W tym tygodniu przygotowaliśmy dla Was zestawienie wydarzeń muzycznych i nowych wystaw. Zarezerwujcie sobie również czas na relaksującą niedzielę nad rzeką albo rodzinny udział w plenerowych widowiskach teatralnych.
Zapraszamy do Warszawy, Gdańska, Wrocławia, a także do Supraśla i Wasilkowa.
Sprawdźcie też, jakie festiwale polecamy w kolejnych dniach lipca oraz które książki warto, naszym zdaniem, zabrać do wakacyjnej torby.
Masz przed sobą otwarty tekst, który udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Wykup prenumeratę lub dostęp online.
Zapraszamy!
Co robić w Warszawie?
W dniach 12–24 lipca w kinie Iluzjon czekają nas wydarzenia pod hasłem: „Nowe Otwarcie”. Będzie to autorski program nowo powołanego dyrektora FINA, Tomasza Kolankiewicza. Jak mówi: „Chciałbym się przedstawić publiczności, a najlepiej mówią o mnie filmy i muzyka, które wybrałem na ten weekend”. Zobaczymy między innymi Rękopis znaleziony w Saragossie oraz Zabij to i wyjedź z tego miasta, dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach animacji poklatkowej, a w sobotni wieczór za konsolami stanie duet didżejski: Agnieszka Szydłowska i Dorota Masłowska.
W 2022 roku Metropolitan Opera w Nowym Jorku i Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie powołały Ukrainian Freedom Orchestra, czyli orkiestrę, w której skład weszli czołowi ukraińscy muzycy zmuszeni do opuszczenia kraju ze względów bezpieczeństwa oraz ukraińscy muzycy będący członkami orkiestr europejskich, a także instrumentaliści grający w krajowych zespołach. Już w najbliższą niedzielę (14 lipca) w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie będziemy mogli usłyszeć występ orkiestry w ramach trzeciego już światowego tournée. W programie znajdzie się zarówno IX Symfonia Beethovena, jak i utwór Bucza Lacrimosa, upamiętniający ofiary masakry w tym mieście.
Podczas tej trasy koncertowej orkiestra zagra w Polsce jeszcze trzy razy – w Sopocie 20 i 25 lipca oraz 23 lipca w stoczni w Gdyni (w ramach Baltic Opera Festival, trwającego 20–25 lipca – o tym wydarzeniu przypomnimy Wam w przyszłym tygodniu). Środki zebrane podczas trasy koncertowej trafiają do potrzebujących artystów.
A czy byliście już w warszawskim Muzeum Narodowym na wystawie Surrealizm. Inne mity? Wystawa trwa tylko do 11 sierpnia. Polecamy również wydarzenia towarzyszące ekspozycji. W ten weekend można wziąć udział w oprowadzaniach kuratorskich (w sobotę również w języku angielskim), w spacerowych ćwiczeniach z surrealizmu Przypadkowym szlakiem bez jednego celu (13 lipca). A 19 lipca koniecznie wybierzcie się na surrealistyczny wieczór dla dorosłych pod hasłem Magia i okultyzm.
Co robić w Gdańsku?
Najbliższe dni to prawdziwa kulminacja festiwalowych wydarzeń w Gdańsku. Trwa właśnie odbywający się co dwa lata festiwal Dźwięki Północy (11–14 lipca). W programie znajdziecie nie tylko koncerty (zagra i skandynawsko-francusko-kanadyjski big-band, i fiński duet skrzypcowy), ale również spacer dźwiękowy, potańcówkę w dawnym kościele, debatę o dźwiękach w filmach z Północy i warsztaty śpiewu. My zachęcamy do szukania gazetki festiwalowej, w której znalazła się mała niespodzianka od „Pisma”. A już niedługo będziemy mieli dla Was informację o naszym nowym projekcie, dzięki któremu poznacie do tej pory niezbyt znany obszar kultury tej części Europy.
Jeśli spędzacie lipiec w Gdańsku, to podobnie jak od wielu lat, oczywiście nie możecie ominąć występów teatrów plenerowych i ulicznych z całej Europy – do końca tygodnia (11–14 lipca) trwa bowiem międzynarodowy festiwal FETA. Koniecznie sprawdźcie mapki, dzięki którym odkryjecie wszystkie atrakcje wydarzenia: od plenerowej wystawy fotografii, przez happeningi, spektakle teatrów lalkowych i cyrkowych, po wielkie widowiska uliczne. Większość atrakcji odbywa się w nadmorskim Parku Reagana.
