Najczęściej aktywizujemy się wokół sprzeciwu. I to jest stosunkowo łatwe. Ale może trzeba inaczej: pokazanie pewnej wizji, to moim zdaniem taktyka, która może zadziałać. Ta wizja musi odbić się od tego, czy wyremontujemy tę drogę, czy nie. I nawet jeżeli ziści się tylko w części, to jest to coś, co można ludziom pokazać jako pewną bajkę, wokół której warto się zjednoczyć – mówi psycholog Tomasz Grzyb na chwilę przed pierwszą turą wyborów samorządowych.
Jak podaje CBOS, 85 procent Polaków planuje zagłosować w zbliżających się wyborach samorządowych. To całkiem sporo. Jednocześnie wiemy, że w deklaracjach każdy jest wzorowym obywatelem. Gorzej z praktyką.
Pamiętamy jeszcze emocje towarzyszące jesiennym wyborom parlamentarnym, tymczasem atmosfera wokół samorządowych jest raczej chłodna. Czy to dlatego, że mamy poczucie, że nie mają one takiego wpływu na nasze życie, jak parlamentarne? Czy może osoby w nich startujące są w większości nam obce. A może wręcz przeciwnie – znane zbyt dobrze i od nie najlepszej strony, żeby tracić czas na głosowanie na nie czy na kontrkandydatów? O tym, czemu od lat konsekwentnie nie przejmujemy się wyborami samorządowymi, rozmawiam z psychologiem Tomaszem Grzybem.
Katarzyna Kazimierowska: Będzie pan głosował?
dr Tomasz Grzyb: Tak, oczywiście. Staram się nie używać sformułowania „obywatelski obowiązek” – ono kojarzy mi się jednak z przymusem, a takiego przymusu wolałbym unikać. Lepiej chyba mówić o „przywileju decydowania”. A ponieważ wysoko ten przywilej cenię, będę głosował.
Newsletter
Aktualności „Pisma”
Raz w miesiącu poinformujemy Cię o najważniejszych materiałach z numeru, nowych podcastach.
Podobnie jak 85 procent Polaków. Tak przynajmniej deklarujemy w badaniach opublikowanych przez CBOS. Myśli pan, że można …
Aby przeczytać ten artykuł do końca, zaloguj się lub skorzystaj z oferty.
Dostęp do tego materiału mógłby kosztować 8,99 zł. My jednak w tej cenie dajemy Ci miesięczną subskrypcję wszystkich naszych treści. Czytaj i słuchaj do woli. Zostaniesz z nami na dłużej?
Katarzyna Kazimierowska –(ur. 1979), dziennikarka. Redaktorka prowadząca i sekretarzyni redakcji „Pisma”. Redaktorka prowadząca wydań specjalnych. Autorka cyklu Strategie przetrwania, a także książek Życie. Strategie przetrwania oraz Wielkie zmęczenie. Osobista historia cukrzycy typu 1.