Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Rzecz gustu

Festiwalowa jesień, część II

Rzecz gustu, czyli subiektywny wybór jesiennych festiwali, które zespół „Pisma” poleca Czytelniczkom i Czytelnikom magazynu. Wydarzenia teatralne, festiwale sztuki i wystawy w październiku, listopadzie i grudniu 2023.

Przed Wami druga część jesiennych rekomendacji kulturalnych – tym razem zebraliśmy informacje o festiwalach teatralnych, premierach spektakli, oraz wydarzeniach związanych ze sztuką wizualną – znajdziecie tu także informacje o nadchodzących wystawach w wielu polskich galeriach i muzeach.

Sprawdźcie również nasz poprzedni materiał o wydarzeniach literackich, festiwalach filmowych i inicjatywach dla rodzin z dziećmi. Za tydzień kolejne zestawienie – tym razem będzie dużo muzyki i pomysły na wizyty w miejscach, w których zawsze znajdziecie dla siebie coś ciekawego.

Do zobaczenia!

Masz przed sobą otwarty tekst, który udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Wykup prenumeratę lub dostęp online.

Teatralnie

Przeglądy najciekawszych spektakli, taniec i premiery teatralne.

„Utulenia” – to prawdziwie jesienne hasło przewodzi tegorocznej, 21. edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca i Performansu Ciało i Umysł (6-8.10). W końcu kto z nas nie marzy o tym, aby – zwłaszcza gdy wieczory i poranki robią się nieco chłodniejsze – odczuć czyjeś wsparcie, zaangażowanie, a przede wszystkim zwyczajną obecność? Spektakle, które ujrzymy podczas wydarzenia, opowiadają między innymi o skomplikowanym procesie otwierania się na innych (i samego siebie), intymności oraz nieustającym poszukiwaniu równowagi. Nie zabraknie także miejsca na rozmowę o dobrostanie i zdrowiu psychicznym ludzi tańca. W tym kontekście szczególnie polecamy instalację dźwiękową Porozmawiajmy o trosce. 200 pytań. Zobaczycie ją – i usłyszycie! – w STUDIO teatrgalerii.

W Tarnowie z kolei rozpoczyna się nieco bardziej klasyczny pod względem formy Festiwal Teatrów Tańca (7–31.10), tym razem odbywający się pod hasłem „Czas życia – wartość życia”. Pojawią się na nim spektakle z Ukrainy, Polski i Słowacji – kolejno Carmen, Nowe szaty króla oraz Giselle. Integralną częścią wydarzenia będzie wystawa Performance Dance, dotycząca wpływu mediów internetowych na sztukę.

W Lublinie (9–30.10) zyskamy okazję, aby wejść „do wnętrza opowieści” – ponieważ właśnie ta idea przyświeca 28. odsłonie Festiwalu Konfrontacje Teatralne. Wśród spektakli między innymi monodramy: Julii Wyszyńskiej – Fizyka kwantowa. Czyli rozmowy nigdy nieprzeprowadzone i Agnieszki Przepiórskiej – W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej. Po przedstawieniach warto skorzystać z okazji do spotkań z wybranymi twórcami i twórczyniami. Uwaga dla miłośników kina: organizatorzy przygotowali także specjalną sekcję filmową pod hasłem „Kino Konfrontacji”, w której zobaczymy między innymi polecane przez nas Reality i Nostalgię.

Tymczasem w Nowym Teatrze – Nowa Europa i Nowa Miłość. W ramach czwartej edycji międzynarodowego festiwalu teatralnego, który rozpoczął się we wrześniu, będziemy mogli zapoznać się z trzema specjalnymi spektaklami. Każdy z nich nawiązuje do bezpośredniego założenia tej edycji, jakim jest poszukiwanie nowej definicji miłości – przed nami trans romans (Seek Bromance, 13–14.10), spektakl o obsceniczności i ciele (2020: Nieprzyzwoite, 17–18.11) oraz historia pewnej fantazji i towarzyszącego jej skandalu (Spisek/Skandal, 15–16.12).

