W listopadzie włączamy światło. Nie tylko dlatego, że zmrok zapada o godzinę wcześniej, ale też dlatego, że kurczy się czas potrzebny do przeprowadzenia w Polsce sprawiedliwej transformacji energetycznej. Juliusz Ćwieluch postanowił sprawdzić, ile dokładnie nam tego czasu zostało, a swoje poszukiwania odbył w Bełchatowie – z wielu powodów najważniejszym miejscu na energetycznej mapie Polski. Towarzyszył mu w tym Rafał Milach, a materiał, który razem stworzyli, to druga Soczewka Pisma – reportaż, nad którego przygotowaniem autorzy, wsparci przez naszego redakcyjnego specjalistę od weryfikacji faktów i dziennikarstwa danych Marcina Czajkowskiego, pracowali przez kilka miesięcy, by na pytanie „czy można wygasić Bełchatów?” udzielić merytorycznych odpowiedzi.
Liczba mnoga jest uzasadniona: wierzymy, że złożone kwestie trzeba opowiadać w wyczerpujący sposób. Tak też patrzymy na inny temat w tym numerze: przyszłość polskich lasów. W materiale Daniela Petryczkiewicza analizujemy stan prawny i rzeczywistość naszych zielonych płuc. Przyglądamy się też systemowi opieki zdrowotnej dla najmłodszych pacjentów chorych na cukrzycę typu 1. O niewystarczającym wsparciu opowiadają Katarzynie Kazimierowskiej ich rodzice.
A poza tym w numerze jak zawsze dobra literatura (Dehnel, Mikołajewski, Książek) i obraz. Zaglądamy też za granicę, do stolic dwóch europejskich potęg: Wielkiej Brytanii i Niemiec. Sprawdzamy, w jakim kierunku zmierzają i jak zmienia to układ sił w globalnej polityce. We wszystkich tych miejscach staramy się szukać nadziei w mroku. Światła, którego potrzebujemy nie tylko w ciemne, listopadowe wieczory. Mamy nadzieję, że przygotowanymi w tym miesiącu materiałami choć trochę udało nam się je rozjaśnić.
Dobrej lektury!
Magdalena Kicińska
Redaktorka Naczelna
Masz przed sobą otwartą treść, którą udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Jeśli nie masz prenumeraty lub dostępu online – zarejestruj się i wykup dostęp.