W marcu „Pismo” myśli o buncie, który od początku tego roku wciąż tli się i rozpala na nowo w różnych zakątkach. Karolina Wigura zastanawia się nad jego źródłami i emocjami, jakie mu towarzyszą – i które nie muszą być spychane na bok. Zuzanna Kowalczyk patrzy na jego niecodzienną odmianę: śmiech. Czy dobrym żartem da się obalić reżim? Na okładce narysowanej przez Jana Rośka („Po linii oporu”) protest nie ma początku ani końca – ale mimo to jest w nim miejsce na to, żeby chwilę odetchnąć.
A czy maszyny się zbuntują? To na razie mało prawdopodobne. Szybciej zbuntują się „freelancerzy”, którzy wykonują żmudną i bardzo nisko płatną pracę przy uczeniu zaawansowanych algorytmów na przykład odróżniania od siebie zdjęć. Pisze o tym Jakub Wątor.
W tym miesiącu proponujemy też czytelniczkom i czytelnikom rozmowę naszej redaktorki naczelnej Magdaleny Kicińskiej z Barbarą Wojnarowską, która bardzo dobitnie mówi o realiach opieki nad dziećmi z niepełnosprawnością w Polsce. To poruszająca lektura. Temat kontynuuje Urszula Jabłońska w reportażu o opiece wytchnieniowej.
Wielką przyjemność sprawiła mi lektura reportażu Aleksandry Kozłowskiej o pracy w obserwatorium meteorologicznym na Kasprowym Wierchu. To miejsce, gdzie w odosobnieniu od ludzi patrzy się prosto w oczy siłom przyrody. Poczułam, że za nią tęsknię.
To oczywiście tylko mała część tego, co w tym miesiącu dla Was przygotowaliśmy. Zapraszam do odkrywania reszty!
Martyna Trykozko
Redaktorka Działu Gospodarka, Ekonomia, Nauka i Technologia
Masz przed sobą otwartą treść, którą udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Jeśli nie masz prenumeraty lub dostępu online – zarejestruj się i wykup dostęp.