A do Bydgoszczy zapraszamy na Festiwal Prapremier (13–28.10). Tegoroczna edycja pod hasłem „Pola walki” zgromadziła sztuki poruszające tematykę katastrof, źródeł kryzysu, ale przede wszystkim związanego z nimi lęku. Wśród nich między innymi Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję Teatru Łaźnia Nowa w Kielcach. Podczas festiwalu zobaczymy również szkice sceniczne finalistów AURORY, Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy

W listopadzie warto wybrać się do Słupska na Festiwal Scena Wolność (17–28.11). To przegląd spektakli z całego kraju, które swoją treścią nawiązują do tematu kondycji człowieka-artysty. Wśród wybranych przedstawień pojawią się między innymi Ewelina płacze i Łatwe rzeczy Anny Karasińskiej czy głośne NaXuj. Rzecz o Prezydencie Zełenskim na podstawie scenariusza Ziemowita Szczerka, a także grany od wielu lat Scenariusz dla trzech aktorów. Podczas festiwalu koniecznie przyjrzyjmy się najnowszej premierze słupskiego Nowego Teatru, czyli Gotkom w reżyserii Darii Kopiec.

Nieustannie zapraszamy również do teatrów, na których repertuary zawsze można liczyć. 

Zacznijmy od zaprzyjaźnionej z nami STUDIO teatrgalerii w Warszawie: w tym sezonie zobaczymy choćby Empuzjon, Byka czy Bowiego w Warszawie, jednak szczególnie mocno czekamy z pewnością na premierę Polowania na osy. Historii na śmierć i życie. To adaptacja książki Wojciecha Tochmana, opowiadającej o jednej z najbardziej szokujących polskich zbrodni lat 90. minionego wieku. Myśląc o planach na jesień, zerknijmy także na repertuar nowego sezonu pokazów z cyklu The Met: Live in HD 2023/24, czyli dziewięć wyjątkowych transmisji z nowojorskiej Metropolitan Opera.

W Krakowie zapraszamy do Teatru Słowackiego, który współtworzył (z gdańskim Teatrem Szekspirowskim) prawdziwy teatralny hit zeszłego sezonu, czyli musical 1989. Teraz mamy okazję zobaczyć tam kolejny spektakl inspirowany rzeczywistością – Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć w reżyserii Marcina Libera. Listopad przyniesie nam kolejną premierę – tym razem na podstawie eseju Jolanty Brach-Czajny Szczeliny istnienia, w reżyserii Iwony Kempy. W repertuarze znajdziecie również Znachora czy Act of Killing z Janem Peszkiem w roli głównej.

Choć organizator festiwalu Prapremier, czyli Teatr Polski, przechodzi teraz modernizację siedziby, wciąż działa (i gra) w kilku innych bydgoskich przestrzeniach. Warto zwrócić uwagę między innymi na Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu, oraz Ptaki ciernistych krzewów. 

Przyjrzyjcie się także działalności Centrum Sztuki Włączającej w Warszawie i ich programom (nie tylko teatralnym), takim jak Pokaż język – już same kategorie wydarzeń zachęcają do przyjścia: interaktywne zderzenie teatralne dla dzieci (Trolle), łagodna aktywacja (Gyrokinesis®), inkluzywny kurs tanga, queerowe kółko szydełkowania, krąg kobiet, a także próba otwarta z aktorami i aktorkami Teatru 21.

To tylko kilka propozycji, ale zapewniamy, że podczas tego sezonu nie zabraknie Wam doniesień o najciekawszych premierach teatralnych w całej Polsce. 

Wizualnie

Fotografie, rzeźby, architektura, malarstwo, ale również ceramika mistrza i sztuka cyfrowa.

