Czerwiec. Świat zbudził się do życia. A u nas w „Piśmie” o tym, od czego życie się zaczyna, czyli o seksie.
Kto boi się porównań z aktorami porno, nie potrafi osiągnąć orgazmu albo nie wie, dlaczego ma jedną pierś większą od drugiej, może szukać rady u Aleksandry Józefowskiej, edukatorki seksualnej, jednej z założycielek Grupy Ponton. Sylwetkę Aleksandry przybliża nam w świetnym tekście Karolina Sulej. Rozmawiamy też z Agnieszką Kościańską, badaczką i autorką książek o seksuologii i edukacji seksualnej. Dowiemy się od niej, że istnieje coś takiego jak polska szkoła seksuologii, że wyzwolona Michalina Wisłocka tak naprawdę nigdy nie potrafiła się porządnie odkleić od patriarchatu i że młodzi ludzie od wielu dekad notorycznie zadają te same związane z seksem pytania i zrozumiemy, że łatwiej obalić PRL niż pozbyć się go z pościeli. No chyba, że ta pościel przypomina poduszki erotyczne z rzeźb Barbary Falender, które możemy oglądać na zdjęciach Błażeja Pindora. Rzadko się zdarza, żeby proste formy miały w sobie tyle obietnicy i intymności.
A kto leży w nocy obok partnera lub partnerki i patrząc w sufit marzy o innym życiu, niech przeczyta świetny esej Magdaleny Nowickiej-Franczak Niesamowita zamiana miejsc, o tym, dlaczego tak nas fascynuje zamiana naszego miejsca we wspólnocie ludzkiej na zupełnie inne. A potem wróci do początku „Pisma” i zajrzy do opowiadania Joanny Bator, którego bohaterka błądzi w marzeniach po innych domach, innych mieszkaniach, innych życiach.
Dobrej lektury!
Karolina Lewestam
Redaktorka Działu Idee
Masz przed sobą otwartą treść, którą udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Jeśli nie masz prenumeraty lub dostępu online – zarejestruj się i wykup dostęp.