Dziś zaczyna się letnia odsłona festiwalu Jazz Jantar (12–20 lipca). Ten blok koncertów Festiwalu otworzy trójmiejski pianista Dominik Kisiel w ramach swojego solowego projektu, następnie usłyszymy serbski Shljuka Quintet, kolejne festiwalowe dni to zaś między innymi koncerty brytyjskich muzyków jazzowych: Cassiusa Cobbsona i Sultana Stevensona, a także portugalskiego tria Abacaxi i Blink 6, czyli najnowszego projektu Marcusa Klosska, berlińskiego kompozytora i gitarzysty.
Co robić we Wrocławiu?
Do Wrocławia zapraszamy Was przede wszystkim na wystawy i festiwal filmowy. O ekspozycji w Muzeum Narodowym Kimono jako doświadczenie. Język sztuki Joanny Hawrot (do 25 sierpnia) wspominaliśmy przy okazji naszego letniego zestawienia, a o filmach na tegorocznej odsłonie Nowych Horyzontów, które idealnie pasują do tekstów „Pisma”, pisaliśmy w zeszłotygodniowej odsłonie cyklu Rzecz gustu.
Mamy dla Was również dwa nowe zaproszenia. W Krupa Art Foundation na wrocławskim rynku otwiera się właśnie ekspozycja Wojciech Fangor. American Dream (13 lipca – 20 października), na której nie zabraknie oczywiście psychodelicznych fal i wirujących kół. Skąd tytuł wystawy? Sam artysta w 1961 roku mówił: „Dlaczego chcę wyjechać do USA? Nie dlatego, by zwiedzać i podziwiać ten niewątpliwie piękny kraj. Nie, nie jestem turystą. Również nie dlatego, że w Polsce cierpię głód i liczę na to, że w Ameryce zbiję wielką fortunę. Przeciwnie, w Polsce mam wszystko, co niezbędne do życia. Brakuje mi tylko jednego: nadziei, że moja twórczość będzie się mogła swobodnie rozwijać i że będzie komuś potrzebna”.
Drugie wydarzenie łączy się z tegorocznym hasłem przewodnim Nowych Horyzontów „Let’s Go” – to Kroki/Step, czyli artystyczny projekt o chodzeniu. W trzech galeriach: Studiu BWA Wrocław, Galerii Entropia i Krupa Gallery, zobaczymy, jak piszą organizatorzy, „prace dotyczące refleksji nad chodzeniem lub dokumentujące praktyki wędrowania, a w przestrzeni miasta będzie można na własną rękę zrealizować artystyczne scenariusze spacerów, przechadzek i wypraw”.
Co robić w okolicach Białegostoku?
„Między wierszami” to lipcowy festiwal Teatru Wierszalin w Supraślu. Co czeka nas w najbliższych dniach: spektakl teatralny na podstawie Ślubu Witolda Gombrowicza (12 i 13 lipca), miejski happening Uliczka Poetów (13, 20 i 27 lipca), a także performans muzyczny Arkadego Gotesmana, kluczowej postaci litewskiej sceny perkusyjnej, warsztaty taneczne (15–20 lipca) oraz dyskusja „Czy Gombrowicz wielkim pisarzem był” (17 lipca). Sprawdźcie również kolejne festiwalowe wydarzenia – koncert finałowy festiwalu zaplanowany jest na 28 lipca.
W najbliższą niedzielę (14 lipca) wybierzcie się natomiast do Wasilkowa na piąty już nadrzeczny Salon Ambientu. To impreza organizowana przez twórców Electrum Up to Date Festival, który od lat odbywa się w Białymstoku. Możemy spodziewać się prawdziwej celebracji połączenia pomiędzy muzyką a naturą – to świetny sposób na niedzielny relaks z rodziną i znajomymi. Oprócz muzyki czekają nas tu też takie uspokajające atrakcje, jak np. bańki mydlane czy stanowisko przesadzania roślin.
Zdjęcia: materiały prasowe
Jeśli organizujesz wydarzenie, które może zainteresować naszych czytelników i czytelniczki, napisz do nas na [email protected]. Może ukaże się w jednym z kolejnych naszych zestawień?