Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Esej

Susan Sontag zgłębia sztukę umierania

POSŁUCHAJ

Zrozumiała od razu. „Do trzech razy sztuka” – powtórzyła kilkorgu przyjaciół, a Peterowi Perrone’owi wyznała: „Nie mam dobrego przeczucia w tej sprawie”. „Tym razem po raz pierwszy w życiu nie mam wrażenia, że jestem kimś wyjątkowym” – stwierdziła, będąc w szczególnie złym nastroju. Nigdy nie umiała być sama, ale teraz potrzebowała tego, by ktoś towarzyszył jej przez całą dobę. Jej gosposia Sookhee Chinkhan zaczęła sypiać w salonie. Pewnej nocy, kiedy Susan obudziła się z krzykiem, Chinkhan przytuliła ją i zaczęła się modlić: „Boże, błagam, zlituj się nad nią”.

Zdjęcie Susan Sontag.

„Nim matka zachorowała, od dawna żyła w głębokim przeświadczeniu, że pod każdym względem jest kimś wyjątkowym” – napisał David. Utrata tego poczucia wyjątkowości oraz własnej tożsamości połączona z zagrożeniem fizycznym pogłębiała przerażenie związane z chorobą. Nie była to już megalomania ścierająca się z potworną dawką rzeczywistości. Wyzbycie się poczucia własnej wyjątkowości oznaczało zburzenie fundamentów tożsamości, tej fikcji, która przemieniła Sue Rosenblatt w Susan Sontag. Poddanie się oznaczałoby śmierć, ale jednocześnie kurczowe trzymanie się życia w obliczu takiej diagnozy oznaczałoby popadnięcie w obłęd. Wkrótce, jak opowiadał David, stało się jasne, jakiego wyboru dokonała: „Powiedzieć, że martwiliśmy się jej stanem psychicznym, to za mało, by opisać nasz niepokój”.

„Okłam …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

Fragment pochodzi z książki Benjamina Mosera Sontag. Życie i twórczość, która ukaże się 29 września 2021 roku nakładem Wydawnictwa Agora.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00