Wersja audio
Zgłębiać historię życia Letizii Battaglii to jak wczytywać się w fascynującą powieść. Nazwisko Battaglia znane jest na całym świecie dzięki zdjęciom, które Letizia robiła na początku lat 80., w epoce niesławnej wielkiej wojny klanów mafijnych, kiedy Sycylia spłynęła krwią. Uchwyciła swoim aparatem dramatyczne momenty o znaczeniu historycznym, w tym śmierć prezydenta Sycylii Piersantiego Mattarelli czy zamach na sędziego Cesarego Terranovę.
Nawet dziś, w czasach tak odległych od tamtych tragicznych wydarzeń, jej zdjęcia mają moc przywoływania epoki, której nie sposób zapomnieć. Niosą ze sobą pamięć o latach, gdy losy wyspy spoczywały w rękach przestępców, a także o przedstawicielach instytucji publicznych, którzy próbowali przeciwstawić się takiemu stanowi rzeczy i swoją odwagę przypłacili życiem. O latach, kiedy popełniono setki morderstw, którym Letizia dała świadectwo zza aparatu.
Fotografka antymafijna
Sama nie chciała jednak być nazywana fotografką mafii. Mówi o tym z całą mocą jej wnuczka Marta Sollima, obecna wiceprezeska L’Associazione Archivio Letizia Battaglia, stowarzyszenia zajmującego się ochroną pamięci zmarłej wiosną 2022 roku legendarnej fotografki: – Nie cierpiała tego przydomka. Nigdy nie była fotografką mafii, jeśli już to raczej fotografką antymafijną. Pragnęła podkreślić te aspekty swojej pracy i własnej osoby, które nie miały z tamtymi wydarzeniami nic wspólnego. Pod koniec życia zaczęła zalewać wodą negatywy, rozgniewana faktem, że opowiadają o Palermo, mieście, w którym nic się nie zmienia.
Relacjonowanie dramatycznych wydarzeń związanych z działalnością mafii istotnie stanowiło jedynie część jej pracy, w ramach której opowiadała o ukochanym Palermo i całej Sycylii. Letizia poświęciła życie, by bronić macierzystej wyspy przed nadużyciami i tyranią chorego systemu.
Swoje zaangażowanie okazywała przez lata działalności politycznej i obywatelskiej, zarówno wtedy, gdy zasiadała w ławach rady miejskiej, jak i wówczas, gdy współtworzyła kolejne projekty, którym oddawała swój czas i serce. Wystarczy wspomnieć kilka z nich: współredagowane przez nią feministyczne czasopismo „Mezzocielo”, Międzynarodowe Centrum Fotografii, centrum dokumentacyjne „Giuseppe Impastato”… Niemal niemożliwe jest wyliczenie wszystkich projektów, w których uczestniczyła Battaglia. Miała ogromny wpływ na najnowszą historię Sycylii.
Dziewczynka z piłką
Letizia Battaglia kochała dzieci, szczególnie lubiła fotografować dziewczynki. Mówiła, że przypominają jej ją samą. W ich oczach szukała własnego dzieciństwa. Być może właśnie dlatego jednym z jej najsłynniejszych zdjęć stała się tak zwana La bambina con il pallone (
Aby przeczytać ten artykuł do końca, zaloguj się lub skorzystaj z oferty.
Dostęp do tego materiału mógłby kosztować 8,99 zł. My jednak w tej cenie dajemy Ci miesięczną subskrypcję wszystkich naszych treści. Czytaj i słuchaj do woli. Zostaniesz z nami na dłużej?
Artykuł ukazał się w październikowym numerze „Pisma” (10/2022) pod tytułem Letizia Battaglia: jej życie i twórczość.