Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Okładka

Drobne wakacje

Okładka lipcowego numeru Pisma (07/2022)

Żart rysunkowy z „New Yorkera” autorstwa Petera Steinera przedstawia policjanta, który zwraca się do czytającego na plaży mężczyzny słowami: „Przepraszam, ale Dostojewski nie jest uznawany za wakacyjną lekturę. Poproszę Pana ze mną”. Może w podobny sposób ktoś odbierze pomysł podjęcia przez nas w lipcowym numerze „Pisma” tematu nowej wyobraźni ekonomicznej. Ale czy nie jest dokładnie odwrotnie? Czy moment oddechu nie jest najlepszym czasem na konfrontację z ważnymi tematami? Kiedy indziej myśleć o sposobach urządzenia świata, jeśli nie czasie, w którym mamy na to przestrzeń, a do tego doświadczamy skutków rosnącej inflacji?

Dlatego właśnie na lato polecam Wam rewelacyjny esej Miłosza Wiatrowskiego o tym, jak władzę nad naszą rzeczywistością przejęli ekonomiści i na czym mogłoby polegać przekierowanie tej władzy w stronę nowych ekonomicznych narracji. Koniecznie czytajcie go do kompletu z portretem najsłynniejszego współczesnego ekonomisty, zajmującego się przede wszystkim problemem nierówności, Thomasa Piketty’ego, którego odwiedziła w Paryżu Anna Gromada.

Piketty zwraca uwagę na relacje władzy i kapitału. O tym, jak taka nienadzorowana władza wypacza i degeneruje stosunki społeczne, pisze w reportażu o pewnym wójcie Michał Szczęch. A o tym, jak władza nie liczy się z prawami kobiet, przeczytacie w eseju Anny Sawińskiej o nowym rządzie Korei Południowej (jakże aktualnym w kontekście tego, co z prawem do aborcji dzieje się właśnie w Stanach Zjednoczonych).

Jakub Majmurek pisze z kolei o tym, czym jest jest idea wieloświatów i jak ogromny niesie potencjał w kulturze. Ostatecznie chodzi przecież o to, by ćwiczyć swoją wyobraźnię w nowych pomysłach na urządzenie rzeczywistości. Do takich ćwiczeń – czy to nad wodą, czy pod czereśnią – zachęcam Was w lipcu nowym numerem „Pisma”. Czytajcie, a jeśli chcecie dać odpocząć znużonym oczom, słuchajcie wersji audio. Z doświadczenia wiem, że dobrze się komponuje z szumem morza lub liści.

Zuzanna Kowalczyk
Redaktorka Działu Gospodarka, Ekonomia, Nauka i Technologia

Masz przed sobą otwartą treść, którą udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Jeśli nie masz prenumeraty lub dostępu online – zarejestruj się i wykup dostęp.

Grafika kierująca do spisu treści lipcowego numeru Pisma (07/2022).

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00