Jak nie wpaść w pułapkę psychowashingu? Premiera Pisma

Spotkaj się z nami oraz innymi osobami, które czytają „Pismo” i słuchają naszych podcastów. Zabierz głos podczas debaty na żywo, a potem w kuluarach kontynuuj dyskusję z tymi, którym także zależy na rzetelnej psychoedukacji.
JAK NIE WPAŚĆ W PUŁAPKĘ PSYCHOWASHINGU?
6 września (środa), godz. 18.00
STUDIO teatrgaleria, Plac Defilad 1, Warszawa
WEŹ UDZIAŁ W WYDARZENIU:
na magazynpismo.pl:
6 września o godzinie 18:00 udostępnimy transmisję wideo z wydarzenia. Będzie ona dostępna TUTAJ.
w STUDIO teatrgalerii:
W Premierze Pisma mogą wziąć udział tylko osoby posiadające prenumeratę lub dostęp online do „Pisma”. Jeśli chciałbyś lub chciałabyś wziąć ze sobą osobę towarzyszącą, zarejestruj ją na adres mailowy, z którego realizowałeś lub realizowałaś zakup w serwisie magazynpismo.pl.
Jeśli jesteś ekspertem lub ekspertką, a temat jest dla ciebie ważny i chciałbyś lub chciałabyś wziąć udział w wydarzeniu, napisz do nas na [email protected] – prześlemy Ci wejściówkę.
O czym będziemy rozmawiać?
W rosnącej w siłę kulturze terapeutycznej psychoedukacja zaczyna funkcjonować w szerszym społeczno-politycznym kontekście. Proces ten niesie za sobą ogrom potencjału — wzrasta nasza wrażliwość na kryzysy zdrowia psychicznego, uczymy się jak skutecznie dbać o swój dobrostan — ale i ogrom zagrożeń. Media społecznościowe pełne są uproszczonych narracji na temat ludzkiej psychiki oraz zachęt do wątpliwych inwestycji w swój rozwój i zdrowie.
Jak odnaleźć te wartościowe treści i oddzielić psychologiczne ziarno od psychowashingowych plew? Kto tego rozdziału powinien pilnować? Jak zweryfikować kompetencje tych, którym chcemy powierzyć nasze zdrowie? Jak to możliwe, że tak często osoby bez kierunkowego wykształcenia zdobywają status internetowych guru? O tym porozmawiamy podczas wrześniowej Premiery Pisma.
W rozmowie wezmą udział:
dr n. hum. Ewa Pragłowska – psycholożka kliniczna, psychoterapeutka, superwizor terapii poznawczo-behawioralnej. Współdyrektor Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS oraz współkierowniczka czteroletnich studiów podyplomowych w Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej USWPS. Naukowo interesuje się między innymi stresem pourazowym, zaburzeniami afektywnymi oraz rolą terapii poznawczo-behawioralnej w leczeniu zaburzeń emocjonalnych.
Bartosz Berendt – coach i superwizor akredytowany przez Izbę Coachingu, coach MCC akredytowany przez International Coach Federation, obecny prezes Izby Coachingu. Prowadzi coaching indywidualny i zespołowy dla liderów, i zespołów wdrażających zmiany w organizacji. Pracuje w wyczynowym sporcie, wspierając zawodników i drużyny w realizacji celów sportowych i pozasportowych.
Zuzanna Kowalczyk – szefowa Działu Ekonomia i Technologie w „Piśmie”, dziennikarka, kulturoznawczyni, autorka esejów i podcastów. Wcześniej związana z „Gazetą Wyborczą” oraz think tankiem Przyszłość Jest Teraz. Poza „Pismem” publikowała m.in. w „Magazynie Świątecznym”, „Gazecie Wyborczej”, „non/fiction” oraz Dwutygodniku. Współautorka (wraz z psychoterapeutką Joanną Gutral) tekstu poświęconego psychowashingowi, który ukaże się we wrześniowym numerze miesięcznika.
Debatę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka radiowo-telewizyjna, autorka książek i podcastów.
Premiera Pisma to cykl rozmów poświęconych przewodniemu tematowi wydania magazynu. Zapraszamy do debaty ekspertów i ekspertki z różnych światów i pokoleń. Spotykamy się co miesiąc, a do udziału w wydarzeniu zapraszamy Prenumeratorów i Prenumeratorki „Pisma”. Na magazynpismo.pl udostępniamy też transmisję na żywo z rozmowy. Tydzień po każdej debacie publikujemy podcast w kanałach Pisma do słuchania.
Premierę Pisma wspiera kancelaria CMS.

Wydarzenie powstaje we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla.

Premierę Pisma gości STUDIO teatrgaleria.
Napoje zapewnia Bar Studio.

Dowiedz się, o czym rozmawialiśmy poprzednio:

Jak podróżować odpowiedzialnie?
Latem często chcemy odsunąć od siebie problemy i odpocząć. Ale czy obok świadomego życia nie powinniśmy także uprawiać odpowiedzialnej turystyki? I czym ona tak naprawdę jest? O tym rozmawialiśmy podczas sierpniowej Premiery Pisma. – Wiedza. Zdobyć ją, zanim gdzieś pojedziemy – mówiła Urszula Jabłońska. To jedna z rzeczy, które możemy zrobić, odpowiadając na tytułowe pytanie tej edycji cyklu. I próbować „mniej”, choć dla każdego to „mniej” będzie znaczyło co innego: czasem wyjeżdżać rzadziej, bliżej, nie biegając od zabytku do zabytku albo po prostu zachować umiar. – W każdej z podróży. – podkreśliła z kolei Magdalena Kicińska, redaktorka naczelna „Pisma”.
Pozostałe podcasty z cyklu Premiera Pisma znajdziesz TUTAJ.