Historia osobista

Opowieść z drugiej ręki

Postanawiam, że zostanę osobą praworęczną. Na wszelki wypadek.

Trzymam w lewej ręce małą różowo-pomarańczową brzoskwinię z gumiastej pianki, widać jej smakowity przekrój, bo ćwiartka jest wykrojona. Płaczę.

Tęsknię za moim ojcem. To do niego należała brzoskwinka. Nosił ją przy sobie przez cały okres rehabilitacji po wypadku – nieszczęśliwie przeciął sobie ścięgna w prawej ręce. Ściskanie brzoskwinki miało pomagać w ćwiczeniu ręki. Sławek Karpowicz był malarzem, profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Urodził się w Szczebrzeszynie, chęć malowania zagnała go do Krakowa. Studiował w pracowni Jana Szancenbacha, potem został jego asystentem. Z czasem sam stał się profesorem, prowadził własną pracownię malarstwa. Studenci go uwielbiali. Nie tylko ci, którzy u niego studiowali. Pamiętam jak raz Wili Sasnal, który podobnie jak ja był w pracowni profesora Misiaka, zwierzył mi się, że podziwia malarstwo mojego ojca. Ojciec malował mocne, doskonałe obrazy. Zmarł na raka.

Nigdy nie rozmawiałam z nim o tym, co czuł po wypadku z ręką, kiedy nie mógł malować. Rozczulam się jeszcze bardziej. Dzwoni moja siostra, pyta, czemu płaczę. Mówię jej o brzoskwince. Ona mi na to, żebym się przyjrzała dokładnie, bo to nie brzoskwinka, tylko przekrój prostaty. Prezent od przyjaciela, dentysty. Gadżet z jakiejś konferencji medycznej. Faktycznie, jest nadrukowane małe logo. Już mi lepiej.

Obrazów mojego ojca malowanych w okresie rehabilitacji jest niewiele. Jakiś mroczny autoportret z zabandażowaną ręką. Zaczęty, nieskończony. Musiał się bardzo wkurzać. Szkoda, że o tym nie gadaliśmy, bo złość jest też i moim pierwszym uczuciem, kiedy po raz kolejny muszę zrobić dłuższą przerwę w pracy z powodu choroby de Quervaina. To przewlekły stan zapalny pochewki ścięgnistej nadgarstka. Należy do grupy zaburzeń zwanych entezopatiami, czyli zmian chorobowych przyczepów ścięgnistych. Mówią na to „choroba matek”, bo faktycznie często przydarza się kobietom wykonującym powtarzalne ruchy przy opiece nad …

Zarejestruj się, by przez miesiąc czytać Pismo bez ograniczeń.

Liczba artykułów dostępnych w całości bez logowania się w naszym serwisie: 0 z 0

Zarejestruj się

FreshMail.pl