Puszcza Białowieska to ostatni w Europie nizinny las o pierwotnym charakterze oraz sanktuarium dla wielu unikatowych gatunków roślin i zwierząt. Od ponad dekady trwa nieustannie walka organizacji pozarządowych o zachowanie jej bioróżnorodności.
W 1972 roku UNESCO uchwaliło Konwencję w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego, zgodnie z którą państwa sygnatariusze zobowiązują się zapewnić ochronę obiektom i miejscom uznanym za część tego dziedzictwa.
Polska znalazła się w grupie państw, które jako pierwsze podpisały Konwencję.
W kwietniu 2018 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że polskie władze złamały europejskie prawo ochrony środowiska, zezwalając na intensywne pozyskiwanie drewna nawet w najstarszych częściach Puszczy Białowieskiej.
9 marca 2021 polski wiceminister środowiska podpisał decyzję o ponownym rozpoczęciu wyrębu. Po trzech latach względnego spokoju, ponadstuletnie drzewostany ponownie są zagrożone wycinką.
Na zdjęciu: Blokada nielegalnej wycinki w Puszczy Białowieskiej, czerwiec 2017.
500 milionów złotych Lasy Państwowe zarobiły w 2020 roku.
Masz przed sobą otwartą treść, którą udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Jeśli nie masz prenumeraty lub dostępu online – zarejestruj się i wykup dostęp.