Wersja audio
O cyborgizacji można rozmawiać jak o futurystycznej ciekawostce, ale na sztuczne kończyny, organy czy interfejsy, które połączą nasz mózg z maszyną, czeka mnóstwo osób, dla których to jedyna szansa na przywrócenie sprawności czy komunikację z otoczeniem.
To dla mnie wyjątkowy odcinek podcastu, bo moimi gośćmi są nie tylko osoby, które obserwują, opisują i tworzą rozwiązania przyszłości. Jest też gość specjalny, który z technologii jutra, a konkretnie z bionicznej protezy, korzysta na co dzień.
Piotr Krukowski urodził się bez części lewego przedramienia, ma 27 lat i pracuje jako operator filmowy. Jest testerem protezy Zeus produkowanej przez poznański start-up Aether Biomedical. Towarzyszy mu Marta Szymanowska, dyrektorka operacyjna Aether Biomedical.
W drugiej części odcinka rozmawiam z Łukaszem Lamżą, dziennikarzem i popularyzatorem nauki związanym z „Tygodnikiem Powszechnym”, autorem kanału na YouTubie „Czytamy naturę” i wydanej niedawno nakładem Copernicus Center Press książki „Połącz kropki”, o której sam pisze jako o podręczniku przyszłych technologii.
Z Łukaszem rozmawiamy o neuroprotezach, sztucznych organach i najnowszych zdobyczach inżynierii medycznej wnikających i usprawniających nasze ciało, ale przede wszystkim o tym, jak próbujemy zespolić nowoczesne urządzenia z naszym umysłem.
Posłuchajcie!
W wywiadzie Łukasz wspomniał o książce „Kruchy dom duszy” Jürgena Thorwalda. A tu znajdziecie tekst „Homeopatia, wysokie stężenie absurdów”, o którym mówiłam w podcaście: https://magazynpismo.pl/rzeczywistosc/reportaz/homeopatia-wysokie-stezenie-absurdow/
„Cyborgi. Ambitne dzieci matki natury” autorstwa Pauliny Maślony opublikowaliśmy w majowym wydaniu z 2020 roku.
TU posłuchacie cytowanego przeze mnie wywiadu z dr. Peterem Scottem-Morganem.
A TU obejrzycie teledysk do piosenki „Prototype” Victorii Modesty, wokalistki i modelki, która wykorzystuje protezy nogi do artystycznego wyrażania siebie.
Podcastu Jak naprawić przyszłość? możecie słuchać także w swoich ulubionych aplikacjach:
Spotify
Apple Podcast
Google Podcast
Soundcloud
Lecton
Audioteka
Monaż: Jakub Dowgird
Mecenasem podcastu jest Accenture