Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Prenumerata z wydaniem specjalnym w prezencie

„Pismo. Magazyn opinii” to wyjątkowy projekt medialny realizowany pro publico bono. Tworzymy miesięcznik dla Czytelników i Czytelniczek, dla których ważne jest poznanie i zrozumienie zjawisk wpływających na naszą codzienność i kształtujących przyszłość. Dla tych, którzy cenią sobie wysokiej jakości dziennikarstwo i prozę.

Zamów roczną prenumeratę z dostępem online, a otrzymasz: 

 wydanie specjalne „Wokół Wody” w prezencie (prześlemy je z pierwszym numerem miesięcznika),

 przez rok, co miesiąc najnowszy drukowany numer „Pisma” (wysyłamy tak, by doszedł przed premierą),

niższą cenę – zapłacisz 179,88 zł zamiast 189 zł (to tylko 14,99 zł za miesiąc),

 darmową dostawę pod wskazany adres na terenie kraju,

 dostęp online do wszystkich treści w serwisie bez reklam,

 możliwość korzystania z wygodnej aplikacji mobilnej „Pisma”,

 wszystkie numery miesięcznika w wersji na czytniki (PDF, ePUB i MOBI), 

 wszystkie numery miesięcznika w wersji audio czytane przez profesjonalnych lektorów i lektorki,

 dostęp do pełnego cyfrowego archiwum miesięcznika,

 dodatkowe treści udostępniane tylko online,

 możliwość dzielenia się treściami z osobami, które nie mają dostępu do „Pisma”,

 dostęp do wszystkich sezonów Śledztwo Pisma (w tym najnowszego, czwartego sezonu),

 newsletter „Zachwyty” z rekomendacjami kulturalnymi Zuzanny Kowalczyk,

newsletter „Powody do radości” z informacjami od redaktorki naczelnej Magdaleny Kicińskiej,

newsletter „Wybór zagraniczny” z przeglądem prasy zagranicznej Piotra Nesterowicza,

 zaproszenie na spotkania z cyklu Premiera Pisma oraz możliwość oglądania transmisji z nich na żywo,

 ilustracje okładkowe do pobrania w wersji do druku,

 zaproszenie do zamkniętej społeczności na Facebooku.

Kup

Za prenumeratę w tej promocji zapłacisz jednorazowo z góry za rok. Dostęp online do wszystkich treści w serwisie, tym także bieżącego numeru miesięcznika. Możesz czytać i słuchać „Pisma” w wygodnej aplikacji mobilnej lub jako wydanie na czytniki lub audio.

Czy znasz już „Pismo”?

„Pismo” jest miesięcznikiem wydawanym przez Fundację Pismo, której misją jest kształtowanie liderów i liderek życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego poprzez uwrażliwianie na najważniejsze zjawiska współczesności i inspirowanie do myślenia o tendencjach kształtujących przyszłość kraju i świata.

W magazynie publikujemy literaturę faktu (reportaże, eseje, portrety czy rozmowy), literaturę piękną (opowiadania, poezję) i obraz (zamawiamy wyjątkowe ilustracje i zdjęcia). Nasz magazyn wyróżnia wnikliwość, rzetelność i apolityczność oraz szczególny nacisk kładziony na proces weryfikowania treści pod względem faktów. Przeciwstawiamy się tabloidyzacji i upartyjnieniu mediów, kultywując najwyższe standardy dziennikarstwa.

Nie drażnimy sensacją, nie angażujemy się w małostkowe spory. Wierzymy w przyszłość rzetelnego dziennikarstwa i przywiązujemy wagę do wiarygodności publikowanych treści. Nie ulegamy zewnętrznym wpływom ani nie przedkładamy efektów finansowych ponad wyznawane zasady. W 2019 roku zostaliśmy wyróżnieni przez Media & Marketing Polska za „bezkompromisowe wyznaczanie standardów i przypomnienie, co jest istotą prasy”, a w 2021 roku otrzymaliśmy nagrodę Polskiej Izby Książek za promocję czytelnictwa w prasie drukowanej, „za śmiałość, wytrwałość i świadomość zagrożeń dla przyszłości niedalekiej i dalszej”. Materiały publikowane w „Piśmie” są nagradzane i nominowane do najważniejszych nagród krajowych, jak Grand Press czy Festiwal Wrażliwy, oraz międzynarodowych, w tym dwukrotnie do European Press Prize.

Jakość naszej pracy znalazła odzwierciedlenie między innymi w postaci nagród. W czerwcu 2022 Marek M. Berezowski otrzymał Grand Press Photo za cykl zdjęć, których część ukazała się jako fotoreportaż Ostrzał w kwietniowym numerze „Pisma”. Z kolei w grudniu Tomasz Ulanowski został nagrodzony Grand Pressem w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne i nowe formy dziennikarstwa za cykl Soczewek Pisma Ziemia, poświęconych wyzwaniom związanym z katastrofą klimatyczną. W 2023 roku Marek M. Berezowski otrzymał pierwszą Grand Press Photo w kategorii currente events – stories za cykl zdjęć Bachmut. Dziesięć miesięcy bitwy o miasto, który publikowaliśmy w kwietniowym numerze. W marcu tego roku Media & Marketing Polska przyznał nagrodę Naczelnej Roku Magdalenie Kicińskiej, Redaktor Naczelnej „Pisma”.

