Weź udział w dyskusji organizowanej przez Zachętę i „Pismo. Magazyn Opinii”

17 lipca (czwartek), godz. 18:00
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, plac Stanisława Małachowskiego 3, Warszawa
Weź udział w dyskusji na żywo. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy.
W 6. sezonie audioserialu Śledztwa Pisma pochylamy się nad tematem niesłusznych skazań. Ale pomyłki sądowe to tylko jedna z sytuacji, w której wymiar sprawiedliwości zamiast chronić, narusza nasze prawa. Podobnie bywa np. w przypadku stosowania prawa administracyjnego do ograniczania wolności zgromadzeń, odmawiania prawa do azylu na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów czy odmawiania zabiegu przerwania ciąży na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku.
Czy prawodawstwo nadąża za zmieniającą się rzeczywistością? Kto jest najbardziej narażony na to, że nie prawo go nie ochroni? Do kogo zwrócić się o pomoc, gdy system zawodzi? Jakie zmiany są niezbędne, aby takich przypadków było mniej? O tym wszystkim porozmawiamy w trakcie dyskusji zorganizowanej przez redakcję „Pisma. Magazynu Opinii” i Zachętę – Narodową Galerię Sztuki.
W rozmowie wezmą udział: Piotr Kładoczny – Klinika Prawa „Niewinność” prowadzona przez Helsińską Fundację Praw Człowieka we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim.
Kamila Ferenc – wiceprezeska zarządu Fundacji Federa. Adwokatka, członkini Izby Adwokackiej w Warszawie, sędzia Trybunału Stanu. Współzałożycielka Fundacji Przeciw Kulturze Gwałtu. W pracy zawodowej zajmuje się w szczególności prawami człowieka, praworządnością, sprawiedliwością społeczną, zdrowiem reprodukcyjnym, prawami pacjenta przeciwdziałaniem przemocy domowej i seksualnej oraz dyskryminacji.
Piotr Bogdanowicz – Katedra Prawa Europejskiego, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, członek Zespołu Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego.
Rozmowę poprowadzi Urszula Kifer – redaktorka naczelna „Pisma”, która współtworzyła Fundację Reporterów i pracowała m.in. w Wirtualnej Polsce, Gazeta.pl, „Newsweeku” i „Rzeczpospolitej”.
Jeśli interesuje Cię ten temat, ale termin spotkania jest dla Ciebie nieodpowiedni, dwa tygodnie po wydarzeniu będziesz mieć okazję do wysłuchania rozmowy w formie podcastu w naszym serwisie, aplikacji i na platformach podcastowych.