Nabór na 2021 rok! Pismo zaprasza na rezydencję literacką do Sopotu
W 2020 roku rozpoczęliśmy w Fundacji Pismo wiele nowych projektów. Jednym z nich jest program rezydencji literackiej w Sopocie.
W partnerstwie z wydawnictwem Smak Słowa oraz Smak Słowa Księgarnia Anny i Szymona Świtajskich, a także CH23b – Pokojami Gościnnymi Agnieszki Suchory stworzyliśmy pisarkom i pisarzom możliwość pobytu nad polskim morzem, by w spokoju mogli oddać się pracy twórczej.
– Często, żeby popracować nad tekstem, trzeba wyjechać, opuścić swój dom, znaleźć się w innej przestrzeni, która pozwoli oderwać się od codzienności. Programy rezydencjalne pomyślane są właśnie w tym celu. Wciąż jednak niewiele instytucji je organizuje. Wyszliśmy temu naprzeciw. Dzięki „spiskowi” trzech kobiet: Suchory, Świtajskiej i mnie udało się stworzyć właśnie takie miejsce – mówi naczelna Pisma Magdalena Kicińska.
Pilotażowy pobyt rezydencjalny odbył w grudniu zeszłego roku nasz felietonista, pisarz, laureat Literackiej Nagrody Nike – Marcin Wicha. Rezydentką Pisma pierwszej tegorocznej edycji jest socjolożka i reporterka – Agata Romaniuk. Podczas swojego pobytu pracuje nad swoją debiutancką powieścią. Do ostatniej tegorocznej rezydencji zaprosiliśmy natomiast poetkę Krystynę Dąbrowską. Obecnie zapraszamy twórców i twórczynie do składania wniosków do udziału w czwartej edycji Sopockiej Rezydencji Literackiej, która odbędzie się na początku 2021 roku (styczeń lub luty, do indywidualnego ustalenia).
zdjęcia: Agata Romaniuk
Jakie są podstawowe założenia rezydencji?
Sopocka Rezydencja Literacka Pisma to miesięczny pobyt autora lub autorki w Pokojach Gościnnych Ch23b w Sopocie. Rezydencja pokrywa koszty pobytu, zapewniając w ten sposób wygodne warunki do pracy twórczej, w oderwaniu od codziennych obowiązków, wykorzystując szczególną atmosferę Sopotu.
W tym czasie Rezydentka lub Rezydent uczestniczy w spotkaniu autorskim, które odbywa się w sopockiej księgarni Smak Słowa i ma charakter otwarty. Dzięki temu lokalna społeczność oraz turyści mają okazję wziąć udział w kulturalnym przedsięwzięciu i spotkać się z autorką bądź autorem w kameralnej atmosferze. Zależy nam by rezydencja była także miejscem nawiązania więzi między lokalną społecznością a środowiskiem twórczym.
Do kogo kierujemy projekt?
Projekt Sopockiej rezydencji literackiej jest kierowany do poetów, eseistów, prozaików oraz autorów i autorek literatury faktu, którzy pragną pisać o najistotniejszych współczesnych problemach społecznych, kulturowych czy egzystencjalnych.
W ciągu roku chcemy zaprosić od 4 do 6 osób, reprezentujących różne formy literackie – prozę, poezję oraz literaturę faktu, jak reportaż i esej. Zapraszamy twórców mających już za sobą debiut literacki (książkowy lub prasowy), ale nie zawężamy projektu jedynie do osób o dużym dorobku literackim.
Podstawowym kryterium wyboru rezydentów jest atrakcyjność tematyki i formy projektu literackiego, nad którym Rezydentka lub Rezydent pragnie pracować (całość treści nie musi powstać stricte w trakcie trwania rezydencji – co byłoby trudne szczególnie w przypadku dłuższych form), rozumiana jako taka, która porusza najważniejsze problemy społeczne, kulturowe czy egzystencjalne, przed którymi stają współcześni polscy czytelnicy.
Szczegóły dotyczące warunków przyjęcia na rezydencję ustala szczegółowo Regulamin, a rekrutację prowadzi redakcja miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii”.
Jak się zgłosić?
✎ Przeczytaj Regulamin
✎ Pobierz formularz [kliknij tu] i oświadczenie wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych [kliknij tu]
✎ Wypełnij formularz i zapisz jako dokument tekstowy
✎ Wypełnij oświadczenie, wydrukuj, podpisz i zrób zdjęcie lub skan tego dokumentu
✎ Obydwa dokumenty (dokument tekstowy i skan/zdjęcie) wyślij do 15 listopada 2020 r. do godz. 23:59 na adres: [email protected]
Jeśli masz pytania, pisz do nas na adres: [email protected]