Miesięcznik „Pismo” ukazuje się na rynku od stycznia 2018 roku. Do tej pory wydaliśmy ponad 60 numerów miesięcznika i dwa wydania specjalne – pierwsze „Wokół Książek” w 2020 roku i „Wokół Jutra” w 2021 roku. W listopadzie 2022 roku ukazało się kolejne – urodzinowe wydanie specjalne „Wokół Pisma”. W tym roku zaplanowaliśmy dwa numery specjalne, pierwsze – „Wokół Wody” ukaże się na rynku 21 czerwca i będzie dostępne w sprzedaży przez 3 miesiące.

Wydanie specjalne w prezencie

„Wokół Wody”

Wydanie specjalne Nr 1/23

wokół wody
Okładka: Cecylia Malik

W najnowszym wydaniu specjalnym uważnie przyglądamy się wodzie – zarówno tej w kranach, jak i wokół nas. Uprzywilejowana to perspektywa Europejczyka, który wody pitnej ma pod dostatkiem, jego kraj leży nad morzem, a przez jego środek przepływa jedna z największych europejskich rzek.

Ale może to ten przywilej sprawia, że nie dbamy o wodę, o jej jakość, zasoby na przyszłość. I dlatego pozwalamy się zaskakiwać – powodziom, suszom, pustym zbiornikom retencyjnym, sinicom w morzu, glonom w rzekach. Wydaniem „Wokół wody” chcemy zwrócić uwagę na wodę – jej potencjał, płynące z jej strony szanse i zagrożenia, jej przeszłość i przyszłość. Może pod koniec tej krótkiej przygody niektórzy inaczej spojrzą na kwestie związane z zanieczyszczaniem rzek, osuszaniem terenów podmokłych czy bogactwo flory i fauny, jakie niesie z sobą środowisko wodne.

W numerze znajdziecie między innymi artykuły, w których:

 Barbara Sowa, redaktorka „Pisma” i zdobywczyni nagrody Grand Press za drugi sezon „Śledztwa Pisma” rozmawiając z licznymi ekspertami, a także sięgając po dobre i złe praktyki międzynarodowe, koncentruje się na tym, w jaki sposób zanieczyszczamy i oczyszczamy rzeki. I dlaczego ten system, zdawałoby się prosty, zawodzi.

 Adam Robiński, przyrodopisarz, autor takich książek jak Hajstry, Kiczery i Pałace na wodzie, spotyka się na łamach naszego magazynu z Michałem Zygmuntem, muzykiem i aktywistą. Zygmunt opowiada o tym, jakie dźwięki niesie z sobą woda, jaki muzyczny ekosystem buduje, ale także o dniu, w którym nad Odrą zrobiło się nagle cicho i co się tam dzieje od tego momentu.

 Weronika Murek, autorka nagradzanych opowiadań i sztuk teatralnych, odbywa dla nas literacką podróż w głąb oceanu, śladami badacza, filmowca i oceanologa Jacquesa Cousteau. Jej nieoczywisty portret Cousteau pokazuje, jak różne motywy stoją za naszymi działaniami, także tymi aktywistycznymi, ochraniającymi przyrodę. To przejmująca opowieść o tym, co kryje głębia wody i natura ludzka.

 Michał Pospiszyl, filozof i teoretyk kultury napisał dla nas piękny esej o tym, jak przez stulecia bagna, trzęsawiska, mokradła, tereny podmokłe były miejscem wolności, poza uciskiem dworu, króla, rządu, także przestrzenią, do której uciekano od pańszczyzny, ucisku i poboru do wojska, oraz miejscem, gdzie żyły nieakceptowane przez aparat państwowy mniejszości etniczne i religijne. Woda w jego eseju niesie z sobą nie tylko życie, ale przede wszystkim wolność.

W „Piśmie” ważną rolę odgrywa również fotografia, dzięki której w bardziej obrazowy sposób docieramy do odbiorców i angażujemy ich w ważne dla nas treści. Stąd w wydaniu specjalnym ukaże się niezwykły fotoreportaż z życia mieszkańców rzeki Małej w podwarszawskim Konstancinie, zbudowany z materiału filmowego nagranego przez fotopułapki.

Całości dopełni wodne opowiadanie Dominiki Słowik, między innymi autorki powieści Atlas: Doppelganger i Zimowla oraz zbioru opowiadań Samosiejki.

Kup prenumeratę i odbierz wydanie specjalne w prezencie. Wyślemy je do Ciebie z pierwszym numerem miesięcznika. 

„Pismo” to wyjątkowy projekt medialny realizowany pro publico bono przez Fundację Pismo. Utrzymujemy się dzięki darowiznom oraz prenumeratom. Subskrybując wspierasz uczciwe, wiarygodne, niepartyjne, wysokiej jakości dziennikarstwo działające dla dobra publicznego.

W razie pytań bądź problemów prosimy o kontakt na mail [email protected]

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00