Jako redakcyjna przedstawicielka pokolenia milenialsów miałam napisać kilka słów o majowym numerze „Pisma”, w którym zastanawiamy się, czy konfliktowi pokoleń nie jest przypadkiem bliżej do zwyczajnego konfliktu wartości. Niechętna podobnym etykietkom przekonuję więc w eseistycznym dwugłosie z Louisem Menandem, że pojęcie pokoleniowości, jakkolwiek potrzebne, stwarza niebezpieczne pole dla uproszczeń i stereotypów. Menand opowiada o generacjach przez pryzmat historii społecznej, ja – przez pryzmat tematu samotności, zarówno w relacji z samym sobą, jak i drugim człowiekiem.
Samotność w relacji z samym sobą opisuje też Kamil Fejfer w eseju o poszukiwaniu polskiej klasy średniej, która okazuje się być jednym z bardziej enigmatycznych i niedookreślonych pojęć w polskiej debacie publicznej. Z kolei o otwarciu się na drugiego człowieka opowiada w swoim studium Paweł Marczewski. Ciężko o pilniejsze okoliczności dla refleksji nad kształtem polskiej polityki migracyjnej, dlatego mocno polecam tę lekturę do kompletu z wywiadem z Oksaną Zabużko.
W numerze znajdziecie też trzecią część monumentalnej Soczewki Pisma z serii „Ziemia”, tym razem poświęconą problemowi produkcji żywności w obliczu zmian klimatu. Jeśli zaś macie przeczytać w tym wydaniu tylko jedną stronę – co (chcę wierzyć) nie jest możliwe – to sięgnijcie po felieton z cyklu „Rozmowy z K.” o zwodniczym „Potem”; mój ulubiony w całej dotychczasowej listowej serii. Mam jednak nadzieję, że majowy numer pochłonie Was w całości, i to niezależnie od przypisanej Wam pokoleniowej etykietki. A przy okazji sprawi, że poczujecie się trochę mniej samotnie.
Dobrej lektury i przyjemnego słuchania!
Zuzanna Kowalczyk
Redaktorka Działu Gospodarka, Ekonomia, Nauka i Technologia
Masz przed sobą otwartą treść, którą udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Jeśli nie masz prenumeraty lub dostępu online – zarejestruj się i wykup dostęp.