Wersja audio
Co robi dziewczynka, która w bramie swojego domu przy Smolnej 23 znajduje martwego kreta?
Jest 1877 rok, wiosna. Rok temu przyjechała z Poczujek pod Kijowem do Warszawy. Mama uważała, że Józefie i jej trójce rodzeństwa trzeba zapewnić porządne wykształcenie. Józefa też marzyła, żeby się wyrwać z rodzinnego majątku do miasta.
W Poczujkach podsłuchała z łóżka wieczorną rozmowę rodziców.
– Minęły czasy, kiedy wystarczyło zapewnić dzieciom ogładę towarzyską, znajomość języków i edukację muzyczną – powiedziała mama.
– Nie ruszę się z ojcowizny! Nie ma mowy – odpowiedział ojciec. – Wiesz, że jestem już zmęczony.
Potem Józefa zasnęła, ale rozmowa musiała trwać dalej, bo dwa miesiące później ojciec wydzierżawił część majątku (plantację buraków cukrowych) i przenieśli się całą rodziną, razem z francuską guwernantką, panią Perosette, do Warszawy.
Znaleźli przestronne mieszkanie w Śródmieściu, zatrudnili służących, a na wakacje jeździli, jak ich sąsiedzi, do Szwajcarii.
Wszystko byłoby dobrze, gdyby tylko mama nie była rozczarowana szkołą Józefy. „…
Aby przeczytać ten artykuł do końca, zaloguj się lub skorzystaj z oferty.
Dostęp do tego materiału mógłby kosztować 8,99 zł. My jednak w tej cenie dajemy Ci miesięczną subskrypcję wszystkich naszych treści. Czytaj i słuchaj do woli. Zostaniesz z nami na dłużej?
Fragment pochodzi z książki W poszukiwaniu lepszego świata. 20 opowieści o postaciach nauki, koncepcja Jerzy Duszyński, Anna Plater-Zyberk, opracowanie i redakcja Jerzy Duszyński, Eliza Kącka, Anna Plater-Zyberk, ilustracje Agata Endo Nowicka, PAN 2021.