Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Opowiadanie

Jak tu wysoko, jak nisko

Zacząłeś pod drzwiami, skończyłeś na drzewie. Na ziemi wciąż ruch, cicho na niebie. Ostatni samolot przeleciał godzinę temu. Nisko, cały w światłach, przypominał choinkę w pustym mieszkaniu.
rysunek Tomek Majewski
POSŁUCHAJ

Godzinę temu, może więcej, nie nosisz zegarka, a telefon ci zabrali albo zgubiłeś po drodze. Teraz jest zupełnie ciemno. Nie widzisz niczego przed sobą, nie widzisz też siebie. Dziki się uspokoiły, ale nie odeszły, wciąż ryją w ziemi. Spodnie kleją ci się do nóg, bo zsikałeś się jeszcze na dole, więc je rozpinasz i zsuwasz majtki, dokąd się da. Wycierasz się koszulą i rzucasz ją na dół. Siedzisz odkryty, żeby bielizna przeschła, a smród moczu wcale ci nie przeszkadza. Jesteś obolały i kręci ci się w głowie. Nagle wypowiadasz na głos swoje imię, kilka razy, dla pewności, jakby zostało w tyle podczas ucieczki i teraz cię dogoniło.

Noc jest duszna, gałąź wygodna, a ty trzymasz się mocno i gadasz o sobie do nikogo, gadasz do siebie, bo się boisz zasnąć, boisz się spaść.

A dopiero co było tak. Stoisz w pełnym słońcu i raz za razem, bez opamiętania, rżnieszSto latna swoim weltmeistrze, aż pot leje ci się po czole, plecach i chudym tyłku. Mokro masz nawet w butach. Dawno nie trzymałeś akordeonu, boisz się, że nie dasz rady, ale idzie nieźle. Jedynie na początku trochę sztywno, póki nie rozruszasz ramion i palców. Głośnym śpiewem maskujesz pomyłki. Miejsce takie sobie. Przy dworcu, z boku galerii handlowej, tam gdzie są rampy dla dostawców, kontenery na śmieci i wypełnione petami słoiki po oliwkach. Każdy, kto idzie z peronu czy na peron, może cię zobaczyć i usłyszeć, chociażSto latjest dedykowane Norbertowi. No i dobrze, muzyka to nie wódka, wystarczy dla wszystkich.

Nie wygłupiałbyś się tak sam z siebie, ale chcesz odzyskać pracę. A właściwie nie pracę, tylko sen. Po długiej chorobie, o której postanawiasz jak najszybciej zapomnieć, znajdujesz sobie zajęcie odpowiednie dla kogoś w twoim stanie. Kilka razy w tygodniu snujesz się po galerii i nie masz nic do roboty oprócz pokazywania klientom drogi do miasta albo na perony. Nikt przecież nie uwierzy, że potrafisz tu zapewnić bezpieczeństwo. Chodząc osiem lub dwanaście godzin w źle skrojonym mundurze i rozczłapanych półbutach, bo w takich najwygodniej, a firma nie daje służbowych, wyglądasz raczej jak ktoś, kto szuka wolnego miejsca na ławce, niż jak ochroniarz. Zerkasz czasami na swoje odbicie w szybach. Koszula nadyma ci się na plecach, jakby w drodze między drogerią a zoologicznym wyrósł ci garb. I tak jesteś szczęściarzem. Inni regularnie awanturują się z dzieciakami, pijanymi i bezdomnymi, a nawet gonią po śliskiej posadzce złodziei, którzy rwą przed siebie jak spanikowane zwierzęta, byle się stąd wydostać, prosto w mróz albo skwar. Zawsze gdy koledzy opowiadają o czymś takim, zamartwiasz się, że i ciebie to wreszcie spotka. Wyobrażasz sobie, że zamiast zareagować, sterczysz jak manekin wyniesiony ze sklepu i udajesz, że nie masz oczu ani uszu, aż wreszcie stawiają cię za witryną, żebyś reklamował wyprzedaż kolekcji dzieło-zlecenie.

Pierwszą umowę na okres próbny podpisujesz przed marketem budowlanym. Firma ochroniarska ma siedzibę w innym mieście, a tutaj ruchome biuro i nadzór nad regionem prowadzi Norbert, krótko ostrzyżony dryblas w średnim wieku, który nie potrafi zapanować nad atakami ziewania. Umawiacie się wcześnie rano, na parkingu stoi kilka samochodów. Pada deszcz ze śniegiem. Zima doczołgała się do kwietnia. Brudny citroën berlingo jest zawalony skrzynkami z narzędziami i sprzętem do remontu. Pukasz w szybę, Norbert otwiera drzwi, wsiadasz, a on od razu po przywitaniu spisuje twoje dane z dowodu. Jednocześnie powtarza warunki zatrudnienia, które tydzień temu omówiliście przez telefon, i zerka na ciebie. Co chwilę wkłada dłoń pod czapkę i drapie się po głowie. Nagle przerywa wypełnianie dokumentów, włącza ogrzewanie, uruchamia wycieraczki. Uśmiecha się …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00