Zacznijmy od wydarzenia, które odbędzie się w nadchodzący weekend (6–8.10) w zaprzyjaźnionych z nami Młynach Rothera. To już druga edycja Bydgoskich Dni Projektowych, czyli miejskiego festiwalu poświęconego najlepszemu wzornictwu oraz metodom projektowania najbliższego otoczenia. W programie czekają nas liczne spotkania, wykłady, warsztaty (w tym projektowanie przez dotyk i sound design), a dla dzieci: kuchnia projektowa 2D, modelarnia 3D i „majstrownia” prototypów. Integralną częścią festiwalu będzie również otwarcie wystawy Oczarowanie, odnoszącej się do twórczości Wiesława Krysiaka, który łączył projektowanie szkła z efektami świetlnymi (obejrzymy ją do 31 stycznia 2024).

Od 8 października w Muzeum Rzeźby Współczesnej w Orońsku zyskamy możliwość zapoznania się z ekspozycją ARTYSTA/OBYWATEL (8.10–11.02.2024), poświęconą Daniemu Karavanowi. Tego izraelskiego rzeźbiarza możecie znać przede wszystkim z monumentalnych pomników rozsianych po całym świecie. Na wystawie zobaczymy zarówno dokumentację zdjęciową i filmową, kopie elementów oryginalnych dzieł twórcy, jak i szkice oraz inne dokumenty graficzne czy modele rzeźb. W Orońsku do 5 listopada trwa także wspólna wystawa prac Zuzy Golińskiej i Izy Tarasewicz ONE/THEM, której wspólnym mianownikiem są dzieła eksplorujące lokalne konteksty globalnych problemów. Wśród rzeźb znalazły się choćby Insekty Golińskiej i Objawienie mocy Tarasiewicz.

W Muzeum Śląskim w Katowicach czeka nas otwarcie wystawy fotograficznej Melting pott (6.10–3.03.2024), prezentującej zdjęcia znanego muzyka jazzowego Tilla Brönnera wykonane w Zagłębiu Ruhry. Spotykamy się tu z połączeniem trzech elementów: człowieka, jego otoczenia oraz tego, co spaja ze sobą oba, a więc w przypadku owego znacząco zmienionego przez ludzką działalność regionu będzie tym trzecim elementem wszystko, co związane z przemysłem.

Najbliższy weekend to jednak również czas pożegnań – we Wrocławiu zamknięcie Wystaw o obrotach materii (do 8.10), a w galerii BWA – Zaświatów Anny Orłowskiej i Wydobycia Michała Łuczaka. Obie z nich są fotograficzną opowieścią o Śląsku. 

10 października czeka nas otwarcie wystawy Picasso (10.10–14.01.2024) w warszawskim Muzeum Narodowym. Będzie to wyjątkowa kolekcja dzieł wypożyczona z Museo Casa Natal Picasso w Maladze, a zobaczymy w niej ryciny, ilustracje książkowe oraz ceramikę. 

Z kolei w dniach 14.10–28.01.2024 w krakowskim MuFo Muzeum Fotografii potrwa wystawa poświęcona twórczości Edwarda Steichena (14.10–28.01.2024). Ten amerykański artysta, pochodzący z Luksemburga, często nazywany jest jednym z ojców współczesnej fotografii – był portrecistą i mistrzem fotografii modowej oraz reklamowej. Wspólnie z Alfredem Stieglitzem założył grupę Foto-Secesja. To przede wszystkim jemu zawdzięczamy jedną z najważniejszych fotograficznych wystaw dwudziestego wieku – Rodzina człowiecza, która po raz pierwszy została zaprezentowana w roku 1955 w nowojorskiej MoMie. Tymczasem na wystawie w Krakowie zobaczymy między innymi kilka autorskich odbitek z kolekcji luksemburskiego Musée national d’archéologie, d’histoire et d’art.

