Chciałbym podzielić się z Wami moją dumą. W czerwcowym „Piśmie” publikujemy ostatnią, czwartą część cyklu Soczewek Pisma pod tytułem „Ziemia”. Soczewki Pisma to reportaże at large, jakich już chyba nikt w Polsce nie zamieszcza – rozbudowane teksty reportersko-analityczne, powstające w wyniku wielomiesięcznej pracy autorów, wielokrotnych wyjazdów, szczegółowej redakcji i weryfikacji faktów, ze specjalnym materiałem fotograficznym i rozbudowanymi infografikami, szczególnie w wersji cyfrowej.
A „Ziemia” to monumentalna – skoro piszę o dumie, to pozwolę sobie na wielkie słowo – seria autorstwa Tomasza Ulanowskiego, która pokazuje, że wciąż możemy ograniczyć skutki katastrofy klimatycznej, dochodząc do neutralności emisyjnej, usuwając CO2 z atmosfery, równoważąc produkcję rolniczą i chroniąc bioróżnorodność. Dla takich materiałów powstało „Pismo”.
W tym duchu wspaniały jest tytuł fotoreportażu poświęconego młodym aktywistom Extinction Rebellion (XR): Pokazać naszą kruchość. O zaangażowaniu determinacji i – choć hasłem XR jest Hope dies, action begins – nadziei właśnie. Szczególnie w kontekście wojny w Ukrainie, o której przejmująco pisze w swojej historii osobistej ukraińska poetka Kateryna Kałytko, która pisanie wierszy zamieniła na kupowanie amunicji. I dlatego, na przekór dyktatorom i trucicielom, cieszę się, że w czerwcowym „Piśmie” ukazał się inny optymistyczny tekst, portret Lidii Morawskiej, jedynej Polki, która znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi „Time’a”.
Ten numer „Pisma” jest niezwykły, skoro zmieściła się w nim jeszcze wizyta u Margaret Atwood, polowanie na szczury w Nowym Jorku, opowieść, o czym nastolatki nie mówią rodzicom (napisana przez ich rówieśnika), wiersze laureatek Europejskiego Poety Wolności oraz opowiadania Bożeny Keff i Lucy Caldwell.
Dobrej lektury i przyjemnego słuchania!
Piotr Nesterowicz
Dyrektor Wydawniczy, Prezes Fundacji Pismo
Masz przed sobą otwartą treść, którą udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Jeśli nie masz prenumeraty lub dostępu online – zarejestruj się i wykup dostęp.