Tak pisała Anna Tatarska w eseju Kino dla dziecka, nie z dzieckiem z 2021 roku. A my teraz zachęcamy Was do umożliwienia takiej podróży młodszym i starszym dzieciom (ale też dorastającej młodzieży). Idealną do tego okazją będzie rozpoczynający się niedługo festiwal Młode Horyzonty.
Pokazy kinowe rozpoczną się już 28 września i potrwają do 6 października. Program obejmuje kina w Warszawie i Wrocławiu, ale również w Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Poznaniu, Białymstoku, Bydgoszczy, Gliwicach, Katowicach, Koninie, Krakowie, Lublinie, Opolu, Słupsku, Toruniu, Zduńskiej Woli, Elblągu, Niepołomicach i Wągrowcu. Edycja online festiwalu odbędzie się natomiast w dniach 10–27 października.
Jak zawsze, zachęcamy Was do zwracania uwagi na sugestie dotyczące wieku, dzięki nim dowiecie się, czy problemy poruszane w filmie i sposób opowieści są odpowiednie dla Waszego dziecka.
W festiwalowym programie znajdziecie również hasztagi naprowadzające na tematykę filmu – na przykład #zagadka #przyjaźń #samoakceptacja, ale również uwagi dotyczące treści (trigger warningi) takich jak zaburzenia odżywiania, przemoc, sugerowana przemoc seksualna.
Masz przed sobą otwarty tekst, który udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Wykup prenumeratę lub dostęp online.
Zapraszamy!
Z nastolatkami i o nastolatkach
Od kilku edycji nie mówimy już o Kinie Dzieci, ale o Młodych Horyzontach. W tym roku w programie obrazy przeznaczone dla młodzieży mają już dużo większy udział. Organizatorzy pamiętają też o rodzicach, podsuwając im konkretne tytuły filmów, które mogą pomóc w podejściu do trudnych wychowawczo tematów (również takich, o których w „Piśmie” mówimy często).
Jeśli nie wiesz, jak zacząć z córką rozmowę o wykorzystywaniu seksualnym nastolatek, może dobrym rozwiązaniem będzie wspólne obejrzenie filmu Milczenie Julie (reż. Leonardo Van Dijl). Po projekcji 29 września odbędzie się dyskusja z Patrycją Wonatowską, ekspertką Fundacji Sexed.pl, która wzięła udział również w naszej wrześniowej Premierze Pisma „Jak wychować nowe pokolenie, aby ukrócić seksualizację dziewczynek?” (koniecznie posłuchajcie!), a 1 października z psycholożką Joanną Flis.
Kolejne spotkania po filmach przeznaczonych dla nastolatków to również rozmowy z innymi ekspertami, między innymi z Agatą Ziemnicką, psychodietetyczką z projektu Cześć Ciało (1 października, po filmie Ben nie ma lekko) oraz Justyną Żukowską-Gołębiewską, ekspertką projektu Młode Głowy (5 października, po seansie Ostatnie zanurzenie, reż. Sasha Nathwani).
Nie przeoczcie całej sekcji „Coming of age” – jak piszą organizatorzy, to filmy dla wszystkich, którzy są i byli kiedyś nastolatkami. Łączy je jedno – opowiadają o doświadczeniach bliskich każdej dorastającej osobie.
Wiatr z północy, czyli norweskie i szwedzkie opowieści
Od kilku tygodni wspólnie z Anną Dudzińską w naszym audioserialu opowiadamy Wam o Saamach i trudnej historii tej północnoeuropejskiej ludności. Poznajemy ich losy, skutki wieloletnich prześladowań, ale również życie blisko natury. Dzięki festiwalowym filmom również możecie przenieść się w te rejony. W sekcji „Między fiordami – filmy z Norwegii” znalazło się kilkanaście propozycji: od animowanych wersji opowiadań Astrid Lindgren, przez detektywistyczną historię i dokument o pracy dzieci w przetwórniach ryb, po historię młodej trębaczki i autostopowiczki z Lofotów. Filmy przeznaczone dla dzieci od czwartego roku życia, ale też takie odpowiednie dla osób powyżej szesnastu lat.
Na tegorocznej edycji Młodych Horyzontów nie może zabraknąć również szwedzkiego kinowo-książkowego hitu, czyli serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tym razem czeka nas premiera kolejnej zagadki: Licz do czterech (reż. Tina Mackic). Pytanie, czy w końcu głównym złym bohaterem będzie kobieta? (między innymi na temat serii o Lassem i Mai pisała Magdalena Nowicka-Franczak w eseju Gdzie się ukryły morderczynie?).
Polskie książki na wielkim ekranie i nie tylko
Największym hitem tegorocznej edycji festiwalu będzie niewątpliwie premiera Smoka Diplodoka (reż. Wojtek Wawszczyk). Kultowe komiksy Tadeusza Baranowskiego (pisał o nich Paweł Kicman w eseju o polskim komiksie), niezatarte wspomnienie z dzieciństwa dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków doczekały się filmowej adaptacji. Mamy dla Was dobrą wiadomość – 4 października film trafi do szerokiej dystrybucji, więc możecie już teraz planować rodzinne wyjście do kina. Nie przegapcie też październikowego numeru „Pisma” – znajdziecie w nim tekst poświęcony Baranowskiemu.