Jesienią koniecznie wybierzcie się do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na coroczną wystawę Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców. Przez ponad dwa miesiące będziemy tam oglądać ponad 80 dzieł, które następnie 5 listopada zostaną sprzedane na  aukcji charytatywnej. W tym roku będzie można licytować prace między innymi Rafała Milacha, Katarzyny Kozyry, Wilhelma Sasnala, Edwarda Dwurnika, Arobala i Rafała Wilka. Zebrane pieniądze zasilą dwa programy prowadzone przez Fundację Ocalenie: Refugees Welcome Polska i Centrum Pomocy Cudzoziemcom.

W Krakowie w październiku polecamy Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab (19–22.10). Jego tematem przewodnim jest przestrzeń oraz jej różne formy, które zostały zamknięte w haśle SPACE/S. Na wystawie doświadczymy (bo zdecydowanie wychodzi ona poza ramy zwyczajnego „oglądania”) na przykład pracy badającej dźwięki kosmosu – Spheres VR, wyprodukowanej przez Darrena Aronofsky’ego, rzeźby świetlnej i dźwiękowej, opartej na danych – jako główną inspirację tej pracy wskazano teorię i geometrię czarnych dziur. Z kolei dzięki technice wirtualnej rzeczywistości nie tylko wyruszymy w oniryczną podróż na Księżyc, ale również przeniesiemy się w doświadczenie inspirowane ceremonią ayahuaski. Poza tym na festiwalu zobaczymy interaktywny spektakl Dökk, który łączy taniec i akrobację z projekcją 3D, a także performansy i koncert audiowizualny.

Od 9 listopada zapraszamy do Bielska-Białej, gdzie zostanie otwarta wystawa finałowa jednego z najważniejszych konkursów artystycznych w Polsce – 46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień (9.11–31.12). Organizatorzy przygotowują bogaty program wydarzeń towarzyszących, o którym na pewno poinformujemy.

W Gdańsku 17 i 18 listopada Instytut Kultury Miejskiej oraz Gdańska Galeria Miejska, jak co roku od czternastu lat, zaproszą nas do wyjścia na ulice. Tym razem Narracje, czyli „festiwal sztuki współczesnej prezentowanej w przestrzeni publicznej”, odbędzie się pod hasłem Czułe punkty. Autorami koncepcji kuratorskiej tej edycji wydarzenia są Katarzyna Słoboda i Jakub Gawkowski, a najważniejsze wydarzenia, instalacje, interwencje i projekcje tym razem odbędą się w dzielnicy Orunia (co roku jest to inna dzielnica Gdańska).

W białostockiej Galerii Arsenał w połowie listopada zostanie otwarta ekspozycja zbiorowa Radykalne rodzicielstwo (17.11–21.01.2024). Jak piszą organizatorzy: „wystawa podejmuje problem rodzicielstwa analizowanego jako proces mieszczący się w ekonomiach troski i społecznej hojności”. Wśród zaproszonych artystów i artystek znalazły się między innymi Cecylia Malik i Jaśmina Wójcik.

Nie zapomnijcie również o trwającej do 2 czerwca 2024 wystawie poświęconej twórczości Jakuba Szczęsnego, którą obejrzycie w Muzeum Gdyni, a w Warszawie wybierzcie się na ekspozycję towarzyszącą festiwalowi Warszawa w budowie Zimno już było (do 24.03.2024).

Zwróćcie także uwagę na działania Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, który zapowiedział cykl spacerów Architektura w działaniu – mają to być spotkania w Chorzowie, Głuchołazach, Opolu, Rybniku, Warszawie i Urwitałcie, poświęcone przestrzeniom wspólnym. W swojej idei będą nawiązywać do lokalnych odsłon wystaw z cyklu Tożsamości, które mogliśmy oglądać w 2022 roku. 

Fot.: materiały prasowe

Co na temat „Pisma” mówi Sylwia Chutnik? – dowiedz się więcej.

Jeśli organizujesz wydarzenie, które może zainteresować naszych czytelników i czytelniczki, napisz do nas na [email protected]. Może ukaże się w jednym z kolejnych naszych zestawień?

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00