut Kultury Polskiej, Ośrodek Studiów Amerykańskich) w Warszawie, Uniwersytecie w Białymstoku. Autorka książki Luksus w szarej codzienności.

Tomasz S. Markiewka – filozof, publicysta, tłumacz. Wykłada na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor książek Język neoliberalizmu (2017), Gniew (2020), Zmienić świat raz jeszcze. Jak wygrać walkę o klimat (2021) oraz Nic się nie działo. Historia życia mojej babki (2022).

Debatę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka od wielu lat związana z radiem.

WEŹ UDZIAŁ W WYDARZENIU:

na magazynpismo.pl:

5 kwietnia o godzinie 18:00 udostępnimy transmisję wideo z wydarzenia. Będzie ona dostępna TUTAJ.

w STUDIO teatrgalerii:

W Premierze Pisma mogą wziąć udział tylko osoby posiadające prenumeratę lub dostęp online do „Pisma”.. Jeśli chciałbyś lub chciałbyś wziąć ze sobą osobę towarzyszącą, zarejestruj ją na adres mailowy, z którego realizowałeś lub realizowałaś zakup w serwisie magazynpismo.pl.


Dowiedz się, o czym rozmawialiśmy poprzednio:

Jak się bronić przed cyberprzemocą?

Doświadczają jej dzieci i młodzież, ale też dorośli. Wyzwiska, agresja, hejt, szantaż, sexting, cyberstalking, zoombombing – katalog przemocowych zachowań w sieci rośnie, podobnie jak liczba ich ofiar. Zjawisko jest znane od lat, ale mimo licznych kampanii społecznych, edukacji, zmian w prawie i powoływania nowych komórek w organach ścigania, jego skala nie maleje. Czy normalizujemy ten problem? Jak się bronić przed cyberprzemocą? Kiedy i gdzie interweniować, gdy padniemy jej ofiarą? 

Pozostałe podcasty z cyklu Premiera Pisma znajdziesz TUTAJ.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00