W lipcu zwracamy się ku ciału, którego wytrzymałość podziwiamy tego lata w wielu widowiskowych kontekstach – od Mistrzostw Europy w piłce nożnej po Igrzyska Olimpijskie. W nowym numerze zastanawiamy się więc, jaki jest nasz stosunek do cielesności, zarówno w tym spektakularnym, jak i osobistym wymiarze.
Tomasz Gorazdowski opowiada o tym, co jest najważniejsze we współczesnym olimpizmie i jak za wszelką cenę dopasowuje się on do współczesnych wyzwań. Paweł Pieniążek próbuje z kolei zrozumieć fenomen MMA w Afganistanie – kraju tak dotkliwie doświadczonym wojną i biedą, że sport ten stał się w nim przede wszystkim źródłem nadziei i poczucia sprawczości.
Poczucia sprawczości pragną również Szkoci, na których nastroje niepodległościowe wpłynął najpierw brexit, a teraz pandemia. Patrycja Bukalska bada, na ile perspektywa rozbratu Wielkiej Brytanii i Szkocji jest prawdopodobna. Sama pochylam się zaś nad innym, bardziej osobistym rodzajem rozbratu – naszym współczesnym oderwaniem od własnych ciał. Przyglądam się temu, jak poprzez fascynację Wschodem zachodnia kultura poszukuje dziś alternatywy dla duchowości, i co te poszukiwania mówią nam o miejscu, w którym się znaleźliśmy.
W swoich poszukiwaniach dostrzegam duży głód przyrody i obcowania z nią. Kolebką mądrości w tym zakresie nie jest jednak wyłącznie Azja, ale i nasza wieś. Na niełatwą, choć upojną wyprawę w Polskę pozamiejską zabiera nas swoim reportażem redaktorka naczelna, Magdalena Kicińska i fotograf Maciej Moskwa. Z projektu „Krok za naturą” dowiecie się, w jaki sposób wieś doświadcza skutków zmian klimatu i jak walczy o to, by naprawić nasze niełatwe relacje z naturą. A że powrót do niej jest również powrotem do ciała, mam nadzieję, że lipcowe „Pismo” choć trochę w tym procesie pomoże.
Dobrej lektury!
Zuzanna Kowalczyk
Redaktorka Działu Idee
Masz przed sobą otwartą treść, którą udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Jeśli nie masz prenumeraty lub dostępu online – zarejestruj się i wykup dostęp.