Fotoreportaż
Z perspektywy fotografki
Magda, ciocia mojej partnerki, mieszka z rodzicami i siostrą we wsi w województwie łódzkim. Jest dorosłą osobą z niepełnosprawnością intelektualną. Uwielbia urządzenia elektroniczne. Lubi ich używać, rozpracowywać je, czasem rozkręcać.
W 2019 roku dostała od nas pod choinkę prosty aparat cyfrowy. Wszyscy myśleli, że zabawa potrwa miesiąc, a aparat wyląduje w najgłębszej szufladzie lub zasili zbiór nigdy niewykorzystanych ponownie elektronicznych odpadów. Tymczasem przygoda Magdy z fotografią trwa już trzy lata i nic nie wskazuje na to, żeby miała się szybko zakończyć.
Odkąd nauczyła się używać aparatu, sumiennie dokumentuje swoje otoczenie, rodzinę oraz przyjaciół z domu samopomocy, do którego jeździ codziennie wraz z siostrą. Dla dotychczas rzadko wychodzącej z domu Magdy fotografia stała się pretekstem do poznawania na nowo świata wokół niej. W trakcie fotografowania najważniejsze jest dla niej to, co czuje w danym momencie, co znaczy dla niej portretowana osoba czy obiekt. Za pomocą aparatu próbuje zachować to, co jej sercu najmilsze. Nigdy też nie usuwa zdjęć z karty. A ja – na wypadek jej awarii lub zapełnienia – prowadzę archiwum dotychczasowych fotografii na dysku.
Po tych kilku latach można zauważyć zmianę tematów, które zajmowały Magdę, a także ile czasu poświęca na obserwację interesujących ją zjawisk i obiektów. Na przykład latające wokół okna sikorki fotografowała prawie miesiąc. Za każdym razem wybierała podobny kadr. Ma też za sobą bardzo długi okres fotografowania koleżanek i kolegów z domu samopomocy. Po nim przyszedł czas na wyciszenie w postaci fotografii rozkwitających wiosną kwiatów. Praca z Magdą pozwoliła mi obserwować rodzącą się pasję, a także świadomość fotograficzną. To wreszcie niepowtarzalna okazja, by poznać i zrozumieć dotychczas niedostępny dla mnie z zewnątrz świat.
Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.
Mecenasem Fotografii w Piśmie jest sieć Puro Hotels, która poprzez zaangażowanie w życie kulturalne i działania edukacyjne popularyzuje wiedzę na temat sztuk wizualnych.