Wersja audio
Odpowiedzi na ten problem wielu upatruje w rzetelnej edukacji seksualnej, istnieją jednak również tacy, którzy właśnie edukację uważają za jego źródło.
Jak więc przeciwdziałać uprzedmiotowianiu dziewczynek i wpisywaniu ich w seksualne konteksty? Na czym polega seksualizacja, jak działa i dlaczego jest niebezpieczna? Jak zmienia się obecnie status dzieci w kulturze i czemu ich ochrona jest tak istotna? O tym rozmawialiśmy podczas wrześniowej Premiery Pisma.
– Jako społeczeństwo żyjemy w kulturze, która daje nam wszelkiego rodzaju informacje, a my z nimi dorastamy, nie mając pojęcia, że to, co nam się właśnie przydarzyło, jest seksualizacją. Dobra, świadoma edukacja seksualna przede wszystkim polega na wyposażaniu młodych ludzi i w ogóle ludzi, w takie informacje i narzędzia, dzięki którym będą mogli rozróżnić co jest, a co nie jest dla nich okej, w czym chcą dalej uczestniczyć i w jaki sposób powiedzieć nie, kiedy coś kategorycznie im się nie podoba. Jeżeli młody człowiek usłyszy, że to, w jaki sposób wygląda będzie podobać się różnym osobom różnych płci i że to zapewni mu pozycję społeczną, to po rzetelnej edukacji będzie mógł spojrzeć na takiego dorosłego i powiedzieć mu: „Nie mów tak do mnie”. Edukacja seksualna seksualizacją nie jest, bo jest czymś zupełnie odwrotnym. Uczy młodych ludzi nie tylko tego, jak uprawiać seks, ale także tego, w jaki sposób go nie uprawiać – wyjaśniała Patrycja Wonatowska, ekspertka Sexed.pl.
Całości dyskusji wysłuchasz w kanałach podcastowych i w aplikacji „Pisma”, a także na magazynpismo.pl.
Tutaj obejrzysz transmisję z wydarzenia:
W rozmowie wzięli udział:
dr Robert Kowalczyk – seksuolog kliniczny, psychoterapeuta, biegły sądowy. Specjalista seksuolog kliniczny – Certyfikat Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Psychoterapeuta – seksuolog w Centrum Terapii Lew-Starowicz. Uczestniczy w realizacji wielu projektów naukowo-badawczych z dziedziny seksuologii, psychologii i psychiatrii. Wspólnie z dr Aleksandrą Krasowską prowadzi w radiu TOK Fm SEXAudycję i SEXPodcast.
Patrycja Wonatowska – psycholożka, seksuolożka, psychoterapeutka, edukatorka seksualna, wykładowczyni, ekspertka Sexed.pl, współtwórczyni Instytutu Pozytywnej Seksualności i podcastu #seksozoficznie. Posiada uprawnienia konsultantki w punkcie testowania HIV.
Angelika Szelągowska-Mironiuk – psycholożka, psychoterapeutka pracująca w nurcie systemowym, seksuolożka i polonistka. Doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o kulturze i religii. Współpracowała lub współpracuje jako ekspertka, lub publicystka z Przewodnikiem katolickim, Tygodnikiem Powszechnym, Małymi Charakterami, Polskim Radiem, Magazynem Kontakt, Nowym Obywatelem, Deonem, Więz.pl oraz Natuli. Autorka książek z zakresu psychologii, m.in. „Ciało, bliskość, seksualność. Jak rozmawiać z dziećmi o intymności?”. Mieszka w Łodzi.
Debatę poprowadziła Zuzanna Kowalczyk, redaktorka prowadząca w „Piśmie”, dziennikarka, kulturoznawczyni, autorka esejów i podcastów.
Premiera Pisma to cykl rozmów poświęconych przewodniemu tematowi wydania magazynu. Zapraszamy do debaty ekspertów i ekspertki z różnych światów i pokoleń. Na magazynpismo.pl udostępniamy transmisję na żywo z rozmowy. A tydzień po każdej debacie publikujemy podcast w kanałach Pisma do słuchania.
Więcej rozmów z cyklu znajdziecie TUTAJ.