Na festiwalu z najmłodszymi widzami zobaczycie również premierowe animacje o Basi (na podstawie książek Zofii Staneckiej), oraz zestaw opowiastek o Kici Koci. Nie mogło zabraknąć także Akademii Pana Kleksa (reż. Maciej Kawulski).
My zachęcamy, wybierzcie się na spotkanie z Agatą Romaniuk (kilkukrotnie publikującą w „Piśmie”), autorką książek z serii Kocia Szajka. Taka okazja nastąpi po warszawskim seansie filmów o Reksiu.
O zwierzętach i naturze
Skoro film pełni często funkcję edukacyjną, to wśród tematów obecnych na festiwalu nie może zabraknąć również wątków związanych z ekologią, zmianą klimatu i życiem blisko natury.
Czy dzieci mogą sprzeciwić się planom firmy wydobywczej lub budowie wielkiego parkingu? Odpowiedzi znajdziecie w peruwiańsko-chilijskim filmie Poprzez skały i chmury (reż. Franco Garcia Becerra) oraz słoweńsko-czesko-chorwacko-serbskim Bloku 5 (reż. Klemen Dvornik). W konkursie głównym zobaczymy dwie animacje ze zwierzęcymi bohaterami: Magiczna Gwiazdka zwierzaków oraz Felek i Tola ratują las (animacja na podstawie znanej w Polsce serii książek niderlandzkiej autorki). Poza tym warto zatopić się w kocią opowieść (bez dialogów) Flow oraz francuskie animacje o Tobim. Młodzi widzowie polubią też zapewne arktyczną opowieść Kina i Yuk, animacje Zabawne ptaki i Lato 96 oraz podróżniczy film Ciekawski Tobi i skarb latających rzek.
Starsi widzowie temat dbania o środowisko naturalne odkryją w japońskich Dzieciach morza oraz norweskiej Trębaczce.
Przy okazji tego tematu warto również przeczytać rozmowę Katarzyny Kazimierowskiej z Tomaszem Samojlikiem o edukacji przyrodniczej z cyklu Strategie przetrwania: Nie strasz dziecka wilkiem.
Azja: japońskie anime i koreański webtoon
My już nie możemy doczekać się listopadowego święta poświęconego kinu Azji – festiwalu Pięć Smaków, ale już teraz, podczas Młodych Horyzontów, będziemy mogli doświadczyć tej kultury, wspólnie z dziećmi oglądając obrazy z Korei Południowej i japońskie anime (w tym roku powiązany z Horyzontami dystrybutor Gutek Film w wielu polskich kinach przygotował projekcje filmów anime w ramach cyklu W krainie Ghibli).
W programie znajdziemy nie tylko kultowe obrazy, takie jak Spirited Away. W krainie bogów czy Chłopiec i czapla Hayao Miyazakiego, ale również dwa niepokazywane wcześniej w Polsce filmy: Barwy dźwięków (reż. Naoko Yamada) i wspomniane już Dzieci morza (reż. Ayamu Watanabe).
Wśród południowokoreańskich obrazów znalazły się dwie premiery: Jest Okay! (reż. Kim Hye-young), film nagrodzony na tegorocznym Berlinale, oraz Architekt A – animacja wyróżniona na New York International Children’s Film Festival.
Czy tylko Warszawa?
Najwięcej spotkań, atrakcji i warsztatów odbędzie się w warszawskich kinach i instytucjach kultury. W pozostałych festiwalowych miastach możecie liczyć głównie na projekcje filmów walczących o laur w konkursie głównym. Jednak koniecznie skorzystajcie z odsłony online, która odbędzie się już po zakończeniu pokazów kinowych – w dniach 10–27 października. Czeka tu na nas bogaty program, łącznie z hitowymi filmami, które będą miały swoje premiery na festiwalu (np. Szkoła magicznych zwierząt 3 czy Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai: Licz do czterech).
Możemy również zapewnić, że oprócz Smoka Diplodoka wiele filmów po festiwalu trafi do kin. W zeszłym roku prawie co miesiąc informowaliśmy Was o premierach kinowych obrazów, które można było oglądać podczas Młodych Horyzontów. Wybierając się z dziećmi do kina, zwracajcie uwagę na dystrybutora – jeśli będzie to Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, z pewnością film ten miał swoją premierę właśnie na tym festiwalu. Nieocenione są również zasoby serwisu VOD, a także trwające przez cały rok ogólnopolskie działania edukacyjne skierowane do przedszkoli i szkół. Placówki można zgłaszać tylko do 4 października. Więcej informacji o programie edukacji filmowej, realizowanej w kinach i online, znajdziecie tu.
Zdjęcia: materiały prasowe
Jeśli organizujesz wydarzenie, które może zainteresować naszych czytelników i czytelniczki, napisz do nas na [email protected]. Może ukaże się w jednym z kolejnych naszych zestawień?